Как да преборя ПО?

Преди да задаваш каквито и да е въпроси, свързани с използването на ТЕС, използвай търсачката!
Също така много полезно ще е да прочетеш ВАЖНИТЕ теми тук! В тях е есенцията на приложението на ТЕС.

Ако не го направиш, рискуваш въпросите ти да бъдат изтрити и темите ти блокирани.
5530
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Авг 2011 17:30

Как да преборя ПО?

Мнение от 5530 »

Имам огромно желание да ТЕСвам всеки ден, упорито и усърдно. Е хубаво де, ама изглежда подсъзнателно не мисля съвсем така, независимо какво тема тесвам.
Пробвах да тесам обичайните ПО-та в темата за 14те стъпки, не виждам промяна. Имам като цяло някакъв общ ПО (май, няма как да знам де) и ми пречи да се захвана с каквото и да е. Как да го идентифицирам?

И четох, че елиминирането на ПО отнема изключително малко време и е нужно само да се потупва по ръба на дланта докато се казва настройка - вярно ли е, или е необходима по-продължителна работа?
Yandra
Активен
Мнения: 168
Регистриран на: 04 Май 2011 15:48
Местоположение: Варна

Мнение от Yandra »

Въпроса е много общо зададен. Може да стане за минутка, а може да отнеме и много повече време.
Прочете ли книгата на Иван? Поразгледа ли из форума ? През първия месец като започнах с ТЕС основно четях форума, без да пиша - много ми беше полезно. Всеки път попадах на точното място в точното време:)
Колкото по-конкретен е проблема, който тесаш, толкова по-лесно ще усетиш резултата.
trend

Мнение от trend »

Колега, сподели си целия проблем - кои според теб са ти ПО-тата, не се смущавай, няма какво да загубиш пишейки във форума - напротив само може да спечелиш :).
5530
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Авг 2011 17:30

Мнение от 5530 »

Ами, по принцип аз не адресирам пс. обрати за всеки проблем по отделно, а като цяло
примерно "въпреки, че не искам да се освободя от проблемите си и да бъда свободен..."
"въпреки че не е безопасно да се освободя от проблемите си.."
и т.н., защото с каквото и да се заема да правя тес просто не мога да стигна до никъде, блокира ми мисълта и не мога да продължа, и обикновено отлагам мн да тесам с дни.

Опитах се и да адресирам за конкретни проблеми и пак не става.
Примерно често ми се случват неловки, притеснителни моменти в ежедневието, когато общувам с хората. Имам разни комплекси и т.н.. И като се случат навън си казвам - супер, ще ги тесна като се прибера. И дотук, като се прибера всячески отлагам да го правя. Не мога да напипам блокажа, защо се получава това отлагане/избягване да изчиствам проблемите?

Книгата съм я чел, в момента е в един приятел дадох му я да я прегледа. Форума го преглеждам ежедневно от около седмица.
trend

Мнение от trend »

Здравей отново, с теб имаме доста общи неща май, аз също се чувствам много неловко общувайки и когато мога избягвам общуването :(. Бих те посъветвал да си направиш списък със случки както е описано в книгата "В мир със себе си" и да ги изчистваш също така поне седмица активно ПО-тата поне по 5-6 серии всяко едно което е описано в книгата а и ако някое ти изникне от подсъзнанието също. Давай смело резултати ще има :)
Yandra
Активен
Мнения: 168
Регистриран на: 04 Май 2011 15:48
Местоположение: Варна

Мнение от Yandra »

Виж, 5530...По-добре е да си конкретен във формулировките. Това "не е безопасно да се освободя от проблемите си" - какво значи? За кого не е безопасно? Кое не е безопасно?Кои са проблемите? Виждаш ли колко въпроса излизат само на първо четене?
Не се притеснявай, че проблемите, които ти излизат през деня, вечерта не ти се тесат, все някога ще им дойде времето.
Има много неща във форума, които е хубаво да прочетеш и да осмислиш.
Никой не може да ти измисли магическа фраза, за да пребориш ПО :) Работи, бъди търпелив и успеха ще дойде :)
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

здрасти 5530! ТЕСаш конкретни неща! ТЕСни че не можеш да ТЕСаш в къщи, защото забравяш проблема.
ТЕсай, това, което ти изниква в къщи, разсъждавайки над деня си, примерно или това което към момента ти излезе. Давай кротко и се услушвай в себе си, ама не бързай! ТЕСай, докато четеш или гледаш нещо- филм, форум, книга...и усетиш, че те провокира!
Хайде, пак ще помагаме!
:D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Аз обиковено препоръчвам на хората, които са ТЕСали поне месец даден конкретен проблем без задоволителен резултат, да спрат да ТЕСат за дадения проблем и да започнат да адресират само Психологичния Обрат (ПО), но свързан с даденият проблем, а не общо, по следния начин.

