Природно хранене

Информация за здравословен начин на живот.
Заключено
Питанка
Участник
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Апр 2011 14:59

Мнение от Питанка »

Днес попаднах на тази тема и ми стана много интересно какво пише ivangp относно това, че в природата нямало животно, което да ядяло храната си в обработен вид и за това и ние трябвало да ядем всичко в суров вид. Само че не знам дали сте се замисля ли , но ние не сме животни, все пак сме хора и мисля, че това ни е предимството. Не мисля, че е нормално да ядем сурово месо , само защото видиш ли, животните не могат да си го опекат :shock: То в такъв случай , трябва да си хванем и изядем животното с голи ръце, щото те животните така правят. Може би пък за това е еволюцията и за това все пак сме открили огъня, за да можем да си сготвим поне част от храната . Не казвам , че не трябва да се яде сурова храна, напротив, плодовете особено е задължително да са в суров вид , както и някой зеленчуци. Но да се говори, че картофите трябва да се ядат сурови или пък ориза или пък, че не трябва да ги ядем защото не могат да се ядат сурови е пълна глупост. Защо ги има в природата тогава???


Ние сме хора и се различаваме много, ама много от животните и това, че те не могат да ядат определена храна не означава , че и ние не можем.

И само не можах да разбера, защото зърнените храни не са полезни? Само защото не могат да се консумират в суров вид ли? :shock:
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Аз нищо не разбирам от хранене, задавала съм си въпросите, които си задаваш и на част от тях съм си отговорила, но просто така, интуитивно. Това са моите отговори, после пробвах и се чувствам много по-добре от преди. Другото не ми е толкова важно – какво казва науката, диетолозите, какви възможности предлага цивилизацията ... предпочитам собствния си опит.

Та за мен няколко неща изглеждаха така, както са написани тук от опит много преди да попадна на ivangp, a от този форум разбрах, че не само аз чувствам нещата така:

Аз съм месоядна – организма ми се стреми към месо. Бидейки това най-важната за мен храна, редно е да обърна на нея най-голямо внимание. За мен също е факт, че при термична обработка много от най-ценните съставки в храната (не само в месото) се унищожават (с изкючение на малко термостабилни такива). Което прави свеждането на термичната обработка до минимум съвсем лигично, особено по отношение на най-важната за мен храна, месото. Сигурна съм дори, че още с изтичането на кръвта от убитото животно се губи част от това, което би нахранило организма ми най-добре, та като казваш за хващане с голи ръце, и това за мен има основание, друг е въпроса, че съм си позагубила ловните умения с вековете :) ... искам само да кажа, че и без да залитаме можем да се подоближим до природата и да видим как ще се почувстваме. Знам че преди много време, когато не е имало още лекарства за психичните болести, на тези хора са им предписвали да ядат сурово месо.

Извън месото – това, което знам за зърнените е, че в световен мащаб се шири непоносимост към глутена и броя на хората с такава непоносимост все повече нараства (съвсем не само при децата). Тази непоносимост съвсем не винаги се изразва в цюлеакия (самото заболяване), при повечето хора е в по-лека и незабележима латентна форма, но и те образуват антитела срещу глутена. Тези антитела са много близки по-строеж до антителата, които образуваме при автоимунни заболявания и усложняват нещата при тези заболявания. Затова първото нещо, което се изважда от хранителния режим при такива хора е глутена. Но това никога не ме е спирало да си хапвам зърнени – сега просто опитах да не си хапвам и какво да ти кажа .... все още смятам, че си заслужава. Сега рекламата на Активия ми се струва смешна ... или тъжна, не знам. Макар че принципно човек се чисти от глутена около 6 месеца и аз все още съм далеч от изчистване, пък и дали изобщо ще успея да стигна до там ...

Подобно е положението и с млякото и млечните, и и там нещата съвсем не касаят само малките деца, както сме свикнали да четем и чуваме. Просто те са по-крехки и неадаптирани и при тях картината се вижда по-ярко.

