Важна ли е психиката и вярата при ТЕС?

Преди да задаваш каквито и да е въпроси, свързани с използването на ТЕС, използвай търсачката!
Също така много полезно ще е да прочетеш ВАЖНИТЕ теми тук! В тях е есенцията на приложението на ТЕС.

Ако не го направиш, рискуваш въпросите ти да бъдат изтрити и темите ти блокирани.
Vasilka
Участник
Мнения: 53
Регистриран на: 21 Сеп 2010 23:59

Мнение от Vasilka »

Здравей , Бого.
Съгласна съм с теб с много неща , защото здравия разум изисква за някои проблеми да се обърнеш към медицината , вместо да се потупваш дни наред , а някои и месеци.
Но с ръка на сърцето мога да ти споделя, че техниката действа чудесно ,за да премахне гадните емоции, от които щеше да се пръсне сърцето ми.
Просто трябва смелост да признае човек пред себе си слабостите си , болките си , и това ми отне много време и сълзи но не съжалявам , че поех по този път.
Не искам да говоря за себе си са , а да те убедя ако мога поне мъничко , да не се отказваш.
Това е най-лесно.
Ти си мъж и търсиш логиката, но аз знам само че много неща в тази тех ника са взаимствани от псх. терапията.Имаш проблем-нег. чувст. признаваш го и тук може да има малко внушение , потупваш точки от
китайската медицина, които доказано действат при докосване
като отпушват енегийния блокаж,който е неминуем при нег . чувст.Аз оказвам особено внимание на това , което наричат
9 г. ,защото в терапията е измислено от франсис шаперо и помага за премахване на болезнени травми .
терапевти го използват при лечение на пост.травматично разстройство при войниците от Виетнам.
А когато се премахнат нег. емоции , започваш да се програмираш
с полужителни , което пак го има в терапията и отнема време, докато се създадът , нови връзки в мозъка около 2 3 месеца .
Това е моята логика .
В тези жеги не може да ми роди нищо друго главата.
При синчето ти може да се е повишило чувството, което се случи и при мен , трябвало е да продължиш.
Аз мисля, че трябва да послушаш Иван и да работиш по себе си. Той ти подава ръка . Довери му се.
Бъди здрав ти и семейството ти.
Bogo69
Участник
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Сеп 2006 16:14

Мнение от Bogo69 »

ivangp написа:Бого, не се обиждай. Тук никой не те атакува лично.
.................
Хващай се на работа. Работи с емоции, както те посъветвах и пак пиши след няколко дни, работи ли ТЕС или не!
Никой не ме обидил , за да се обиждам. Няма проблем в тази насока.
Ако трябва да съм честен не съм искал да презивиквам такава дискусия. Няма как да работя, защото честно казано съм забравил и техниката вече. Може би ще си я припомян някой ден...
Bogo69
Участник
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Сеп 2006 16:14

Мнение от Bogo69 »

nikimm написа: Bogo , първо всичко това го изтесай и то ако виждаш изобщо някакъв смисъл.
Поздрави
Ами не виждам смисъл, затова и не съм го правил. Не обичам да си губя времето, а да го използвам за по-приятни неща.
Bogo69
Участник
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Сеп 2006 16:14

Мнение от Bogo69 »

Alisa написа:[Да не би да те е страх, да погледнеш извън къщичката от утвърдени с усилие ценности и философски постановки, която си си изградил и да заживееш по-нашироко, без стени, без таван, да не ти трябва комин, да изпускаш пара от време на време, без прозорци, които да миеш, че да видиш какво става отвън, без ключалки и врати....? Простор, искаш ли необятен простор, в който да се чувстваш свободен, с много радости, неограничен, неболен, непроблемен,....? Никакви копнежи ли нямаш, никакви неосъществени цели и мечти, никакви страхове, никакви скърби, никакви разочарования, никакви конфликти, които да те огорчават...? Ето ти емоции с които да работиш, забрави логиката, отдай се на чувствата си, ако не те е страх от тях и ако още можеш да чустваш! :idea:
:D
Не ме е страх Алиса. Напускам често къщичката повярвай ми :D
Аз работя върху емоциите си. Бъди сигурна. Емоционален човейк съм. Отрицателните емоции ги игнорирам, а положителните катализирам. Имам си и мечти и страхове. Логиката не моаг д ая забравя, защото ако не беше логиката, сега нямаше да съществувам...

