14 стъпки към успех с ТЕС

Техники и подходи, които можете да използвате като допълнение или заместител на ТЕС.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

14 стъпки към успех с ТЕС

Мнение от ivangp »

1. Третирай всеки свой проблем като СИМПТОМ на лежащ под повърхността на съзнанието неразрешен емоционален конфликт
Основополагащ принцип на ТЕС е, че всички проблеми имат емоционален корен, който води до неправилно протичане на енергията в тялото. Ако откриеш емоцията зад проблема и балансираш енргийните потоци в тялото, докато си концентриран върху емоцията (корена) на проблема, проблемът изчезва.

Да откриеш емоционалните корени на проблема могат да ти помогнат следните въпроси:

- Кога започна проблемът?
- Какво се случваше в живота ти по това време? (търси силно заредени с емоции събития!)
- Според теб какво породи този проблем?
- Кои събития в живота ти би желал да не се бяха случили и кои хора би желал да не бе срещал?
- За какво събитие от миналото ти ти напомня този проблем? (кога преди си се чувствал по подобен начин?)
- Какви са отношенията ти с родителите ти?
- От какво се страхуваш?
- Кой те е наранил?
- Кога за пръв път се почувства непълноценен?


Приложи ТЕС върху всички отговори на горните въпроси!
Третирай отделно всички случки от миналото които биха могли да допринесат за създаване на проблема/ите ти с Техника на краткия филм до пълно изчистване на негативните емоции!.

Забележка: Откриването и елиминирането на корените на
проблема не е задължително, а желателно. Дори да не ги
откриеш, пак можеш да елиминираш проблема само като
работиш ежедневно върху симптомите му.



2. Използвай точките и от двете страни на тялото!
Т.е. потупвай симетричните точки от двете страни на лицето и торса последователно докато изричаш Напомнящата фраза. Това често води до по-бързи резултати тъй като стимулира използването и на двете мозъчни полусфери.

3. Използвай тези допълнителни точки!

- Вътрешната страна на китките - там където е сгъвката на китките. Потупвай кръстосаните китки една в друга.
- Под гърдите - основата на гърдите (там където те се отделят от гръдния кош), под зърната.
-Тила - където свършва врата и започва черепа.

4. Третирай всички възможни причини за Психологичен Обрат (ПО)!

Често на съзнателно ниво ние искаме да се освободим от проблемите си, но на подсъзнателно НЕ. Причините за това са, че на подсъзнателно ниво ние таим страх от промяната или вярваме, че даден проблем ни носи известни ползи, които не бихме искали да загубим.
Най-често складираните в подсъзнанието страхове са:

-Аз не мога/неспособен съм сам да се справя/освободя с/от този проблем.
Липса на вяра в собствените сили. Ниско самочувствие. Извинение да не се заемам изобщо с проблема. Чакам някой друг да ме оправи.

-Аз не знам кой ще бъда ако се променя. (страх от загуба на личностна индентификация) Т.е. проблема ни е станал част от личностната ни характеристика. (Аз съм Иван който има такъв и такъв проблем, без този проблем аз няма да съм същия и не знам кой ще бъда. И това ме плаши.)

- Не е безопасно да се освободя от този проблем. (проблемът ми е там за да ме предпази от някакъв по-голям проблем). Т.е. аз имам някаква полза от този проблем и тя е по-голяма от неприятностите които ми причинява.

- Ще загубя/се лиша от/ нещо значимо, ако се освобода от този проблем
Например: Ако се освободя от проблема/ите си вече няма да ми обръщат такова внимание, както до сега, няма да се грижат за мен, да ми съчувстват или да ми се възхищават за стоицизма и силата с които понасям болката и неприятностите. Т.е ЗАГУБА НА ЗНАЧИМОСТ И ОБЛАГИ.
Вече няма да имам извинение за неуспехите си в живота.
Ще загубя средата си, приятелите си, и т.н.

