Метъл музиката и здравето

Информация за здравословен начин на живот.
Бризеидка
Участник
Мнения: 69
Регистриран на: 28 Апр 2010 12:35

Метъл музиката и здравето

Мнение от Бризеидка »

Привет отново :)
Не мисля, че има подобна тема, та реших да я започна.

Според проучванията на онзи симпатичен японец за водата, кристалите й определено не придобиват красиви форми изложени на метъл музика... От тук би трябвало да следва извод, че този тип музика никак не е полезен за нашия организъм.

Добре, но какво смятате за сблъсъка на интереси към самия себе си- от една страна обичаш тази музика (както аз, аз много обичам метъл- не брутален, разбира се, но мелодичен... и все пак МЕТЪЛ!), но пък се притесняваш да не си вредиш чрез нея?
Трудно е... не слушам единствено метъл, всъщност стиловете ми са най-разнообразни- дори и soul, ----- и jazz... и все пак, много на сърце ми е всичко с барабани и китари, така нарочените за разрушители на водната структура. Или... организмовата структура (като си напомним, че почти във всяка част от нас се съдържа вода).

Е, какво правите вие? Ако има други любители на тази музика, които са в дилема дали пък не си вредят, и в същото време не могат да се откажат от нея, ще се радвам да споделят впечатления.

Искам да пусна и една песен поздрав по случая:
http://www.youtube.com/watch?v=mgLIoWZvlNg
С много любим вокал- Андре Матос :)
Последно промяна от Бризеидка на 05 Май 2010 14:29, променено общо 1 път.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

То и кристалите, изложени не телевизия изглеждат зле. После дават някои кристали, които са гледали нещо хубаво по телевизията и са станали хубави.
Зависи точно коя песен от метъл музиката са пуснали. Възможно е и човекът, който е провеждал експеримента, да не е харесвал точно тази музика. И неговите емоции също да са повлияли.
Аз мисля, че ако музиката наистина ти доставя удоволствие, няма да ти навреди.
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Яна »

Знам за тези изследвания. Честно да си кажа, не изпадам в никакви дилеми. Слушам, това, което ми е приятно и съвпада с вибрациите ми. Поне аз така усещам нещата. Ако нещо ми е приятно за слушане, значи е добре за мен.

В различни моменти предпочитам различен тип музика, като като цяло преобладава т.нар. "тежка" музика. Но нека не забравяме, че повечето от стиловете й са на основата на класическата музика. 8)
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
Бризеидка
Участник
Мнения: 69
Регистриран на: 28 Апр 2010 12:35

Мнение от Бризеидка »

Lady Frost написа:Знам за тези изследвания. Честно да си кажа, не изпадам в никакви дилеми. Слушам, това, което ми е приятно и съвпада с вибрациите ми. Поне аз така усещам нещата. Ако нещо ми е приятно за слушане, значи е добре за мен.

В различни моменти предпочитам различен тип музика, като като цяло преобладава т.нар. "тежка" музика. Но нека не забравяме, че повечето от стиловете й са на основата на класическата музика. 8)
Така си е, Frosty:)
А и особено някои power metal истории,,, като Avantasia... те са много зареждащи :) Поне за мен са...
Вече ако си пусна някакви бруталии от рода на Cannibal Corpse съвсем сигурно е, че кристалите ми няма да са грозни, ами направо ужасни :D Затова и не ги слушам и не са ми и приятни!
Интересно е как музиката може да предизвика неприятни усещания даже на физическо ниво- изпитвала съм го.
При мен около сърдечната чакра се събират най-силно изявени негативи- тогава разбирам, че нещо не е в ред и с музика- не само, че не ми харесва, ами и предизвиква болки около гръдната област.
:)
И аз съм съгласна, Мая, че просто това, което ти харесва, би трябвало да не ти вреди. :)
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Яна »

Аз съм изпитвала също физическо "нехаресване" на някоя музика. Случвало е да започва да ми се гади и да получавам мигрена. При това от песни, които по принцип харесвам. Всичко е въпрос на лично усещане и моментна нагласа.
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
Бризеидка
Участник
Мнения: 69
Регистриран на: 28 Апр 2010 12:35

Мнение от Бризеидка »

Lady Frost написа:Аз съм изпитвала също физическо "нехаресване" на някоя музика. Случвало е да започва да ми се гади и да получавам мигрена. При това от песни, които по принцип харесвам. Всичко е въпрос на лично усещане и моментна нагласа.
Така е. Понякога съм се чувствала леко виновно, че не винаги мога да слушам някои любими групи- например, Paradise Lost. Не винаги мога да слушам песните им, а им бях на концерт...
Вече не чувствам тази вина де, :), просто знам, че човек наистина "вибрира" по начини, които понякога съвпадат с дадени песни и изпълнители, друг път- не.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Re: Метъл музиката и здравето

Мнение от ivangp »

Бризеидка написа: Добре, но какво смятате за сблъсъка на интереси към самия себе си- от една страна обичаш тази музика (както аз, аз много обичам метъл- не брутален, разбира се, но мелодичен... и все пак МЕТЪЛ!), но пък се притесняваш да не си вредиш чрез нея?
Сблъсъка на интереси е ежедневие. Съзнанието иска, подсъзнанието не. :)
А колкото до това обичам, но ми вреди - тема стара колкото света. Другото й име е ЗАВИСИМОСТИ. Обичам алкохола/цигарите/наркотиците/тортичките/чипса/шоколада/колата и т.н. не само ги обичам ами направо не мога без тях, но ми вредят. Хммм, е да ама ми носят удоволствие, е да ама ми вредят, е да ама ми носят удоволствие, е да ма ми вредят............., вечната дилема. То be or not to be...?