Бяхте много мили всички. Ще продължа да чета форума.
Бъдете здрави и правете това, което ви прави щастливи. Това действа по-добре и от ТЕС... :D
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Нямам намерение, да те задържам на сила, но
Отрицателните емоции ги игнорирам
не това е номерът а "да ги пуснеш свободно да минат през теб"(Иван). Игнорирането е подтискане, да има а да се правиш, че няма- ето това вреди много!
Логиката не моаг д ая забравя, защото ако не беше логиката, сега нямаше да съществувам...
Доста вкостеняло убеждение, не мислиш ли?! :lol: сигурно имаш основания, да го твърдиш, но би могъл да съществуваш също толкова убедено и благодарение на чувствата си(интуицията си) стига, да не ги потискаше (игнорираше)!
:D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
Yandra
Активен
Мнения: 168
Регистриран на: 04 Май 2011 15:48
Местоположение: Варна

Мнение от Yandra »

Бого, приятно четене :)
Иване, хубаво си сменил името на темата :)
Мисля си за мен кое е важно...Явно психиката ми е хлабава, за да се докарам до депресия. От друга страна в никакъв случай не съм вярвала в ТЕС, когато го пробвах за първи път.
След първите ми опити (може би съм имала късмета на начинаещия) вече знаех, че ТЕС ще ми помогне. Реших че ще го прилагам и няма да се отказвам и толкоз - нещо като спасителна сламка.
Имах трудности разбира се, предполагам, че ще продължавам да ги имам, като виждам какви емоции изплуват за някакви стари случки, дето трудно си ги спомням даже...
Това е. Знам, сигурна съм, че ТЕС ми помага. Знам, че помага и на моите близки. А дали вярата и психиката са важни - не знам, мога само да предполагам :)
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

trend написа:Аз незнам защо не се приеме че не винаги се постигат резултати с ТЕС, доколкото четох при оригиналната техника на Калахан за всяка болест/емоция/чуство се работи с отделни меридиани.

Така е. не винаги се постигат, но много често се постигат.
Това за Калахан нещо не си го дочел. При ТМП се използват различни комбинации и строго определени алгоритми за всяко отделно заболяване. И при нея не винаги се постигат резултати.
В книгата пише дословно - По последни проучвания над 80% от проблемите със здравето имат емоционални корени, ами другите близо 20%?
Кой знае!? Не вярвай 100% на статистиката. Според мен 100% от проблемите, в това число и болестите са причинени от мисленето, което причинява емоциите, което от своя страна се отразява на физиката. В това число включвам и катастрофите, случайните инциденти и т.н.
Дори на семинара във Варна имаше случай където жената не й подейства ТЕС и отиде на лекар.
Не е ясно дали не й подейства. Тя имаше криза. Бе нова в ТЕС. Имаше си страхове, вина и няколко други смесени емоции и си взе решение да се довери на навика и старите си убеждения. Което в случая бе правилният подход. Т.е. да заложи на вече изпитаното.
Аз лично съм изпитал че техниката действа но нежеланите емоции/чувства ми се появяват пак т.е. не е дълготрайно.
Защото не си си изчистил миналото, както се уточни на семинара. освен това си имаш ПО, както и всеки друг. Което в момента те води към търсене на причини да не продължаваш с ТЕС.
Виж - Просветлението - Рон Смодермон. Дали не се опитваш да си докажеш, че си и винаги си бил прав. :idea:
Другото което е че според мен не е най-бързата техника, ако се прави ТЕС всеки ден по 1 час за 3 месеца / както стана дума да се даде от 3м до 1 год/ това са 90 часа. При една когнитивно-поведенческа терапия при емоц проблеми обикновено за 10-12 срещи по един час се решават голяма част или изцяло проблемите.
Това пък откъде го извади? Познаваш ли лично хора посетили КПТ и видели такива резултати?
Аз ти гарантирам, че за един час ТЕС ще постигнеш повече отколкото за 12 часа КПТ, дори ако само си говориш за проблема и потупваш по точките.