Далеч съм от претенцията, че знам някакви абсолютни истини, защото такива няма. Просто за сега се радвам на факта, че се чувствам лекичка като перце и пълна с енергия, както и на факта, че ако утре реша, че някаква храна ми липсва ще започна да си я хапвам ....
Питанка
Участник
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Апр 2011 14:59

Мнение от Питанка »

Да , така е по принцип. Всеки сам решава за себе си, кое му понася и кое не. Но това за суровото месо не мога да го приема, чак пък толкова, моля ви се. Все пак, колкото и да ни се иска, безсмъртни няма да станем :D

А за зърнените храни, има и такива без глутен щир, арарут, просо, лупина, киноа, сорго, сладък картоф, див сладък картоф, таро, африканско житно растение, царевица, боб, грах, соя ядки, елда, нахут (леблебия), лен, ориз, див ориз.

С глутен са само пшеница, ръж, ечемик, овес, булгур, малц (покълнал ечемик).
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Аз говорех само за по-добро хранене на клетката, а от там по-добър стандарт на живот. По безсмъртието не мога да взема отношение, защото там не съм разсъждавала, по-невежа съм там и от храненето.

От безглутеновите, които си изброила, виждам една голяма група, която изобщо не познавам и не бих си причинила главоболието да търся и опитвам и една друга група, които съм опитвала, но не харесвам особено. Има и една групичка бобови, които изобщо не ми липсват и в крайна сметка остава само ориза, който е богат на В-витамините, които са термостабилни и е добра опция за хора, които имат нужда да качат килограми, но за сега още не го използвам, ако се наложи ...

Аз мисля, че най-голямата идея на диетите е удоволствието, че правиш нещо ново и добро за себе си и емоцията от това, как се чувстваш. Стигне ли се до дали/или за мен идеята отива на кино :) .
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Питанка, по какво точно се различаваш ти от едно живпотно?
И откъде точно знаеш, че се различаваш от животно? На какво знание е базирано това твърдение. Не ми отговаряй с цитати от книжки, които си чел моля, а основавайки се на личен опит, наблюдения върху животни и хора, и собствени разсъждения.

Според теб защо съществуват отровни растения в природата? Сигурно за да ги консумираме, нали? Да не питам за цветята, тревата, дърветата, камъните и други съществуващи в природата неща.
Това във връзка със зърнените, според теб явно щом нещо съществува в природата то трябва да се яде.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Аватар
гената
Майстор
Мнения: 1805
Регистриран на: 22 Яну 2011 16:28

Мнение от гената »

nia написа:Аз говорех само за по-добро хранене на клетката, а от там по-добър стандарт на живот. По безсмъртието не мога да взема отношение, защото там не съм разсъждавала, по-невежа съм там и от храненето.

От безглутеновите, които си изброила, виждам една голяма група, която изобщо не познавам и не бих си причинила главоболието да търся и опитвам и една друга група, които съм опитвала, но не харесвам особено. Има и една групичка бобови, които изобщо не ми липсват и в крайна сметка остава само ориза, който е богат на В-витамините, които са термостабилни и е добра опция за хора, които имат нужда да качат килограми, но за сега още не го използвам, ако се наложи ...

Аз мисля, че най-голямата идея на диетите е удоволствието, че правиш нещо ново и добро за себе си и емоцията от това, как се чувстваш. Стигне ли се до дали/или за мен идеята отива на кино :) .

Ако искате повече информация за диетите от човек,който е по наясно с тези неща препоръчвам диетолога Огнян Симеонов!
Не че му правя реклама тук,но това с диетите което виждам и от приятели просто е нещо,което според мен по скоро вреди отколкото да помогне!
Иван виждам отдавна,че доста е чел и е в час с храните,което никак не е за подценяване!:)
Питанка
Участник
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Апр 2011 14:59

Мнение от Питанка »

ivangp написа:Питанка, по какво точно се различаваш ти от едно живпотно?
И откъде точно знаеш, че се различаваш от животно? На какво знание е базирано това твърдение. Не ми отговаряй с цитати от книжки, които си чел моля, а основавайки се на личен опит, наблюдения върху животни и хора, и собствени разсъждения.