- Не знам как да живея като свободен и отговорен човек, който не е ЖЕРТВА на обстоятелствата, а държи съдбата си в собствените си ръце.
Или казано по друг начин - СТРАХ/ НЕЖЕЛАНИЕ ОТ/ЗА ПОЕМАНЕ НА ОТГОВОРНОСТ за собствения си живот.
Много по-лесно е да обвиняваш другите, живота, съдбата, Бог, гените, обстоятелствата и т.н. за състоянието си, като по този начин се превръщаш в достойна за съболезнование жертва и прехвърляш отговорността за взимане на решения на някой друг.

- Аз не заслужавам да се освободя от този проблем!
Т.е наказвам се с този проблем и заслужавам да бъда наказан защото съм направил/правя нещо лошо.

- Не съм готов да се освободя от този проблем!
Този ПО е обикновенно свързан с някой от горните.
Т.е. отлагам във времето решението на проблема неопределено до кога. Всъщност безкрайно. (истинската причина за отлагането е в някой от горните ПО)

И накрая по ред , но не и по значение:
-По някаква причина на подсъзнателно ниво АЗ ВСЪЩНОСТ НЕ ИСКАМ да се освободя от този проблем.
А причината е всъщност някъде в горните ПО.

При хронични заболявания и дългогодишни проблеми можете да се обзаложите, че един или повече от гореизброените ПО са на лице.

Ако до сега не си изпитал траен ефект от приложението на ТЕС за даден проблем, т.е. проблемът се връща или изобщо не се променя (не намалява или изчезва), третирай, задължително, всички ПО преди да продължиш с прилагането на ТЕС за този проблем.

Прекрасен въпрос за идентифициране на евентуални ПО е:

Кое е най-лошото което би могло да ми се случи ако се освободя от този проблем?

Запиши всички отговори които ти идват на ум и им тегли една яка ТЕСла!
След което възобнови работата си с ТЕС по дадения проблем!!!!!!!!
Запомни че, елиминирането на ПО не елиминира самия проблем. Т.е. сед като елиминираш ПО трябва ОТНОВО да ТЕСнеш и елиминираш и конкретния проблем.

ПО се елиминира като горните фрази се включват в Настройката на стандартната Пълна рецепта.

5. Изрази всички свои мисли и чувства по дадения проблем!

Обикновенно във всеки от нас има по едно дяволче и едно ангелче. Или гласът на "ДОБРОТО" и гласът на "ЗЛОТО".
Едното ни съветва да направим дадено нещо, а другото - точно обратното. Всъщност и двете гласчета се грижат за нашето благо, но имат различни гледни точки. За това е хубво да им дадем възможност да се изразят свободно докато правим ТЕС. Защото така ние всъщност даваме възможност на подсъзнанието да ОСЪЗНАЕ, че целта на двете гласчета е обща, само предполагаемите средства са различни и да обедини усилията на "ангелчето" и "дяволчето" в нас за работа в една посока.

Пример:
Проблем
- Не мога да простя на Петър, че ме измами.
Настройка: "Въпреки че Не мога да простя на Петър, че ме измами аз напълно и безрезервно приемам себе си."
Напомнящи фрази:
Разменяме положителни и отрицателни фрази обикаляйки по точките.
На всяка точка различна фраза.

- Не мога да му простя
- Искам да му простя
- Но не мога
- А може би мога
- Но не искам
- Искам
- Не искам
- Мога
- Не мога
- Трябва
- Не трябва
- Непростимо е
- Човешко е да се прощава
- Искам да му простя за ради себе си
- Не, не мога
- Трябва да му простя за да се освободя от този гняв/( душевна болка, мъка, обида, стягане в гърдите, главоболие, страх или каквото чувство изпитвате)
- и т.н.

Просто обикаляйки по точките изразяваш всички положителни и негативни мисли, които ти идват наум по отношение на дадения проблем.

6. Бъди максимално конкретен!

