Природно хранене

Информация за здравословен начин на живот.
Заключено
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Още в началото на тази тема, в някой от първите постове бях писал, че от моя жизнен опит тезата: Щом аз мога значи всеки може - не е вярна.
Това, че Хира Ратан Манек може, ако приемем, че може, означава само, че Ратан Манек може и че принципно е възможно. Може да е възможно и за някой друг. Не означава, че всеки може, че всеки трябва да го иска и че за всеки ще е добре.

Базирани на горната, невярна според мен, теза са множество книги на всякаква тематика. Особено много са тези свързани с диети.
Последно промяна от ivangp на 17 Ное 2011 18:12, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Малко ми убягва нишката на мисълта ти!
В случая, приемам за възможен варианта на Хира Ратан Манек, за директно зареждане с енергия, като приемам че е възможно и да съществуват други варианти на директно зареждане с енергия, които да поставят храненето в ситуация- излишно. Т.е. аз принципно приемам за възможно директното зареждане с енергия, което да прави излишна консумацията на енергия от храна (физическа материя).
Приемам и , че не всичко, което аз усещам, за вярно и истинско за мен, е такова и за всички останали.
Приемам, че в този момент, това което усещам може да бъде различно от друг момент, в който да усещам нещо различно по отношение на едно и също нещо (информация, чувство...)...
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Alisa написа:Да припомня и за слънцеядството, където изобщо няма храна и организмът и психиката са в прекрасно състояние само заредени от чиста енергия, което е пряк договор между нас и енергията, иначе е договор между нас и храната, от която да получим енергията.
Alisa, и тук и в други теми се опитвам да обърна внимание на убеждения клишета, които се приемат за истина без да се преглеждат критично лично и да се преценява истинността им от отделния индивид.

За да ме разбереш по-добре, горния цитат за мен би могъл да изглежда по следния начин:
"Да припомня и за слънцето, което се върти около земята. И това означава............"

Сравни полседния си пост с този, който цитирам и ще видиш ясно разликата. В последният ти пост, според мен, мнението ти е много по-точно, ясно и правилно изразено, отколкото в цитирания.
Защото в последния ти пост има - аз смятам, вярвам, приемам еди какво си за възможна истина. (лично мнение и тълкуване на информацията)

А в цитирания има - да ви припомня една истина. (приемане на дадена информация за всеобща истина.)

Говоря чисто за изразни средства.

И аз ги правя тези грешки. И си обръщам внимание.
Например, първо написах: Говрим чисто за изразни средства, след което, веднага се усетих, че няма как да знам ти за какво говориш и си промених написаното.

Идеята ми е , че колкото по-често си напомням, че допускам тези, според мен, грешки, толкова по-рядко ще ги допускам.
Надявам се като продължавам да им обръщам внимание и в този форум някои от вас също да започнат да обръщат внимание на клишетата в мисленето си и да бъдат по-критични към тях.

Според мен в това има огромна полза.
Последно промяна от ivangp на 18 Ное 2011 10:01, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Alisa »

Аха! Колко интересно стана. Казвайки това
Да припомня и за слънцеядството, където изобщо няма храна и организмът и психиката са в прекрасно състояние само заредени от чиста енергия, което е пряк договор между нас и енергията, иначе е договор между нас и храната, от която да получим енергията.
явно, аз директно съм го поднесла, като вариант, без да обърна внимание на това, че звучи като твърдение за истина, защото не това ме е интересувало в момента. Докато ти, си го видял като убеждение, поднесено като истина.
Извън това приемам стремежа
тук и в други теми се опитвам да обърна внимание на убеждения клишета, които се приемат за истина без да се преглеждат критично, лично и да се преценява истинността им от отделния индивид.
:D
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
lbid
Участник
Мнения: 29
Регистриран на: 10 Фев 2008 20:21

Мнение от lbid »

Малко късно се включвам, но бих искал да се върна на твърдението, че трябва да се яде полезна за хората храна, във вида в който се среща в природата, в това число плодове и зеленчуци. Не можем да разчитаме на плодовете и зеленчуците, които по естествен начин виреят в природата, тъй като ако въобще ги намерим, то те ще са в много малки количества, още по-малки от количествата на зърнено-житните кълнове и бобовите. А няма да ги намерим, защото голяма част от тях са пренесени от други континенти. Повечето плодове и зеленчуци са продукт на човешката дейност - земеделие и селекция, които от своя страна са нещо неестествено. Без обработки на почвата и опазване от вредители, културите не биха оцелели.
Тези въпроси изникнаха в главата ми и бих искал да видя мнения, ако представляват интерес за някой.
А насекомите не са ли добра храна за нас? Срещат се в изобилие и могат лесно да се уловят. Голяма част от тях се хранят с растителна храна.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Човечеството е възникнало в топлите ширини където изобилстват плодове и зелении. След това се е разселило към по-студени райони. Където е нямало плодове и зелении хората са яли каквото е имало, а имено - основно месо и са оцелели. Кратко, точно и ясно.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Radinela
Участник
Мнения: 28
Регистриран на: 18 Окт 2011 23:35