Готов съм да направим състезание с всеки КПТ спец. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Бого - Който търси намира!
Когато и ако му дойде времето ще се върнеш към ТЕС. Форума ще си е все тук.
Между другото, оказа се, че жената на един мой съвипускник е логопед и се занимава със заекващи деца. Имам идея да поработим с нея. Ще ви информирам за резултати.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
trend

Мнение от trend »

Да познавам хора, бързо разрешили псих. проблеми с КПТ, вкл и себе си. Бях се хванал като удавник за сламка за ТЕС, поставяйки си и срокове за решаване на проблемите. Стигам пак до неможенето да си бъда сам терапевт използвайки ТЕС или други техники. Освен да дойда на индивидуално аз не виждам друго какво, сега само си копая дупката надолу.
"Дълбоко в съзнанието на депресирания човек лежат несъзнаваните сценарии за дефектност, срам, вина, страх от провал, недоверие в себе си, живота и хората, негативизъм и песимизъм, емоционално самопотискане и лишение. Тези ирационални и субективни, но реални за депресирания човек сценарии го държат заключен зад вратата на щастието му, в собствения му персонален ад! терапевтът разполага с ключа на познанието и метода за отключване на тази врата и съдейства в отключването и! Просто показва начина, но пациентът отключва вратата на щастието си и преминава през нея сам!

Ето по-подробно описание на някои от тези несъзнавани сценарии, сублиминално предизвикващи депресивни състояния:

Дефектност / Срам

Чувството, че сме дефектни, лоши, некачествени, нежелани, низши или увредени по отношение на важните неща; чувството, че при контактите си със „значимите други” ще бъдем отблъскващи. Може да включва свръхсензитивност към критика, отхвърляне и обвиняване; неловкост, постоянно сравняване и несигурност в присъствието на другите; усещане за срам за нещата, възприемани от нас като недостатъци. Тези недостатъци могат да бъдат лични (вътрешни): себичност, гневни изблици, неприемливи сексуални страсти, а могат да бъдат и публични (видими): нежелан външен вид, социална неловкост и т.н.

Провал

Вярването, че се проваляме, че каквото и да правим, неизбежно ще се провалим. Убеденост за тотална неадекватност по отношение на случващото се и хората в области като служебната кариера, училището, спорта, любовните отношения и т.н. Често включва убеденост за глупост, неспособност, бездарност, невежество, неудача, низшепоставеност и пр. в сравнение с другите.

Търсене на одобрение и признание (Какво ще кажат хората!)

Прекомерно търсене на одобрението и признание на хората. Желание за вместване в стандартите за сметка на развитието на сигурна и истинска връзка със Себе си. Самочувствието зависи от реакциите на другите вместо от собствените преценки. Понякога включва стремеж към социални постижения, кариера, статус и пари, но не като средство за власт и контрол, а за осигуряване на внимание, възхищение и одобрение. Често се изразява в приемането на основни решения в живота, които са чужди на истинското Аз на индивида. Свръхсензитивност към отхвърляне. Когато индивидът не успее да се вмести в очакванията на другите и отхвърлянето им е налице, личността изпада в депресия.

Емоционално потискане

Прекомерно потискане на спонтанните действия, чувства и интеракции – обикновено за да бъде избягнато отхвърляне от страна на другите, преживяването на срам или загубата на контрол над импулсите си. Най-често срещаните ареали на потискане са: а) потискане на гнева и агресията б) потискане на позитивните чувства като радост, сексуалност, привличане, спонтанност и игривост в) трудности при споделянето на чувствата и нуждите си в) отхвърляне на емоциите и прекомерна фиксация в рационалността.

