Холотропно дишане и ТЕС...и щуротиите на Алексей

Техники и подходи, които можете да използвате като допълнение или заместител на ТЕС.
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Холотропно дишане и ТЕС...и щуротиите на Алексей

Мнение от MAG2001 »

Да, отдавна трябваше май да я отворя темата...но нещо все ми пречи.
Холотропното дишане за мен е мощен метод за преборване на ПО. След една такава сесия вече няма къде да се скрия от ПО-то, някак ми се налага да се изправя пред него и да го призная пред себе си..и след това вече ми е доста по-лесно да ТЕСам или да му направя някоя от чудесиите от "Психология на потенциала"- демек щуротийките на Алексей, които също много ми помагат.

В началото беше Марто.Той даде линк към филма и интервюто на Станислав Гроф, един от основателите на Трансперсоналната психология, където един от най-мощните методи е холотропното дишане.

Маг2001- тема"Необикновени- видео клипове"
Пуснато на: Сря Фев 15, 2012 8:41 pm Заглавие:
Интервю със Стан Гроф, психиатър, за неговият опит с холотропното дишане и разни други холотропни работи.Във II-ра и III-та част има интересни насоки-според мен де.Марто, благодаря ти!!!

http://vbox7.com/play:2624409d

http://vbox7.com/play:317f9601&al=2&vid=9066003

http://vbox7.com/play:c73e463a&al=2&vid=8855812

И още- Мистическо пътешествие- 1,2,3,4-та част, пак със Станислав Грос и холонавти.Интересни гледни точки за раждането за смъртта и за всичкото.И то от психиатър!!!

http://vbox7.com/play:a91e3b23

http://vbox7.com/play:71631207&al=2&vid=9077228

http://vbox7.com/play:b84c3e9a&al=2&vid=9075650

http://vbox7.com/play:b527570d&al=2&vid=9077228

Марто, благодаря, благодаря, благодаряя..
"Еее кво пък толкова..." - може би ще попита някой, и то с право. За мен тези филми бяха от значение, защото още само докато ги гледах изпаднах в онова състояние, което обикновено означават с "изменено състояние на съзнанието"..прирева ми се, в същото време бях адски въодушевена и от радост някак ме стискаше гърлото и пак тръгнаха онези "не съм за тука, не ми е тука мястото, кой ма излъга да дойда тука..." това са силно емоционални усещания и мисли, които на моменти не успявах да контролирам и нямах ама никаква идея от какво и как ми идват в главата...подобно нещо преживях, когато Иван пусна темата за Брацо.

Маг2001- това е от моята тема:
Пуснато на: Сря Юли 06, 2011 8:20 pm Заглавие:
Иване, не знам от къде го изрови този Брацо, ама ми бръкна някъде много на дълбоко.
Чак се чудя дали да ви пиша, ама няма на кой друг. С риск пак да ме пратите на психиатър-ама то си ми е ген, карма, кво да го правя
Първата част ми въздейства много силно.Може би заради музиката, аз съм си чувствителна на звуци.С първото гледане ме полазиха тръпки, усещах болки в гръбнака, в главата и накрая нещо пак ме сграбчи за гърлото.не можах да определя какво .Теснах го, успокои се.
А когато започна клипа го зяпнах като омагьосана-отсреща ме гледаше /едно към едно/ Виктория, моя много близка приятелка от детските години, заедно с нея виждах в него и дъщеря и, Ани, напомни ми за един съученик до 4-ти клас, Слав, напомни ми за Милен Цветков, за Емил Димитров, за индиански вожд/това сигурно вече заради косата/..бе шантава работа. Сумати народ видях в неговото лице.
Реших че пак нещо си въобразявам/аз съм си въобразителна!/ и след обяд пак го пуснах да го гледам.Дали и книгата с индиговите души нешо не ми повлия, пък и го гледах на фона на ето тези звуци/вчера ги открих, за мен си бяха откритие /

http://www.youtube.com/watch?v=VTdjI9Mv ... ature=fvwp

И се разревах пак.Идея нямам защо.Някаква всемирна тъга, скръб,някаква безнадежност, нямаше време за декларации, бикаха някакви неясни думи"че пак съм се издънила""че пак всичко провалих""че за мен пак няма""за мене никога не стига""че не съм за тука""за мене няма място тук""че не ми е тук мястото ""че времето ми е изтекло". Когато вече виках и виех със все глас/без идея още да имам защо?!/ ме прекъснаха..и за секунди се успокоих.

