Искам да се изградя като Човек

Истинското пътуване на откривателя не се състои в намиране на нови територии, а в придобиване на нов поглед върху нещата.
Този форум е за всички дръзнали да поемат по трънливия път на разкриване на истинската си същност, себеосъзнаване и разкрепостяване на ума.
vanko57
Участник
Мнения: 74
Регистриран на: 03 Дек 2010 09:47
Местоположение: Голямо селендурово

Искам да се изградя като Човек

Мнение от vanko57 »

paraboloid написа::D Аз съм лидер. На 47 години съм и това работя вече от 21 години. Искам да кажа, че не искам да се изграждам като лидер. Искам да се изградя като човек, защото това ми куца. Лидерството е до време, другото е по-важно и носи повече радост.
Този пост на Paraboloid, отваря една много важна тема:

Какво е да си Човек и как се изгражда ?

Какво е вашето мнение по въпроса?
vanko57 blog

ТИШИНАТА Е НАЙ-ВЕЛИКИЯТ ОРАТОР

Истината е Мистерия, която трябва да открием;
Живота е Мистерия, която трябва да изживеем.

Не искам да ми вярвате сляпо,
Искам да проверите дали е така.
paraboloid
Напреднал
Мнения: 362
Регистриран на: 24 Авг 2011 17:18

Мнение от paraboloid »

Сигурно съм най-неподходящата за първи отговарящ в темата, защото аз искам, но не смятам, че съм се изградила като човек все още. Не знам какво е да си човек по принцип. Знам само какво на мен самата ми липсва, за да се чувствам цялостен и изграден човек, но това сигурно е различно за различните хора. На първо място - да можеш да изпитваш и раздаваш любов /не в смисъла на секс/, да приемаш себе си, хората и света такива, каквито са, а не такива, каквито искаш да бъдат. Да прощаваш. Да се радваш на това, което имаш и което е твоето най-близко обкръжение, да се радваш на живота като такъв.
MagicWoman
Активен
Мнения: 290
Регистриран на: 12 Фев 2011 20:46
Местоположение: София

Мнение от MagicWoman »

Какво е човекът? Индивид - произлиза от неделимо две - умът /егото/ и Аз-ът - духът, нашата вечна същност. Егото е нашата личност или роля в този живот. Когато си мислим, че това е нашата истинска същност, оставяме умът да ръководи живота ни изхождайки от разделението и чувството за недостиг. Ръководени сме предимно от програмите в подсъзнанието ни, които се грижат за оцеляването ни. Те ни карат да изпитваме цялата гама от нежелани емоции и да си мислим, че всичко е въпрос на случайност или късмет. Провокират ни да се борим с живота и да преследваме цели за да постигнем мечтаното щастие. Умът си приписва заслугите за мислите, които изскачат изневиделица. Но ако е така, знаем ли каква ще бъде следващата ни мисъл?. Не, тя просто се появява от нищото или по-точно от океана на безграничната потенциалност - Чистото Осъзнаване. Ако обърнем обаче за момент внимание на паузата между мислите, ще имаме възможност да видим т.е. усетим и другата наша страна - Вътрешният Аз. Там, в тишината и покоя изгрява усещането за радост, сигурност, цялостност и пълнота, което желае да бъде споделено. И то Е - защото там сме Едно и на принципа на резонанса отеква във всичко около нас. Тогава разбираш, че какво дадеш - на себе си го даваш. И вече няма "О миг, поспри", защото потъваш в едно безкрайно Сега, което е прекрасно такова, каквото е, просто защото е твое отражение. Разбираш, че умът е прекрасен инструмент и не му обръщаш внимание, когато каже "От утре започвам да живея тук и сега". :)
~ Чудесата които можем да извършим са ограничени единствено от нашето съзнание ~
http://www.nad-dietite.com
Bogo69
Участник
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Сеп 2006 16:14

Мнение от Bogo69 »

paraboloid написа: На първо място - да можеш да изпитваш и раздаваш любов /не в смисъла на секс/, да приемаш себе си, хората и света такива, каквито са, а не такива, каквито искаш да бъдат. Да прощаваш. Да се радваш на това, което имаш и което е твоето най-близко обкръжение, да се радваш на живота като такъв.
Че какво по-лесно от това???
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