А колкото до метъла (не съм противник, но не съм и фен) - кажи ми колко песни знаеш в които се възхваляват положителни емоции. Т.е. в които се пее - Колко ми е добре и т.н.
Май са под 1%. В останалите 99% основните емоции които са изразени са гняв и тъга.
Е ако често се асоциираш с гняв и тъга, какво утвърждаваш?
Ако постоянно (или поне в 99% от случаите) се фокусираш върху проблеми, а не върху решения, какво утвърждаваш?

ТЕСай година и виж дали вкусовете ти към музика няма да се променят.

След всичко казано - няма положителна и отрицателна енергия и музиката като енергия също не е положителна или отрицателна. Тя си е неутрална. Ние сме тези които я класифицират, отъждествяват, съдят, боготворят и т.н.

Ако музиката бе позитивна (предполага се че поне тези които я творят я харесват) всички певци и музиканти щаха да са много щастливи и здрави хора. Уви, практиката сочи друго.

Музиката си е вид транквилант, временен отдушник, опит на човека да изрази себе си и същевремено да се освободи от емоциите, които го разкъсват вътрешно. Но както всички други транквиланти е само с временен успех.

Изкуството за съжаление в голямата си част се концентрира върху проблеми, а не върху решения на проблеми и така оставя едно огромно поле за развитие почти недокоснато.

Но бъдещето му, вярвам, ще е различно. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Бризеидка
Участник
Мнения: 69
Регистриран на: 28 Апр 2010 12:35

Мнение от Бризеидка »

Прав си, Иване, но аз не слушам чак такъв депресарски или гневен метъл... аз харесвам зареждащи истории от рода на това, което пуснах като линк- те са хубави, затова и се наричат Power metal. А по-тъжни песни със сигурност има, но не усещам да ми вредят... напротив, някак на моменти са в унисон с мен и това не ме прави по-тъжна- просто умея да ценя музиката в умението да пресъздава и да "рисува" емоции...
:)
Не искам да правя експерименти с това и да се ТЕСам, само за да проверя дали няма да ми се промени вкусът към музика... а и не винаги се задълбочавам толкова в текстовете- за мен самата мелодия е особено важна и зареждаща... тя ме кара да потрепвам и да се чувствам прекрасно, когато песента ми харесва. :) Текстът ми е допълнение, но не мога да кажа, че ставам тъжна, само защото той е тъжен... има много метъл композиции с по-депресивни текстове, но самата музика не ти внушава това. Затова и не са ми тежки :)
Яна
Опитен
Мнения: 475
Регистриран на: 26 Май 2009 15:16
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Метъл музиката и здравето

Мнение от Яна »

ivangp написа:ТЕСай година и виж дали вкусовете ти към музика няма да се променят.
Моите се промениха! :lol:
Да не кажа, че все по-рядко слушам музиката и предпочитам тишината. 8)
"Не се отказвай от една мечта заради времето, което ще отнеме осъществяването ѝ. Времето така или иначе си минава."

Изображение
Бризеидка
Участник
Мнения: 69
Регистриран на: 28 Апр 2010 12:35

Мнение от Бризеидка »

А, и друго да кажа :)
Аз не се насилвам да слушам метъл, само защото е метъл и защото съм си навила на пръста, че съм метълка или нещо такова ;) Аз си слушам много различни стилове, та както са казали хората- зависи от настроението също. В наш стил- от вибрацията :D Някой път много ми се слуша нещо олдскуул Nightwish, друг път ми се слуша Dee Edwards със забавната soul песничка към рекламата на Adidas 8) :)
И все пак, усещам се, че на сърце са ми много песни с барабани и жица :lol: . Иване, конкретно за положителните или отрицателни внушения, в които са "напоени"- за късмет съм меломан и мога да препоръчам много групи от така наречената метъл сцена, които свирят с надъхващи и позитивни текстове. Пак споменавам Avantasia, като добавка и Ayreon, Masterplan, Siddharta (те са по-скоро рок де), Within Temptation имат мистични, но хубави текстове също... не е като да няма :) И аз слушам точно такъв тип.
Все пак най-важно си остава това, на което ти обърна внимание в мнението си- че музиката като цяло е неутрална, но това, с което я отъждествяваме, я "прави" лоша/добра за нас :)
Като извод: ако продължавам да вменявам зареждащи качества на музиката, която слушам, тя, какъвто и текст или идеен отенък да носи, все ще ми се отразява положително :) Нали :D

Много бърборя, ама на писане съм адски словоохотлива.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Съгласна съм с Иван.