Преди малко го пробвах пак гледането.Тръпките си са същите, малко по-слаби, и не ми се реве толкова. Ама ме гложди че не стигтнах до нищо конкретно.
Сигурно ще има втора серия __
И малко по-нататък пак имах един такъв необясним сърцераздирателен пик - в онзи момент, когато почина чичо, когато гледах клипа на Елица...

Та тогава, докато гледах филмите на Гроф, са скъсах няколко дни от ТЕСане...по едно време се усещах съвсем бебе, перех крака нагоре, размахвах свободната от ТЕС ръка и ревах и ме напъваха нещо като колики..нямам идея как да ви пресъздам състоянието си.Та, според мен с упорито, непрекъснато ТЕсане също можеш да достигнеш подобно състояние..но е доста по-бавно и по-трудно, точно защото цялото ми същество се съпротивляваше в онзи момент на ТЕСането, хем исках да се освободя от нещо, хем ме беше страх, и си намирах един куп причини да го прекъсна.Докато на една сесия минавам по няколко такива и то доста по-дъбоки..и там, ако влезна в ритъм, в режим "авто пилот"- няма измъкване...е, имаше големи гадости, но пък олекването и просветването след това ...и за него нямам думи как да ви го опиша..бе, това с думите..не знам кога ще го изТЕСам и издишам...маа.живи да сме :)

Та, докато три-четири дни ТЕСах упорито емоциите, предизвикани от филмите, се появи във ФБ събощение за семинар на Мариан и Елена, два - три дни ТЕСах страх, срам, желание за контрол-това май Гроф го описваше във филма като пречка, или ..не помня вече, беше февруари и отидох- пак с целия си страх и паника от факта, че ще съм сред непознати и незнам какво ще се случва там..отидох на семинара.Случи се точно ден след рождения ми ден..беше ..великолепно...прераждане в прекия и преносния смисъл.Ох..като се сетя и се понасям....:)

Та ето ги линковете, които дават представа за семинарите на Мариан и Елена:

Ето това в това предаване"Холотропно дишане с Гала и екипът на "На кафе".Какво представлява методът и какъв ефект има върху емоционалното и физическо състояние на човек." дава малко по-ясна представа някак

http://play.novatv.bg/play/256180/?autostart=true

Ей тука украиски холонавти дават още по-подробна представа, на руски е , но пък е по-подробно обяснено и даже е показано кое как става

http://www.youtube.com/user/poprotsky?a ... -----

Преди дни попаднах и на едно предаване по DC TV, където двамата доста добре обясняват метода и може би отговарят на повечето въпроси , ето го

http://dctv.bg/video_2.php
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

Та , след една такава сесия нещата някак се наместват...като, нали се сещате, калейдоскоп, хаос от красиви частички-искрички и като завъртиш кръгчето по някое време се образуват едни такива красиви картинки..та от ПО-тата, които издишах там това се получава в живота ми.Не ми се налага да редя пъзела, нещата някак сами се наместват :)

А, да...и след сесия, щуротиите/ от психологията на потенциала/ бликат като фонтан от мен..много ми е лесно да си измисля нещо, което да ми смъкне напрежението, много по-лесно се занулявам, много ми е по-лесно да си правя "вуду-магийките"- с куклата..и да съм накрая ефервесцентен витамин - например.И след като си бил бебе-фея с прозрачни крилца върху жълто цвете някак естествено и отвърте ти идва да си часовник, топка, чекмедже...получават се нещата някак ...

Е, както сигурно се сещате, на мен все ми е малко..и все ми е бавно...:) ....ммдам, да, според Ели и Мариан-напротив, много бързам...ама то е въпрос на гледна точка :)

На срещите има и други интересни дишания- освен биоенергетичното, те двамата правят "дишане с тибетски пеещи купи/или чаши- на кой както му харесва /.Пак на принципа на холотропното дишане е, пак е по-кратко-около 30мин, но няма музика, само звука от тибетските купи..разкошно е, звуците действат буквално съживяващо, едно от любимите ми.