Негативизъм / Песимизъм

Проникващ всяко действие, чувство и мисъл, постоянен фокус върху негативните аспекти на живота: болка, загуба, смърт, разочарование, конфликт, вина, недоволство, проблеми, потенциални грешки, предателства, страх, срам... Минимизиране или отричане на позитивните аспекти на живота. Обикновено включва преувеличено очакване спрямо широка сфера от дейности: работа, финанси, междуличностни отношения и т.н., че нещата ще се провалят, че този аспект, който понастоящем се развива чудесно, задължително ще се обърка и срине. Включва чрезмерен страх от извършване на грешки, които биха довели до: финансов колапс, загуба, унижение, попадане в лоша ситуация. Тъй като потенциалният негативен изход е преувеличен, такива пациенти се характеризират с хронична тревожност, свръх – бдителност, оплаквания, нерешителност и депресивност.

Самонаказване

Убеждението, че трябва да се самонакажем жестоко, когато сгрешим. Включва тенденция за гняв, нетолерантност, жестокост и нетърпеливост към себе си (често и към другите), когато не успяваме да се вместим в нереалистично високите си (перфекционистки) очаквания и стандартите си. Обикновено включва трудно прощаване на собствените и на другите грешки поради нежелание да се вземат предвид обективните оправдаващи обстоятелства и неспособност за емпатия.


Обикновено семето на горните несъзнавани убеждения се залага през ранните години на индивида. Несъзнаваните сценарии се проявяват като автоматични мисли и чувства от рода на: "Аз не ставам за нищо!", "Аз съм дефектен!", "Никога няма да успея в нищо!", "Никой не ме обича и уважава!", "Никога няма да си намеря приятел (да се омъжа)!", "Аз съм грозна!", Аз съм незначителен и нямам право да имам собствено мнение!", "Трябва винаги да се съобразявам с хората!", "Светът е ужасен, хората са ужасни!"

Когнитивно-поведенческата психотерапия е най-успешният метод при третиране на депресия. Терапевтът внимателно анализира състоянието на менталния живот на пациента, идентифицира несъзнаваните зловредни сценарии, автоматични мисли и правила и води процеса на осъзнаване и реструктуриране на ментално-емоционалния му живот
trend

Мнение от trend »

Ако приемем че са изброени всички негативни емоции и чувства в описанието то с ТЕС всяко едно от тях се ТЕС-а ето едно ново предизвикателство, мисля да пробвам ;)
Yandra
Активен
Мнения: 168
Регистриран на: 04 Май 2011 15:48
Местоположение: Варна

Мнение от Yandra »

trend написа:Бях се хванал като удавник за сламка за ТЕС, поставяйки си и срокове за решаване на проблемите. Стигам пак до неможенето да си бъда сам терапевт използвайки ТЕС или други техники. Освен да дойда на индивидуално аз не виждам друго какво, сега само си копая дупката надолу.
Ех, trend, ето ти няколко примерни декларации:
Въпреки, че разчитах да разреша бързо проблемите си с ТЕС и да приключа с работата върху себе си, аз ...
Въпреки, че ми е трудно да се самоанализирам....
Въпреки, изпитвам срам, че не мога да се справя сам...
Това са само няколко възможности. Има много такива примери във форума. Аз лично съм ги виждала и са ми помагали.
Ако смяташ наистина да работиш, имам един съвет към теб.Тесаш си известно време, ако видиш, че няма резултат постваш във форума декларациите, описваш си проблема и си задаваш конкретно въпросите. Така ще е по-лесно за хората, които могат да ти дадат съвет, а и за теб ще е по-полезно, защото ще можеш да се съсредоточиш точно върху проблема, който те вълнува.
Надявам се да съм ти била поне малко полезна :)
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

trend написа:Да, познавам хора, бързо разрешили псих. проблеми с КПТ, вкл и себе си.
Ако ти си бе решил проблема с КПТ, защо си още тук и искаш да правиш ТЕС, явно не си го решил.
Бях се хванал като удавник за сламка за ТЕС, поставяйки си и срокове за решаване на проблемите.


Това вече изяснихме, че е тема за ТЕСане.
Стигам пак до неможенето да си бъда сам терапевт използвайки ТЕС или други техники.
Trend, my friend, you have to change THIS trend!
Kак те кара да се чувстваш това, че не успяваш, че не можеш?
Кога в миналото си се чувствал по подобен начин? (конкретни случки)
Кога в миналото някой ти е втълпявал, че не можеш сам, че не си достътчно..........(попълни многоточието сам)?
ТЕСай отговорите!
Изчисти случките!