Мнение от Radinela »

ivangp написа:Човечеството е възникнало в топлите ширини където изобилстват плодове и зелении. След това се е разселило към по-студени райони. Където е нямало плодове и зелении хората са яли каквото е имало, а имено - основно месо и са оцелели. Кратко, точно и ясно.
Да добавя и сурово мляко (камилско, краве, козе..). В книгата на Уестън Прайс има доста примери. Макар и да е неестествена за човека храна, изглежда му се отразява добре в суров вид.
slyder
Участник
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Яну 2012 12:36

Мнение от slyder »

Суровото мляко няма ли същите ползи за здравето като преработеното мляко? Четох изказване на един професор (http://www.aktivia.bg/61/%D0%B5%D0%BA%D ... 1%82%D0%B5), че точно характеристиките на суровото мляко определят ползите от млечните продукти, така че не виждам какво неестествено има на тази храна.
MAG2001
Майстор
Мнения: 740
Регистриран на: 07 Апр 2011 15:34

Мнение от MAG2001 »

Едно мнение за храната от спиралата, с което съм съгласна, т.е. и аз така го виждам, и аз така го чувствам, поне на тоя етап. Според мен има връзка с излъчвания, аури, БАБА-и и т.н. А май вече си го доказахме-както си го мислиш точно така е... :D
2. Яжте повече живи храни с високи вибрации и суперхрани.
Повишаването на съзнанието означава също така подобряване на хранителните стандарти. Никога няма да достигнете високо ниво на самоосъзнаване, ако мозъкът ви получава нездравословна храна, химически консерванти и изкуствени оцветители. Тези неща в действителност унищожават съзнанието и когнитивната функция.
Храните с най-високи вибрации, които можете да приемате за разширяване на съзнанието, са дивите храни, които намирате сами (в гората, полето и др.). На второ място са храните, които отглеждате сами, обикновено в домашната градина или машината за покълване на семена.
След години проучване на храненето моделът е ясен – хората, които живеят с нисковибрационни храни (нездравословни храни, бързо хранене и преработени храни) имат занижено ниво на съзнание и увредена когнитивна функция. Те са склонни да имат по-ограничени, егоистични умове и не са способни да преценяват информацията от по-широка перспектива. Живеят с храна, приготвена на микровълнова фурна, пият диетична сода и гласуват за политическия кандидат, наложен им от медиите. Те са като „зомбита”, които действат повече като консуматори с промити мозъци, отколкото като съзнателни човешки същества.
Отравянето с нездравословна храна в модерния свят е една от най-удивителните недокладвани истории на нашето поколение. Насочете усилията си към повишаване консумацията на храни с високи вибрации, например живи храни, покълнали храни, диви храни и домашно отгледани храни.
За всичко има място под Слънцето!
E тва е истината...
http://www.youtube.com/watch?v=DO1Bh7rZ ... re=related
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Темата я заключвам, че ми писна да се включват чели и недочели хора с въпроси като горния за млякото.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Филм за лечение на нелечими за съвремената медицина заболявания чрез суровоядство.
http://vimeo.com/18267272
За сега е само на английски.

Накратко хората в него са се излекували от диабет, рак, фибромиалгия, мултипленна склероза, артрит, псориазис, сърдечносъдови проблеми, остеопороза, хормонални и автоимунни заболявания, както и ред други болести като са преминали на сурова растителна храна и сокове от нея.
Диетата им е - плодове, зеленчуци (много зелени листни зеленчуци задължително) и сокове от тях и не повече от шепа сурови накиснати във вода от предния ден ядки.

