Метод ВСЯКО ЗЛО ЗА ДОБРО (ВЗД) - отзиви

Отзиви от семинари и сравнения на методи и техники. Плюсове и минуси.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Метод ВСЯКО ЗЛО ЗА ДОБРО (ВЗД) - отзиви

Мнение от Alisa »

Привет!
Да се отчета и аз с един проведен днес за себе си процес!
Ето и един въпрос, който ми възникна, като се сетих за учебния сеанс с Мая, по повод на това, че като ме попита 2 въпрос от първа група, при мен се получава насилване, да измисля отговор и сега ми блесна дали да не поставяме пред този въпрос "Има ли и какво е...", защото тази постановка по принцип е и хипотетична, и насилвайки се да измисля отговор, аз евентуално вкарвам проблем (мнение на друг) без да има такъв. Съответно, ако отговорът е, че няма друг,то тогава този въпрос да отпада от 2 и 3 групи. А?
Освен това ми хрумва и следното- Ако на 2 въпрос 1 група има някой/и, то дали още тогава да не отработим този момент, така че процесът да продължи вече само по самия субект. Идеята ми е, че много често, да не кажа основно, нашите настоящи проблеми произтичат от това, че ние се изживяваме с клишетата възпитани по образ и подобие на "другите", т.е. това е силен фактор в самопреценката ни, съответно в емоцията, проблемът...С елиминирането на това "външно" у нас още в самото начало, може и изведнъж да се окаже, че сме решили целият проблем. Тогава просто продължаваме с ост. процес. Иначе казано, дали да не сложим Кръговия Процес на мястото на 2 въпрос 1 група, ако има друг/и? Чакам отговорът с интерес?
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Алиса, свободна си да експериментираш.
Аз не споделям мнението ти за 2ри въпрос и практиката ми досега показва, че той си е на място и не се нуждае според мен от промени.

В крайна сметка важен е резултатът.
Ако твоят начин работи по-добре за теб, действай по него!
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

Алиса:
и сега ми блесна дали да не поставяме пред този въпрос "Има ли и какво е...", защото тази постановка по принцип е и хипотетична,
Според мен не.
Въпроса"Какво..."води, предполага, бута кола към отговор"..нещо"-то
Въпроса "Какво още.." води,предполага..отговор"друго нещо"
А въпроса "Има ли и какво е.."Първо раздвоява, второ предполага че може и да няма...Не че съм ескперт, не съм сигурна дали ти отговарям даже на конкретния въпрос..но просто в случая-въпроса ти-не мога си удържа здравият разум да не се развихри.. :D :D :D
Алиса:
С елиминирането на това "външно" у нас още в самото начало, може и изведнъж да се окаже, че сме решили целият проблем. Тогава просто продължаваме с ост. процес. Иначе казано, дали да не сложим Кръговия Процес на мястото на 2 въпрос 1 група, ако има друг/и?
Мисля, че пак ще стане, но ми се струва че процеса ще е много по повърхностен.Мисля че се опитваш много да го скъсиш процеса-да прескочиш от 1 до 9 , А-Я и готово!Което си е едно чудесно искане :D И ще съм щастлива като ти се даде! :D :D :D
Пък и ние не го елиминираме външното/друг/другите в първата фаза, докато работим с нас, напротив, протектираме го, търсим с кво да го зарадваме, да го възрадваме и т.н...или само на мен пак така ми се струва..и чак като свършим с нас се оглеждаме за други намесени за оправяне.Така аз го схванах.Ама както го написах май не стана ясно че питам-така ли е или не?!

Абе ей, Алиса,ти два дни беше покрай мен и вече бързаш и се юркаш повече от мен.Ааа, не така, това сега веднага и на момента,"Искам го за вчера", вече да е свършило и да разказвам за него-това си е мой патент, много моля, това не си ти...стегни се :D :D :D

Аз също имам въпрос.Когато работих сама и стигнах до всичкото, когато минавах през другите, нямаше никой друг, само някаква сянка, която в момента реших че си въобразявам..но ето че се сетих за това, да, беше като песачинка в пясъка на плажа, толкова дребно, но щом ми драще явно си иска обработка.В случая поне аз мисля да повторя нещата, въпроса е как .Да започна отначало и каквото излезе със същият праблем или да започна от всичкото/там докъдето стигнах/ и да видя докъде ще ме докара..
Хъм, въпроса ми е май ритноричен,благодаря...и все пак, ако някой има мнение, кое ще е по-добре според него, ще се радвам да го сподели.
Благодаря ви, че го направихме семинара, усещането е...неописуемо :D
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
elie
Участник
Мнения: 21
Регистриран на: 05 Юли 2010 17:18

Мнение от elie »