Виж, при ТЕС почваш от един проблем, ТЕСаш няколко месеца до година и решаваш много проблеми. Променяш се като личност, като светоглед, като самочувствие.
Тук не говорим само за временно излизане от депресията, до следващото влизане в депресия, което според мен се получава при КПТ.

Пак казвам. Готов съм да кръстосам шпаги с всеки КПТ спец, който не ползва ТЕС. :)

И да дойдеш на индивидуални сесии при мен аз пак ще ти давам домашно за ТЕСане. Така че процеса няма да е много по-различен от самостоятелната работа. Твоето участие е важно. Така че работи, а не търси извинения и оправдания.
Последно промяна от ivangp на 24 Авг 2011 13:28, променено общо 4 пъти.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Bogo69
Участник
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Сеп 2006 16:14

Мнение от Bogo69 »

Alisa написа:Нямам намерение, да те задържам на сила, но
Отрицателните емоции ги игнорирам
не това е номерът а "да ги пуснеш свободно да минат през теб"(Иван). Игнорирането е подтискане, да има а да се правиш, че няма- ето това вреди много!
Логиката не моаг д ая забравя, защото ако не беше логиката, сега нямаше да съществувам...
Доста вкостеняло убеждение, не мислиш ли?! :lol: сигурно имаш основания, да го твърдиш, но би могъл да съществуваш също толкова убедено и благодарение на чувствата си(интуицията си) стига, да не ги потискаше (игнорираше)!
:D
Термините в случая са бе значение. Ти казваш, че ги подтискам.
Колкото до логиката и подтискането на чуствата - тези неща нямат нищо общо.
Bogo69
Участник
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Сеп 2006 16:14

Мнение от Bogo69 »

ivangp написа:Бого - Който търси намира!
Когато и ако му дойде времето ще се върнеш към ТЕС. Форума ще си е все тук.
Между другото, оказа се, че жената на един мой съвипускник е логопед и се занимава със заекващи деца. Имам идея да поработим с нея. Ще ви информирам за резултати.
Прав си, Благодаря ти!
Успех.
trend

Мнение от trend »

trend написа:Бях се хванал като удавник за сламка за ТЕС, поставяйки си и срокове за решаване на проблемите.


Това вече изяснихме, че е тема за ТЕСане.
Ще се теса
trend написа:Стигам пак до неможенето да си бъда сам терапевт използвайки ТЕС или други техники.
ivangp написа:Trend, my friend, you have to change THIS trend!
Kак те кара да се чувстваш това, че не успяваш, че не можеш?
Кога в миналото си се чувствал по подобен начин? (конкретни случки)
Кога в миналото някой ти е втълпявал, че не можеш сам, че не си достътчно..........(попълни многоточието сам)?
ТЕСай отговорите!
Изчисти случките!

Виж, при ТЕС почваш от един проблем, ТЕСаш няколко месеца до година и решаваш много проблеми. Променяш се като личност, като светоглед, като самочувствие.
Тук не говорим само за временно излизане от депресията, до следващото влизане в депресия, което според мен се получава при КПТ.
Благодаря за насоките, мисля че всичко е така както го казваш. Ще пиша дали има резултати.
ivangp написа:Пак казвам. Готов съм да кръстосам шпаги с всеки КПТ спец, който не ползва ТЕС. :)
Еми може да попитам ако е съгласен, би било интересно :)
ivangp написа:И да дойдеш на индивидуални сесии при мен аз пак ще ти давам домашно за ТЕСане. Така че процеса няма да е много по-различен от самостоятелната работа. Твоето участие е важно. Така че работи, а не търси извинения и оправдания.
По-тата са ми мн силни явно, стопират прогреса
"Разликата между депресирания и недепресирания човек е как възприема положителните неща, с отрицателните и двамата възприемат еднакво но на положителните депресирания човек не възприема положително".
Това ако ми каже някой как да го изтесам да гледам на положителните неща положително и да успея да си изразя някакви положителни емоции.
Публикувай отговор