Уточнение:
Тази диета лекува, но аз лично не бих я препоръчал за поддържане на добро здраве. В дългосрочен план тя може да доведе до определени липси на хранителни вещества и други проблеми. За кратко време обаче - седмици, месеци - дава стрхотни резултати, тъй като съдейства за бързо очистване и ревитализация на организма.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Re: Природно хранене

Мнение от ivangp »

Наскоро четох една статия на д-р Гайдурков, в която се твърдеше, че човекът е забравил какво е видовото му хранене.http://stefibozhilova.com/?p=329&cpage=1#comment-12908
Тя ме подтикна да пиша отново в тази тема.
Човекът не е забравил какво трябва да яде. Като говорим за човек обаче е добре да уточним, че говорим за човечеството, а не за цивилизованият човек от развитите страни. Хроничните заболявания като сърдечно-съдови, диабет, артрит, склероза, остеопороза, рак и т.н. са проблем на цивилизованите и развити страни. Но тяхното население е относително малък процент от общото човешко население. Огромната част от човечеството живее в бедност и се храни, както и би трябвало, основно с растителна храна. Основно с растителна храна, не означава само с растителна храна. Д-р Гайдурков говори за 200 дни пости в годината, но не коментира защо мъдрият български народ не е постил 365 дни в годината. Хем иска да се учи от мъдростта на народа, хем взима само част от нея, която е в съгласие с неговата теория. Същото правеше и Лидия Ковачева в книгите си. Както и доста други автори. Абсолютизирането на дадена теория и търсене на вода от девет кладенеца в нейна подкрепа не я правят по-валидна. Защото за всяка теория могат да се намерят доказателства, както и факти които ѝ противоречат. За да разберем какво е видовото човешко хранене трябва да се обърнем не към науката, а към природата и просто да наблюдаваме какво ядат най-близките до нас като устройство видове, а имено приматите. Те ядат само сурова, основно растителна храна (90-95%) и (5-10%) животински продукти. Те не са чели книги, не са правили изследвания и не им пука за научните теории и доказателства. Ядат това, което има и към което неопорочените им инстинкти ги подтикват. За да не правя тази публикация твърде дълга ето каква е оптималната компромисна диета на цивилизования човек. (извлечена е от над 30 години четене на книги и личен опит с най- различни диети, както и много критични мислене по въпроса):
90-95% растителна храна и 5-10% животински продукти (яйца, месо, риба, млечни продукти), от която поне 50% сурови плодове и зеленчуци (с превес на зеленчуците), растителни мазнини само сурови, нерафинирани и студено пресовани и само за салати. Зърнени, картофи и бобови само варени бавно на тих огън (т.е. на ниска температура). Хляб да не се употребява. Месо и риба също само варени.(месо само от диви животни, риба - само океанска) Яйца - домашни (не от магазина, а от някоя баба) рохко сварени. Млечни - най-добре прясно сирене без термична обработка и пастьоризиране на млякото.
Ядки - само сурови и прясно извадени от черупката.

Хранителните продукти да са минимално подложени на каквато и да е човешка намеса и обработка. Нищо пакетирано, от консерви и буркани.
Храната да е местна и сезонна.

За да се спазят горните съотношения е най-добре да се започва със салата последвана от варени зеленчуци и бобови или зърнени храни. Плодовете да се съчетават само със шепа пресни сурови ядки. Животински продукти да се ядат не по често от един-два пъти (това означава 1 или максимум 2 хранения) седмично и да се съчетават само със салати.
Не бройте калории. Яжте бавно и до усещане за леко засищане.
Не преяждайте. Между храненията да има поне 4 часа пауза.

Освен храната има още 9 фактора за здравето и те са:
- дишане на чист въздух сред природата поне 1 час на ден
- движение сред природата (не във фитнеса) поне 1 час на ден
- Излагане на пряка слънчева светлина - колкото може повече без да се предизвиква изгаряне на кожата.
- чиста вода (изворна, минерална, компромис - пречистена с обратна осмоза) поне 1 литър на ден
- сън между 22:00 и 06:00ч - поне 7-8 часа
- добри отношения с околните
- емоционален баланс (баланс между позитивни и негативни емоции)
- мисловен баланс (баланс между позитивни и негативни мисли)
- при първи симптоми на заболяване (неразположение) да се спре всякаква храна и физическо натоварване, да се лежи, да се пие само вода и да се даде пълна почивка на организма до отшумяване на симптомите на заболяването.

Нито един от тези фактори не е по-маловажен от другите.
Твърде дълго е да обяснявам защо и как съм стигнал до тези препоръки. А и обясненията няма да ви помогнат с нищо. Просто ги приложете за 1 месец и ще видите ползите. Нито една теория не може да обори фактите. Никое убеждаване не може да превъзхожда личния опит.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Заключено