Описвайки проблема в Настройката, бъди максимално конкретен! Пробвай различни думи за да опишеш проблема!
Работи сконкретни случки в които се е появил или проявил проблема, а не с общи формулировки!

Например: Мразя баща си защото се напиваше и ме биеше като малък. е обща формулировка.

Изпитвам омраза към баща ми свързана със случката на Коледа, когато бях на 5 години и той се върна пиян, и ме преби от бой. е работа с конкретна случка, която е част от общия проблем, който всъщност е създаден от много такива случки.

Повече подробности за това можеш да намериш в книгата ми за ТЕС.


7. Следи за промени в чувството и променяй Настройката адекватно.

При спад на конкретното чувство върху което работиш с ТЕС и замяната му от друга по силна емоция, промени Настройката адекватно и направи нова Основна рецепта за новото чувство.
Същото важи ако работиш върху физически симптоми или болка, която се мести.
Променяй Настройката при всяка промяна на усещането, симптома или мястото на болката!

8. Задълбочи познанията си по ТЕС и експериментирай!

Чети, препрочитай и анализирай статиите на този сайт и книгата ми за ТЕС, посещавай семинарите и задавай въпроси!
Експериментирай с нови подходи и формулировки на проблемите си!

Помни - ТЕС работи, просто трябва да откриеш правилния подход. А колкото повече знаеш, експериментираш и натрупваш опит, толкова по-добър и ефикасен ще бъдеш в приложението на тази уникална техника.

9. Пий много вода преди, по време на ТЕС и след ТЕС!

10. Тествай резултатите си!

Т.е. задължително определяй ниво на проблема по скала от 0-10 преди и след ТЕС. Промените които се извършват от ТЕС на подсъзнателно ниво са недоловими и е възможно да не усетиш промяната която се извършва по време на приложението на ТЕС.
Ако не определиш ниво преди ТЕС, няма да имаш база за сравнение. Ако не определиш ниво след ТЕС, няма да знаеш дали си изчистил проблема.
Ако има промяна на нивото след ТЕС, независимо дали то се повишава или спада, значи ТЕС работи.
Продължавай да прилагаш ТЕС до пълно изчистване на проблема, т.е. до ниво 1 или 0.

11. Работи с чувства, а не с проблеми!

ТЕС е техника за емоционална свобода и за това тя изчиства негативните чувства, което от своя страна премахва проблемите. В Настройката си винаги се концентрирай върху конкретно чувство, което дадения проблем предизвиква у теб. А не върху самия проблем.
Пример:
Правилно - "Въпреки че аз се страхувам че може да не мога да се движа самостоятелно защото имам Мултипленна Склероза..........."
Неправилно - "Въпреки че имам МС............"


12. Винаги определяй къде е най-силно изразено чувството в тялото ти!

Т.е. търси физическата изява на чувството. Чувствата са винаги изразени някъде в тялото. Не може да има чувство без телесна изява. Търси и ще намериш! Включвай това усещане в Настройките си!
Например: "Въпреки че този страх от летене стяга стомаха ми на ниво 7......"

13. Елиминирай възможни алергични реакции!

Всички алергични субстанции могат да попречат на ТЕС. Но и лесно се елиминират с ТЕС. Повече за това можеш да прочетеш в книгата.

14. Не се отчайвай - Упорствай!
Променяй подхода си, образовай се и анализирай както успехите така и неуспехите си!
С ТЕС би могъл/ла да вършиш чудеса!
Успех!
Последно промяна от ivangp на 05 Май 2013 09:29, променено общо 14 пъти.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Много полезно четиво :D Бих добавила - пий вода :)
lbid
Участник
Мнения: 29
Регистриран на: 10 Фев 2008 20:21

Мнение от lbid »