Снощи вечерта с мъжа ми- един сравнително кратък (нямаше нужда от кръгов процес ) ВЗД. За него 1. 3. и дори 4. въпроси се дублираха по смисъл, затова доста се обяснявахме. Въпреки подготвителните упражнения му беше трудно да отговаря на т.1. Като свършихме със стабилизизиращите въпроси, каза само че се чувства добре. За мен имаме напредък- ДП и ДП4 хич не му допадат , тук успяхме да завършим процеса , и то без разправия. :)
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Маг, не си ми схванала въпроса, прочети пак първата част!
Според мен по твоя въпрос- работи като с нов елемент т.е. от първа група като с нов проблем направо.
Иване, сигурно ще опитам, само да ми падне някой! :twisted:
Казвам само, че когато аз бях в "транс", въпросът звучи като "команда" което автоматично ме вкарва в изпълнение, т.е. насилване да търся позицията на другите за моя проблем, а по-скоро те не ме вълнуваха в моя процес и се получи насилване да ги мисля, което ми пречеше. Ако случаят е като на Монстер, чиито проблем беше явно свързан с "други", то тогава ми се струва удачно прилагането на оригиналния вариант, евентуално с разместване на 1гр.2 въпр. с КРЪГОВ ПРОЦЕС.
Ели, честито!
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

О.К, може и да не съм ти схванала въпроса, въпреки че пак така го схванах и на второ и на трето четене..
Карай нататък, другият път повече :wink:
Ама отговора ти породи нов въпрос:
Алиса:
Казвам само, че когато аз бях в "транс", въпросът звучи като "команда" което автоматично ме вкарва в изпълнение, т.е. насилване да търся позицията на другите за моя проблем, а по-скоро те не ме вълнуваха в моя процес и се получи насилване да ги мисля, което ми пречеше.
Това в конкретният случай не е ли нов елемент, и не би ли следвало да се работи с него.Питам и за твоя случай и по принцип.Аз имах подобен момент с Ники-точно на 2въпрос - той вика-нов елемент, аз му викам не бе, не му е тука още мястото,..ама в случая той се оказа прав.Та във твоя случай как е и по принцип ако отсрещният отговори-чувставам се насилен да мисля за други, те не ме интересуват/т.е описва нещо ново като усещане, като чувство!/- продължаваме да го насочваме към отговор на 2 въпрос за другите и по-нататък или работим с новото усещане/ако е ново и различно от първото, разбира се/Дано този път поне въпроса съм уцелила :D :D :D

Елие:
Снощи вечерта с мъжа ми- един сравнително кратък (нямаше нужда от кръгов процес ) позитив
Елие, и от мен барво,то си е напредък, я! :)
Ама и тук не схванах, нали кръговият процес е задължителен?!или може да се прескочи?!според мен без него няма как да се завърши процеса.Или имаш предвид че си имала малко кръгове по първа и втора група въпроси, един , два елемента?Така ми се вързва.Иначе...и тук пак нещо не съм схванала.... :cry: :D
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
Aqua
Участник
Мнения: 70
Регистриран на: 11 Юли 2010 18:36

Мнение от Aqua »

Мисля, че кръговия процес е нужен само, когато чувстваш, че други хора са намесени в проблема.
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

Уф, Монстър ,успокои ме..Благодаря ти!!! :D :D :D Аз цялата група от трите въпроса съм си ги кръстила "Кръгов процес", а то е само за първият, там ми е грешката, благодаря ти!Сега ми се върза, да точно така :D :D :D
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Маги, при мен не беше нов елемент, а наблюдение., което съобщих на Мая и тя каза- ОК! явно нещо не съм доразбрала при обяснението на Иван, в смисъл, че не се дават отговори съдържащи чист негатив. В случая "не ми пука за мнението на другите", което де факто, е позитивно.:lol:
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

Алиса:
Маги, при мен не беше нов елемент, а наблюдение., което съобщих на Мая и тя каза- ОК! явно нещо не съм доразбрала при обяснението на Иван, в смисъл, че не се дават отговори съдържащи чист негатив. В случая "не ми пука за мнението на другите", което де факто, е позитивно.
Алиса:
Казвам само, че когато аз бях в "транс", въпросът звучи като "команда" което автоматично ме вкарва в изпълнение, т.е. насилване да търся позицията на другите за моя проблем, а по-скоро те не ме вълнуваха в моя процес и се получи насилване да ги мисля, което ми пречеше.
Не знам, само си разсъждавам, не твърдя че е така, от това което прочетох само предположих,че си се почувствала "насилена""изкомандвана"за нещо си, което може да си е само моя интерпретация, т.е.само за мен да е негатив, ти да не го усещаш така,а там в началото се казва ясно да не подтискаме нищо негативно, напротив, усилете го, може и водещата да не ти го е напомнила, щот си мисли че ти си го знаеш и ти да си търсила само позитива..абе всичко може...и аз кат Гената, само споделям мниние :D