В продължение на седмица-две всеки ден се прави по една пълна основна рецепта ТЕС на следните фрази:

Въпреки наличието на .... проблем... и всички мои ограничения по преодоляването му, аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че аз съм уникално възпрепятстван да се освободя от ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че аз по някаква причина искам да задържа ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че може никога да не се освободя от ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че заслужавам ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че не е безопасно за мен да преодолея ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че няма да е добре за някои други хора да преодолея ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че не съм способен да се освободя от ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че не няма начин да се освободя от ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че не си позволявам да се освободя от ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че не съм готов да направя необходимото за да се освободя от ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че да се освободя от ....проблема.... не е в мой интерес, аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че се страхувам от това как ще се промени живота ми, ако се освободя от ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че не знам кой ще бъда, ако се освободя от ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че не знам как да живея без ....проблема.... аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Въпреки че да се освободя от ....проблема.... ще означава че ...../попълни сам тази част; например че съм изгубил ценно време и съм си пропилял живота/.....аз напълно и безрезервно приемам себе си.


След края на двете седмици отново се прави ТЕС директно за симптомите на проблема, негативните емоции около него и т.н.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
GidA
Участник
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Ное 2012 16:51

Мнение от GidA »

Здравейте,

от скоро чета, се интересувам и се опитвам да ТЕСам...имам хронична болка в гърба и врата, знам и каква е физическата причина, кои прешлени са засегнати и т.н...от два дни ТЕСам за този проблем, но не виждам промяна, сменям и формулировките...може би имам нужда да адресирам ПО, или все пак да продължа още известно време със проблема и да видя какво ще става и да разбера коя е емоционалната причина?

Благодаря :)
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Здравей GidA!
До тук аз виждам една колебливост и несигурност, които проявяваш. За това първо прочети отново, как се прави ТЕС, а после, ако трябва ТЕСни и колебливостта си!
И пробвай щом нещо те влече!
:wink:
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
hype
Участник
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Сеп 2013 18:09

Мнение от hype »

Здравейте, извинявам се предварително, ако някъде из форума има отговор на въпроса ми, но не можах да намеря нищо.
Искам да попитам дали е удачно ПО да се премахва, като съставим списък с всички ПО които ни идват по дадения проблем
и да ги редуваме по точките, а не да ТЕС-вам всяко ПО отделно.
Пример:
Проблем : Страх, че нямам сериозна връзка
ПО: страх, че ще се лиша от свободата си
срам, че не заслужавам любов
притеснение, че не знам как ще се промени животът ми
страх, че няма да съм щастлива
и така нататък
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Пробвай, според мен става
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Би могло, но евентуално по- бавно ще ги махнеш.
А ти защо искаш тъкмо така да ги махнеш? Бързаш ли, сложно ли ти се вижда или протяжно...Ако има нкаква такава прична тя също е ПО, за това почни с нея. :D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
hype
Участник
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Сеп 2013 18:09

Мнение от hype »

Благодаря за бързите отговори :)
много ми е трудно да определя СЕН ( и това ТЕС-нах, но пак не мога) и правих ТЕС , че съм нетърпелива и мързелива, което се оправи , даже с радост и спокойствие практикувам ТЕС вече, но не мога да се справя със СЕН...май си направик декларация за нов ТЕС
stela
Участник
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Мар 2011 08:33

Re: Как да преборя ПО?

Мнение от stela »

Здравейте, бих искала да попитам дали съм разбрала правилно относно фразите свързани с ПО: седмица-две, всеки ден се теса всяка от тях по веднъж? А как е най-добре, в смисъл на най-силно въздействие: като ги подхванем една след друга заедно, или разпределени през целия ден? На мен май повече ми допада заедно. Благодаря!
Публикувай отговор