Днес (преди около 2 часа) ми се случи нещо малко странно:). Докато четях статията започнах да се смея, като... приятел:). Нормален смях беше общо взето:), но нямам логично обяснение за него, освен ако не е някакъв ефект от ТЕС:), аз понеже не мога да се похваля с много положителни резултати. Мисля си, че съм много зациклил и резистентен към ТЕС, а това ми даде някаква надежда. Добре, че нямаше хора наоколо докато се смея:). И ако започна да чета отново, май пак ще ми е смешно. Мисля като се прибера да тесвам нещата от статията и ако имам някакъв ефект, ще пиша. Иване, благодаря за статията:) и не само за нея, но да не се отплесвам много засега.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Гари Крейг казва, че някои хора получават ефект, т.е. избавят се от проблеми само като четат подобни публикации за ефекта на ТЕС. Т.е. без изобщо да прилагат техниката. Така че, кой знае, може и при теб да се е получило нещо подобно.
А за пиенето на вода съм абсолютно съгласен.
То ще е десетата стъпка. :D
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Уточнение

Мнение от ivangp »

Първата публикация бе допълнена след няколко дискусии с практикуващи. Т.е. бяха включени няколко нови стъпки, тъй като осъзнах, че има неразбиране на някои моменти, а и след напомнянето от Аретюз за водата.
Първоначално стъпките бяха 9 сега са 14.
:D
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Аз ако може пак да се обадя - ако "зациклиш", потърси помощ. (Най-добре от терапевт). Този форум, в сайта на Гари Крейг има неизброимо количество идеи, но понякога и просто коментарите помагат. Също препорчвам да се записват проблемите и идеите, с други думи - някаква форма на тес дневник. Най-важното е да не се отказвате :)
tonita
Участник
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Сеп 2009 15:58

Мнение от tonita »

А какво значи да се приложи ТЕС върху всички отговори на въпросите ?
имам предвид каква трябва да бъде формулировката ?
например за първия въпрос -

" Въпреки че когато бях 11 клас изпитах паника ,защото........... аз напълно и безрезервно приемам себе си " ?
така добре ли е ?Бихте ли ми помогнали ?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

ДА, точно такава трябва да е формулировката.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
tonita
Участник
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Сеп 2009 15:58

Мнение от tonita »

Започнах с тези въпроси много стриктно !
Обаче много е интересно - захващаш се с един проблем и като подхванеш тези въпроси то излиза че тесваш всички останали проблеми / или почти всички / като започнеш да си отговаряш .
Как всичко е свързано ...
Essence
Участник
Мнения: 94
Регистриран на: 17 Ное 2008 12:32

Мнение от Essence »

Иван, какво мислиш за хомолатералните модели като пречка? - Това е когато енергиите в тялото текат успоредно, а не се кръстосват от дясното полукълбо към лявата част на тялото, и обратно. (т.е. по модела на ДНК спиралата)
Аз съм страдала от това. В "Енергийната психология" на Дона и Гари Крайг хомолатералността е описана само на една-две страници, като една от няколкото причини ТЕС (а и всички останали енергийни техники) да не работят.
(Другите пречки, разбира се, са ПО и нерешени "опашки"/аспекти на проблема).
Не знам дали е толкова често срещана, но според мен и тя, и ПО са еднакво силни пречки, но от различен характер/естество.
Въпреки че се коригира лесно и по всяко време, докато аз не коригирах моята, всичко останало което правех ме натоварваше и изморяваше - включително и разходките навън, за енергийни техники да не говорим. Когато правех ТЕС за нещо, или точките ме боляха, или се сдобивах главоболие, въпреки че не ги тупах силно. Вече не се чувствам така, и смятам че колкото и енергично да се тупат, не е нормално да болят.