Аз опитах снощи да започна от всичкото, ама не би.После ми мина през главата, че то аз ако мога когато си поискам да си се потапям във всичкото..ехей..хванах Дядо Господ за шлифера не, ами да не обяснявам къде под шлифера...Обаче!Споделянето с Гената ме наведе към спомена за преживяването тогава, в групата в курса "Изкуството на дишането" , в резултат на което се стигна до тотално потапяне в усещането което имах тогава за себе си и за света-нищо не си заслужава, не мога повече, изтощена съм, изцедена съм,жива ме одраха и ме хвърлиха на улицата да ме ръфат кучетата и то от тези които най-много обичах, и които ми казваха, че ме обичат,и които се предполагаше че би следвало да ме обичат, няма смисъл да опитвам повече, нищо вече няма смисъл, за какво да продължавам да живея, и как да продължавам без доверие, как се живее без доверие, без обич, не искам повече...е пак се въхнах на ТЕС.В резултат сянката на човека от последният процес, за която се чудех е ли или не е доби реални очертания-не беше точно човека, беше страха да се потопя в човека, страх че ще ме погълне, ще се удавя , ще се разпадна, и накрая пак от море ще се привърна в пустиня..та човека/другия/ се оказа не човек, а страх/собственият ми страх/
Ияяяя..страх!Ай дай да му ударим един ВЗД..... :D :D :D стигнах до яснота.Май има още обаче и нещо, може би и аз пак много бързам, може би си иска още време..ако изкочи ...ще докладвам :D
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
Aqua
Участник
Мнения: 70
Регистриран на: 11 Юли 2010 18:36

Мнение от Aqua »

На втори въпрос някои хора ми отговарят с "другите ще могат по-лесно да се възползват от мен" като позитив. Това е позитив за другите, но пък не е хубаво за самия човек . . В такъв случай да се приеме ли за валиден отговора? Все пак си дава точен отговор на въпроса.
Алгоритъма е елементарен иначе, не е трудна за приложение, само дето ми отнема доста време.
За сега все още не мога да се похваля със задоволителен резултат де :lol:
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Важно е дали това се смята за позитивно от самия човек, който дава отговора. Т.е. той самият смята ли (в дадения пример), че да се възползваш от другите е добро по принцип?

В подобни случаи, когато някой ми дава подозрителни отговори, аз му задавам уточняващи въпроси от сорта на: "Значи за теб да се възползваш от другите е добро, така ли?"

Такива отговори също вършат работа по принцип
, както и отговорите, че премахването на проблема е позитивно, но не са оптимални.

И какво значи - не мога да се похваля със задоволителен резултат?
Задоволителен за кого - за теб като терапевт или като клиент.
Т.е. при приложение върху другите или върху себе си не е задоволителен резултата?
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Aqua
Участник
Мнения: 70
Регистриран на: 11 Юли 2010 18:36

Мнение от Aqua »

Мерси
като клиент, но просто трябва да поработя над търпението си, защото минат ли 1-2 часа започвам да се отегчавам и разфокусирам много по време на процеса и спирам преди да е завършил напълно.

С една приятелка започнахме да работим и всичко вървеше много добре като по учебник само дето се наложи да прекъснем процеса .
но ще продължим друг път
matro
Участник
Мнения: 93
Регистриран на: 25 Дек 2010 19:37

Мнение от matro »

Имах време да помисля доста над процеса,като се опитах да погледна безпристрастно към техническата част, и това което мога да кажа за самия процес е че е много добре измислен.Явно създателят му доста си е поиграл преди да достигне до последния вариант.Що се отнася до 3 въпрос мисля ,че е много необходим и никак не е случаен.Имаше коментари,че повтаря първия и т.н.,но ДОБРО и ЦЕННО са доста различни понятия и всяко има своето място.Това,че доста хора няма да направят разликата в началото е друг въпрос,но нали ще сме ние,за да уточняваме и провокираме :).
Ако си спомняте коментирахме,че при ДП процеса се преминава през елементите така както са се случили,само че в обратен ред (или поне така допуснахме),като в крайна сметка започнат да се появяват и позитивите,които са естествени и ни водят до плерома и.т.н.При ВЗД ние отново предизвикваме съшия ход,но много повече го скъсяваме,защото самата техника съдържа в себе си предпоставките за по бързото появяване на позитивните елементи.Така,че хем обединяваме хем доста по бързо го правим.И ако искате може да прехвърлим мохабета в Face Book, за да мога да коментирам малко по конкретно.Много здраве и успех на положително настроените типове.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Аз, след големия бум на ПЕАТ и влизането на ВЗД сега, почувствах силна нужда да върна ТЕС като основна техника, когато работя с други хора. Защото, когато с някой човек се потупваме два часа, след това се чувствам супер. А когато повечето време водя процес, след това не ми е толкова хубаво.
Публикувай отговор