Другото интересно дишане беше "синестезията" - досега само един път съм била на него, пощурях от кеф тогава :), то пак е по-кратко, пак е на принципа на холотропното...но!докато половината от участващите дишат, другата половина правят възможно най-невъзможния шум около тях- кой дрънка с китара, някой грабнал шаманския тъпън и го бие, кой дрънчи със все сила със лъжица и капак от тенджера, аз бях си харесала една раздрънкана хармоника, която на всичкото отгоре беше и счупена и издаваше възможно най-ужасните звуци-пък и не умея да свиря...не знам дали може някой да си представи каква какафония е.За мое учудване -дори като ситер това не ме дразнеше, беше ми спокойно и забавно...и най-голямото ми удивление после беше единият от участващите, който каза че някой "толкова успокояващо и нежно е свирел на хармоника...ама много малко му било" :) През това време, освен невъобразимия шум, докато дишащите са в състояние, Мариан минава и им пъха под носа различни аромати - валериана, мента, каквото има, или им капе на езика различни вкусове- горчиво, сладко, лютиво и като за капак- с едно фенерче им свети под маските...:) веселбата е пълна на това дишане.За мен протече като през цялото време нещо танцувах, носех се и всеки звук, всеки аромат идваха като спиралки и ме зареждаха, непрекъснато благодарях, на всеки звук, на всичко около мен...много хубаво беше после на релаксацията..потънах някъде и срещу мен ...няква група от много мъдри, всезанещи, свети същности...и аз , затаила дъх, напрягам се да им чуя посланието..и изведнъж ги усещам как се подсмиват, подхилкват..и като прихнаха...и като се започна един смях заедно с тях... посланието беше"Един голям майтап е цялата работа"...смях се не знам колко време, май през цялата релаксация...до мен Боряна плаче, хлипа , чувам я, искам да стигна до нея, да я прегърна, да я успокоя и да и кажа че е смешно..и не мога, не мога да се спра да се смея, търкалях се от смях...едно от най-хубавите преживявания по време на дишане.

Другото интересно дишане беше в басейна- "аквабритинг"- дишахме пак тип "холотропно", пак по-кратко- около 30 мин, басейна е с температура около 32-34 градуса- демек имитира възможно най-близко условията по време на бременост, там влизам в състояние ...буквално на 3-5 минута...много бяха силни и трите, имаше и гадости и много красиви моменти, ама нещо още не ми се говори за това.

Доколкото разбрах, групата са правили и "ходене по стъкла", но..аз още не съм попадала на това преживяване.
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
elie
Участник
Мнения: 21
Регистриран на: 05 Юли 2010 17:18

Други техники

Мнение от elie »

Меги, споделям впечатленията ти за холотропното дишане.Наистина е разтърсващо :) Моля те, разкажи по-подробно за вудуто с куклата. Това симоронска кукла ли е или нещо съвсем различно?
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

Ели, куклата е от семинарите - срещи с Алексей. "Техниката" е описана от Ивинела Самуилова в първата и книга"Животът може да е чудо"- епизода, когато открива признанието си, докато я подхвърля, ако се сещаш.Тя описва подробно как си я е направила, аз моята си я уших, има си дълги руси като на русалка коси и , разбира се- червена шапчица.

На последната среща Алексей даде доста и разнообразни насоки за работата с куклата, но това дето ми се вижда най-важно - поне на мен, пък и той го подчерта : когато работим с куклата НЕ КАЗВАМЕ "Магдалена я е страх от....", НЕ "Мен ме е страх от еди кво си..." А КАЗВАМЕ "Куклата Магдалена я е страх от еди кво си...", "Нея я е страх от еди кво си..." т.е. прехвърляме проблема на куклата, внимаваме да не си го натаковаме на нас си :) щото ...случва се :) Ние, както знаем, накрая се преименуваме.

И не ме питай и ти "Какво я правим след това, като се скъса..." ми, каквото си искаме, това я правим Тя цялата идея на тези техники е да правим това което искаме, докато ни стане весело и се разматричим :)

Това е за куклата, нищо мистично, това "вуду" си е моя модификация, може би от недоиздишаната "вещичка", може би защото предимно вуду-магьосниците ползват кукли, а май най-вече от асоциацията с филма "Вещиците от Истуийк"

На мен играта с куклата ми върши работа, въпреки че сравнително от скоро я използвам, когато СЕН е някъде между 1-1,5-2 няма ясно изразено усещане нито в тялото, нито като емоция и ми е едно такова мътно, свито, тъпо..никво, нито да тесаш, нито да не тесаш... Докато ТЕС е нещо като по-тежка артилерия- т.е. ако съм доста разстроена, ТЕсам, техниките на Алексей са ми някак като торта,за десерт- с тях е забавно и действат безотказно, стига да не ги вземаш на сериозно, т.е. докато ги правиш да си в игриво-спокойно състоятние-тогава ми се получават магийките от раз, а когато си се "разстроя" както аз си знам...даже не се сещам за тях, обикновено ТЕСам, докато поспадне напрежението...и те като се поуспокоя после оп, чудесийките сами бликват :)