Точно като писах по-горе, че ако ти харесва музиката, е ОК, всъщност мислех за един мъж и една жена, които продаваха дискове. Понеже имахме общи познати, горещо ни препоръчаха един диск като за приятели. Било нещо невероятно. С един приятел купихме диска и си го пуснахме с любопитство. И двамата щяхме да повърнем. Музиката приличаше точно на тези, които ни я препоръчаха - ужасно. И всъщност си мислех, че музиката, която на мен ми харесва, мисля, че не ми вреди.

Бризеидке, Иван не казва да тесаш една година за музиката, а да тесаш каквото и да е и после да си направиш равносметка.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

mayadob написа: Бризеидке, Иван не казва да тесаш една година за музиката, а да тесаш каквото и да е и после да си направиш равносметка.
Точно така :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Мога да кажа какво стана с мен, не след една година, а след 2 месеца тесане, а пък си остана и до сега (след вече година). Започнах все повече да се вглеждам в текста и до голяма степен да се абстрахирам от музиката.

Ако някой преди години ми беше казал, че някой ден ще започна да харесвам Hero на Mariah Carey щях да му се изсмея. Но се оказа, че на някакъв етап от развитието си съм имала огромна нужда от този текст и дори и сега си я пускам с удоволствие понякога, макар че вече нямам нужда да тесам на нея - носи ми хубави спомени от началото ми с ТЕС, някаква приповдигнатост.
Бризеидка
Участник
Мнения: 69
Регистриран на: 28 Апр 2010 12:35

Мнение от Бризеидка »

mayadob написа:Съгласна съм с Иван.

Точно като писах по-горе, че ако ти харесва музиката, е ОК, всъщност мислех за един мъж и една жена, които продаваха дискове. Понеже имахме общи познати, горещо ни препоръчаха един диск като за приятели. Било нещо невероятно. С един приятел купихме диска и си го пуснахме с любопитство. И двамата щяхме да повърнем. Музиката приличаше точно на тези, които ни я препоръчаха - ужасно. И всъщност си мислех, че музиката, която на мен ми харесва, мисля, че не ми вреди.

Бризеидке, Иван не казва да тесаш една година за музиката, а да тесаш каквото и да е и после да си направиш равносметка.
Да, аз после се усетих какво е имал предвид Иван :)
И все пак, нали се опитвам да ви обясня, че аз не слушам гаден метъл хаха, не слушам метъл, който говори за терор, агресия и гняв... :) и определено не поражда у мен такива усещания за негативизъм. Следователно, ще видим какво ще се случи, но просто сериозно се съмнявам да ми се промени вкусът към този метъл, който си слушам, тъй като... просто не ми е неприятен и не ми "тежи" ;)
С времето ще съобщя какво се получава, но сигурно ме разбрахте вече- не слушам бруталии :lol:
karmacoma
Участник
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Май 2010 19:01

Мнение от karmacoma »

уф. интересно ми е да чета за тес и подобни методи на лечение, виждам логика за нарушаването на енергията, бих отишла на семинар и още какво ли не, но когато вляза в този форум винаги ми става лошо.
сигурно трябва да го тесна.
просто имам чувството, че сте се вглъбили толкова във всичко това и в себе си, че сте спряли да се наслаждавате на живота с всичките му всъщност отрицателни страни, защото се стараете прекалено много да ги пренебрегвате.
все едно. по темата. музиката каквато и да е тя в зависимост от предпочитанията и хората може да донесе удоволствие. на върлите фенове на стила какво ще им кажете? абе я вземи се тесни, защото това ще ти навреди на организма. ако не друго - със сигурност ще ви вземат за полудяли.
общо прието е вече за храната, за пиенето, пушенето, наркотиците и всичко останало. но изкуството никой няма право да ти го отнема в каквато и форма да го приемеш, защото както и да влияе на водата то винаги си остава извор на нови знания, на нови светове, ако щете социални контакти и тн. колкото до темите, които са засегнати, всъщност като всеки друг стил музика обхващат не една тема, а напротив - прекалено много. и не е задължително да изпълват с песимизъм или гняв и отчаяние, а даже обратното - в повечето случаи целта е да надъхат. така че въпросът е в гледната точка, предпочитанията и в отношението на всеки един човек за влиянието на изкуството върху него.

на мен лично чалгата ми действа отвратително, става ми лошо само като чуя, пък камо ли да се оставя да послушам. това какво значи? че нещо аз съм сбъркана или че съм напълно нормален човек със свое си виждане за нещата.

пиша всичко това, защото ми се струва тъпо да се пълнят главите на хората с такива глупости, които биха им повлияли на вкуса, без кой знае каква истински положителна промяна.
Публикувай отговор