Има една приказка-хора много,човеци малко!
Ще ви напиша нещо от книгата Семейната мъдрост от Монаха,който продаде своето ферари от Робин Шарма:
Всички се раждаме духовни същества-съвършени в несъвършенството си.
За съжаление в процеса на израстване възприемаме негативни модели-първо от родителите си,после от учителите и околните.Колкото повече остаряваме и колкото повече огорчения трупаме от света,такъв,какъвто го виждаме,толкова повече се отдалечаваме от истинският си аз-от автентичният си аз-от истинската си същност.Целта ми е да се върна към същността си и да преоткрия кой съм аз.Да се върна към съвършенството,което съм притежавал,преди да позволя лещата,през която гледам света,да се замъгли от толкова негативност.

Ето и какво казва Далай Лама:Когато използвам думата "духовно",имам предвид основните добри качества на човека.Те са:човешка обич,съпричастност,честност,дисциплина и човешка интелигентност,направлявани от добри мотиви.Това са качествата които ни правят хора и всички се раждаме с тях.

И още нещо което смятам,че ще ви бъде полезно:
Страданието в живота всъщност не е нищо друго освен разликата между действителното състояние на нещата и състоянието,в което според теб трябва да бъдат.Ако можеш да приемеш хубавите неща в сегашната реалност,без винаги да мислиш,че животът ти е празен в сравнение с живота на другите,ще направиш гиганстки скок към просветлението.
Онова,към което насочите вниманието си,расте,онова за което мислиш се разширява и онова,което държиш в съзнанието си,определя съдбата ти.Точно тези страни от живота си на които отделяш най-много внимание,ще ти донесат още по-големи чудеса.За това се съсредоточи върху хубавите неща и ще установиш,че стават все повече.
Някои успяват,защото такава е съдбата им.Повечето успяват,защото такова е решението им.
Анатол Франс
vanko57
Участник
Мнения: 74
Регистриран на: 03 Дек 2010 09:47
Местоположение: Голямо селендурово

Мнение от vanko57 »

paraboloid написа:Сигурно съм най-неподходящата за първи отговарящ в темата, защото аз искам, но не смятам, че съм се изградила като човек все още. Не знам какво е да си човек по принцип. Знам само какво на мен самата ми липсва, за да се чувствам цялостен и изграден човек, но това сигурно е различно за различните хора. На първо място - да можеш да изпитваш и раздаваш любов /не в смисъла на секс/, да приемаш себе си, хората и света такива, каквито са, а не такива, каквито искаш да бъдат. Да прощаваш. Да се радваш на това, което имаш и което е твоето най-близко обкръжение, да се радваш на живота като такъв.
Здравейте приятели.

И на теб Параболоидке.

Трябва да знаеш, че си напълно подходяща да изразиш мнението си по въпроса. Заявяваш, че не знаеш какво е да си Човек и две изречения по надолу го описваш.

Честно казано не е важно да го знаеш с ума, но със сърцето. И от това което си написала показва, че сърцето ти знае отговора и ума просто трябва да го следва.

Не търси отговори - следвай повика на сърцето си и ако си доволна от резултата, ако той те прави щастлива, то ти си си свършила работата като Човешко Същество.

Това, че изпадаш в моменти на немощ, не трябва да те плаши - тогава ти се подготвяш за следващото си проявление на Човешкото в теб.

Бъди благословена, проявявайки предназначението на своето съществуване.
vanko57 blog

ТИШИНАТА Е НАЙ-ВЕЛИКИЯТ ОРАТОР

Истината е Мистерия, която трябва да открием;
Живота е Мистерия, която трябва да изживеем.