За повече подробности пиши в групата на Иви във ФБ, ще има кой да отговори.Ето и линк към срещите с Алексей.
http://simbaley.webs.com/workshops.htm

Срещите с Алексей за мен са си един празник.Освен удоволствието от срещата с един куп "колежки-чудачки", някак ми е успокояващо да го попивам на семинарите- дава доста и най-разнообразни техники, разказва и неща от личен опит, да, някои от техниките приличат на симоронските, има и такива от НЛП, видовете "зануляване", обемното възприятие е вид медитативна техника, която аз без да искам модифицирах- там на едно място си усещаш лявата и дясната половина...на мен щото ми прилича на ПЕАТ, и когато усетя ясни , категорични противоположности..просто едната я слагам отдясно-обикновено "лошата", сещайте се що от дясно :), другата "хубавата"от ляво ...и хич нищо не питам, оставям ги да се разтворят, да се претопят едно в друго до пълно разтвяряне...и нататък.
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
elie
Участник
Мнения: 21
Регистриран на: 05 Юли 2010 17:18

други техники

Мнение от elie »

Благодаря ти! :)
roukol
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Дек 2012 21:45

Мнение от roukol »

MAG2001 би ли споделила по-подробно за обемното възприятие?
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

Даа...влизаш в обем и възприемаш. Или май СЕ възприемаш. Абе май когато е и двете ми се получава най-добре. :)
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
roukol
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Дек 2012 21:45

Мнение от roukol »

MAG2001 написа:Даа...влизаш в обем и възприемаш. Или май СЕ възприемаш. Абе май когато е и двете ми се получава най-добре. :)
Не знам какво значи да се влезе в обем, затова и питам.Чела съм и двете книги на Самуилова, там не се споменава това обемно възприятие, а семинар не мога да посетя защото не живея в България. Ако имаш желание сподели малко по-подробно.
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

roukol, прощавай, ама не ми беше споделящо последно време :) Пък и точно защото го няма това упражнение в книгите на Иви имах извести резерви- редно ли е да го обяснявам?! че коя съм аз , та да го обяснявам?!мога ли да го обясня?! дали ще го обясня?! Е, разбрах че през май Ивинела издава следващата книга и в нея има описани още различни техники и подходи, надявам се и обемното възприятие да е включено.

"Влизане в обем"- това е вид медитативна техника. Прилича ми- на мен- на КС, и според мен състоянията, до които се стига са доста близки, та можеш да ползваш КС, ако не стане с "влизане в обем" Има разлики, разбира се.

При обемното сядаш, затваряш очи, насочваш внимание към стъпалата, осъзнаваш ги, до момента в който вече знаеш че си ги осъзнала, след това насочваш внимание към върха на главата, пак така, след това ги съединяваш двете усещания, докато получиш усещане за сливане - вертикално. След това осъзнаваш лявата си половина, след това дясната, и пак ги преливаш- хоризонтално...и накрая се концентрираш върху долу-горе-ляво-дясно, преливаш и си създаваш усещане за обем. После вече с това усещане си правиш каквото решиш - разширяваш си го, стоиш си и се рееш, "тагваш" си желано усещане, една приятелка каза че вече "нейния обем вече е розов", :) каквото и да значи това, после можеш да "мушнеш" в обема и целия предстоящ ден, та ако решиш и цялата седмица..и ако обема ти е розов- имаш розов ден и розова седмица...и т.н. С една дума- правиш вътре каквото ти се прави, така че да ти е добре на теб :)

Аз го използвам за зануляване, усещането е като след успешно проведен ТЕС, или след успешно ДП4, ама за такъв ТЕС обикновено се иска повече внимание и време да му отделя, а понякога нямам тази възможност. Пък и ми стана навик сутрин като стана да си "обемствам"-ей тъй, без намерения. Но ..не винаги се получава.Има дни в които нещо ме спира, нещо ме притиска..а понякога става даже без да искам. И тук, както и при ТЕС и при другите техники колкото повече го правиш и повече се получава :)

Е това е, което мога да кажа по-подробно за обемното възприятие.
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
Публикувай отговор