(Хомолатералност = успоредност, разкръстосване на енергиите в тялото)


КОРЕКЦИЯ НА ХОМОЛАТЕРАЛНИ ЕНЕРГИИ
http://v.youku.com/v_playlist/f2532755o1p21.html (Correcting Homolateral Energies)

Когато енергиите ви се движат отгоре надолу и обратно от всяка страна на тялото ви, подобно на успоредни линии, моделът се нарича хомолатерален. Тогава работите едва с 50% от капацитета си. Трудно е да мислите ясно. Лесно се депресирате, тъй като физическите ви процеси са забавени. Сетивата ви са по-малко изострени - вие не можете да виждате, чувате, усещате мирис, докосвате или вкусвате както преди. Имате намалени жизнени сили. Вашият троен енергетизатор може да е свръхбдителен и въпреки това имунната система не може да се справи с болестта.
Каквото и да се опитвате да правите в случай на хомолатерални енергии, подобренията няма да траят дълго. Всъщност най-добрите упражнения, които знам, дори тези, които предлагам с най-голяма охота, могат да се окажат неефективни, ако сте в хомолатерално състояние. Дори ходенето ви изморява. Разхождането притежава естествен ефект на кръстосване на енергиите и ако вашите са хомолатерални, ходенето е противопоказно на потока на енергиите ви. Различните упражнения, които би трябвало да ви ободрят, всъщност ви изтощават. За щастие вие можете да върнете енергиите си в здравословното им състояние.

Един от начините да определите дали енергиите ви се пресичат по правилния начин е да опитате кръстосано пълзене. Ако при това упражнение не можете добре да координирате движението на противоположните крайници или то ви изморява и смущава още в началото, значи сте в хомолатерално състояние. Ако енергиите ви текат в хомолатерална схема, но все пак вие успявате да направите кръстосаното пълзене, това означава, че вие се движите против вашия собствен енергиен поток. Съществува и енергиен тест за определяне на хомолатералното състояние:
1. Нарисувайте главно "Х" на голям лист хартия и две успоредни линии на друг лист хартия.
2. Гледайте буквата "Х". Нека някой друг ви тестува.
3. След това гледайте двете успоредни линии. Тестувайте отново.
Ако енергиите ви се кръстосват правилно, гледането на буквата "Х" ще бъде в хармония с вътрешното ви състояние и ще покаже силен тест. При гледането на успоредните линии ще покажете слаб тест, защото то се противопоставя на потока на енергиите ви. Но ако енергиите ви се кръстосват хомолатерално, ще се получи обратното. "Х" ще покаже слаб тест, а успоредните линии - силен.
Ако сте хронично изтощени или болни и по неизвестни причини не можете да се излекувате, вашите енергии са вероятно хомолатерални. Можете да накарате някой да ви тестува, за да се уверите. Стратегията за възвръщане на кръстосаното движение на енергийните потоци започва с физическото съюзяване на тялото ви с успоредните пътища, по които досега са течали енергиите ви. Първо се хармонизирате с неправилния ход на енергиите ви, след което постепенно започвате да ги кръстосвате (време - около 4 минути):
1. Започнете с Трите потупвания, като дишате дълбоко. Те събуждат енергии, които са заспали, докато сте били в хомолатерално състояние.
2. Направете Отделяне на небето от земята и Позиция "Уейн Кук".
3. Започнете да марширувате на място, като вдигате дясната ръка едновременно с десния крак, след това лявата ръка с левия крак. Дишайте дълбоко, докато изпълнявате серията.

4. Можете да адаптирате тези инструкции за изпълнение в седнало или легнало положение. Ако сте много болен или се чувствате прекалено отпаднал, за да движите крайниците си, може да помолите друг да ги вдига вместо вас. Но ако няма кой да ви помогне, намерете начин да изпълните упражнението. Ако го правите, докато лежите, може да сложите краката си на големи възглавници; ако седите, може да ги поставите на столче, за да не се налага да ги вдигате толкова високо. Това обаче не означава, че няма да постигнете резултати. Тук не важи принципът "няма болка - няма резултат". Обтягането привежда енергиите ви отново в хомолатерално положение, така че се улеснявайте и почивайте, когато е необходимо.
5. След около 12 вдигания и спускания на ръцете и краката в тази хомолатерална схема, преминете в кръстосано пълзене — като вдигате заедно противоположните крак и ръка, отново 12 пъти. Ако ви е трудно да координирате движенията си при кръстосаното пълзене, можете да допирате дясната си ръка до лявото коляно и обратно, докато пристъпвате.
6. Повторете серията още 2 пъти - 12 хомолатерални движения, след това 12 стъпки кръстосано пълзене. Завършете с допълнителни 12 такта кръстосано пълзене.
7. Завършете с Трите потупвания. Сега, след като енергиите се движат по нормалния начин, ще се увеличи ефектът от докосването на точките К-27, далачните и тимусната точка и ще повишите жизнеността си.