Не искам да ми вярвате сляпо,
Искам да проверите дали е така.
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Ами ние сме си хора. Има ли нещо да изграждаме?! Всичко си е у нас, раждаме се с човешкото. :D
Поздрави
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
vladopetkov
Участник
Мнения: 47
Регистриран на: 19 Юли 2010 22:04
Местоположение: София

един руски сайт

Мнение от vladopetkov »

Един интересен руски сайт, за тези които разбират... :)
http://www.rodoswet.ru/zakony-vselennoj ... x-zakonov/
Бъдете здрави!
vanko57
Участник
Мнения: 74
Регистриран на: 03 Дек 2010 09:47
Местоположение: Голямо селендурово

Мнение от vanko57 »

nikimm написа:Ами ние сме си хора. Има ли нещо да изграждаме?! Всичко си е у нас, раждаме се с човешкото. :D
Поздрави
Прав си Ники - ние се раждаме с човешкото, носим го, но дали ще се реализираме като човеци е вече друга работа. Защото може да изявим животинското, което също е у нас.

От нашият избор зависи кое ще надделее.

Ние носим в нас както рая, така и ада и от това към което насочим нашето внимание зависи какво ни очаква.

В този свят, който в скоро време ще се трансформира, все повече се проявява животинското в хората. Това има своя смисъл и своето предназначение.

По-важно е какво ще решим сами за себе си, защото от това зависи по кой път ще ни отведе промяната/прехода.
vanko57 blog

ТИШИНАТА Е НАЙ-ВЕЛИКИЯТ ОРАТОР

Истината е Мистерия, която трябва да открием;
Живота е Мистерия, която трябва да изживеем.

Не искам да ми вярвате сляпо,
Искам да проверите дали е така.
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Прав си Ники - ние се раждаме с човешкото, носим го, но дали ще се реализираме като човеци е вече друга работа. Защото може да изявим животинското, което също е у нас.

От нашият избор зависи кое ще надделее.

Ние носим в нас както рая, така и ада и от това към което насочим нашето внимание зависи какво ни очаква.

В този свят, който в скоро време ще се трансформира, все повече се проявява животинското в хората. Това има своя смисъл и своето предназначение.

По-важно е какво ще решим сами за себе си, защото от това зависи по кой път ще ни отведе промяната/прехода.
Vanko 57, как разбираш кое е добро за теб и кое не? Т.е. В случая кое е животинско и кое човешко и виждаш ли нещо лошо в животинското или нещо хубаво в човешкото?
Поздрави
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
vanko57
Участник
Мнения: 74
Регистриран на: 03 Дек 2010 09:47
Местоположение: Голямо селендурово

Мнение от vanko57 »

nikimm написа:Vanko 57, как разбираш кое е добро за теб и кое не? ...
Принципа за подбора за "добро" и "зло" е в това как се чувстваш в конкретния момент/от конкретното действие.

Това е единствения показател който показва -Къде Си В Този Момент!!!

Няма добро и зло!!! Има подходящо или не В КОНКРЕТНИЯ МОМЕНТ на протичане/ставане на дадено събитие/действие.

Това е, което съм разбрал и се старая да прилагам.

Това ще ти даде свобода да намериш себе си във всеки момент, дори и да сгрешиш.

Защо?

Защото правейки грешка, ти ще изпиташ последствията и' и ако осъзнаеш/оцениш правилно постъпката/избора си, това започва да работи в теб/за теб и след време ти сам ще се коригираш и няма да имаш нужда от авторитети(не визирам себе си), които да ти казват кое е правилно и кое не.
nikimm написа:... кое е животинско и кое човешко...
Относно този въпрос трябва да потърсиш още в дълбочина.
Въпросът ти е много общ и нямам право да изкривявам търсенията ти по въпроса с моята собствена гледна точка.
nikimm написа:... виждаш ли нещо лошо в животинското или нещо хубаво в човешкото?...
Няма лошо или хубаво - нещата са в състоянието в което са - как ги оценяваш вече си е твой избор.

Въпросът е Къде Си Ти в този процес.

Поздрави
vanko57 blog

ТИШИНАТА Е НАЙ-ВЕЛИКИЯТ ОРАТОР

Истината е Мистерия, която трябва да открием;
Живота е Мистерия, която трябва да изживеем.

Не искам да ми вярвате сляпо,
Искам да проверите дали е така.
Публикувай отговор