Изпълнявайте тези упражнения рутинно 2 пъти на ден, докато новото движение на енергийния поток се затвърди. Възможно е да отнеме от 10 до 30 дни, докато новият поток се стабилизира, но след това неминуемо ще усетите подобрение в здравословното и емоционалното си състояние.


Цитатът е от Енергийната медицина на Дона Идън
Последно промяна от Essence на 03 Апр 2010 19:05, променено общо 1 път.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

А ти как точно разбра, че имаш успоредно протичане на енергиите?
Самодиагностицира се по описаните от Дона Идън симптоми ли?

Според мен, ако си ходи човек ежедневно, по нормалния начин, поне по час, би трябвало енергийните му потоци да се коригират, дори да са били хомолатерални, поне според това което е написала Дона Идън.

Аз лично не считам, че това би могло да е проблем за човек който ходи поне по час на ден. Ако е болен на легло, тогава е различно положението.

А разходките, спорта, движението на открито са си естествена терапия за всякакви проблеми. :)
Последно промяна от ivangp на 03 Апр 2010 19:23, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Essence
Участник
Мнения: 94
Регистриран на: 17 Ное 2008 12:32

Мнение от Essence »

ivangp написа:А ти как точно разбра, че имаш успоредно протичане на енергиите? Самодиагностицира се по описаните от Дона Идън симтоми ли?:)
С енергийно тестване и по описаните симптоми. Нямаше какво друго да е.
В момента в който го коригирах хомолатералността всичко се промени :)
Аз също, в началото не й придавах значение, казвах си какво пък толкова е това, но като усетих че от повечето упражнения от Дневния енергиен режим (като кръстосано 'пълзене') и дълбокото вдишване-издишване ми ставаше зле, се замислих сериозно.

Не смятам че спорта и разходките могат да коригират това. Щом веднъж тялото е възприело хомолатерален модел, не може изведнъж да приеме приеме кръстосания модел (т.е. правилния), дори и да е за негово добро.
Иначе ходенето пеша, бягането и плуването са естествени начини за кръстосване на енергиите. Но не биха могли да коригират модела.
Затова и подчертах, че и от разходките навън се изморявах.
Последно промяна от Essence на 03 Апр 2010 19:27, променено общо 2 пъти.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Има какво друго да е, но това е дълга тема.
Важното е че си получила желания резултат. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
neafeya
Активен
Мнения: 114
Регистриран на: 31 Юли 2008 18:56
Местоположение: Бургас

Мнение от neafeya »

Essence колко време го прави упражнението?Кога усети първите резултати :)
Essence
Участник
Мнения: 94
Регистриран на: 17 Ное 2008 12:32

Мнение от Essence »

diorella написа:Essence колко време го прави упражнението?Кога усети първите резултати :)
След около седмица се почувствах по-различно, в смисъл, изчезна вече дискомфорта и леките световъртежи от кръстосването на ръцете и краката, тупането на точките и др.
Но мина повече от месец докато се усетя къде е проблема.
За закрепване не резултата трябва да се прави поне 30 дни х 2 пъти дневно.

Подозирам, че някои фитнес упражнения като лицеви опори, коремни преси, вдигане на тежести, също могат да доведат до разкръстосване на енергиите в тялото. Особено ако фитнеса е начин на живот за някои хора.
Публикувай отговор