Според теб защо съществуват отровни растения в природата? Сигурно за да ги консумираме, нали? Да не питам за цветята, тревата, дърветата, камъните и други съществуващи в природата неща.
Това във връзка със зърнените, според теб явно щом нещо съществува в природата то трябва да се яде.
Ами аз виждам и то огромна разлика. Ти ако не виждаш, според мен имаш голям проблем.
Много ми е интересно, ако те пуснат теб в гората или на пусто поле , какво би ял, без огън, без инструменти за лов, като едно диво животно, щом ни сравняваш с тях? И колко време ще издържиш така? То много хубаво да се говори, че това не било хубаво , онова било вредно, ама на теб сега ти е лесно нали, отиваш в магазина и от "пиле мляко" , айде да видим ако трябваше да си отглеждаш всичко сам и да храниш цяло семейство дали щеше да казваш, че зърнените били вредни или пък бобовите и др. И като падне една градушка и ти опустоши реколта дали пак щеше да разсъждаваш така . Ама сега е много лесно да сме близо до природа, като до нас е магазина.

Аз не съм против това човек да се храни здравословно и природосъобразно. Но според мен това с месото , зърнените и бобовите си е крайност.
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Понеже вече ще започна да се чувствам виновна, че моето отслабване провокира този спор :) , да кажа само, че аз вече тежа 49 кг., отядох си варени картофи с масло. Винаги много съм ги обичала, но когато ги приготвях така преди, децата ми все се сърдеха, че не са минали през фритюрника. Сега обаче май все повече с интерес започват да надничат в чинията ми.

Има какво да се яде, а и аз не мисля, че Иван някога е противопоставял по толкова краен начин магазина и гората, както и хората и животните – мисля че в малко по-различна насока тече разговора тук.
Питанка
Участник
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Апр 2011 14:59

Мнение от Питанка »

nia написа:Понеже вече ще започна да се чувствам виновна, че моето отслабване провокира този спор :) , да кажа само, че аз вече тежа 49 кг., отядох си варени картофи с масло. Винаги много съм ги обичала, но когато ги приготвях така преди, децата ми все се сърдеха, че не са минали през фритюрника. Сега обаче май все повече с интерес започват да надничат в чинията ми.

Има какво да се яде, а и аз не мисля, че Иван някога е противопоставял по толкова краен начин магазина и гората, както и хората и животните – мисля че в малко по-различна насока тече разговора тук.
Ами точно това беше казал ivangp, да си представим, че сме на пусто поле и едва ли не каквото може да намерим там за ядене, с това трябва да се храним цял живот, което за мен си е безумие.

Ами според мен когато човек се храни само със сурова храна, без бобови и зърнени, да не кажа , че и някой без месо, без млечни и др. отслабва страшно много и има доста хора,които си навличат проблеми с това. То хубаво сега ще кажете, че разните монаси и подобни се хранят така, ама те какво правят по цял ден, нищо, молят се, нямат стрес, не мислят за семейство, деца, за нищо не се притесняват..То така всеки може.
Според мен човек трябва да се храни с всичко, но с мярка и да си избира хубава, чиста храна , да спортува, да ходи на чист въздух, слънце, море и така. Има си тревопасни , има и месоядни животни, ние сме хора и сме всеядни, познаваме огъня и не е нужно да се тъпчем само с корени и треви.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Питанка написа: Ами точно това беше казал ivangp, да си представим, че сме на пусто поле и едва ли не каквото може да намерим там за ядене, с това трябва да се храним цял живот, което за мен си е безумие.

Питанка, вземи чети внимателно и цитирай правилно. Не си прави свободни съчинения по тема. Я кажи къде точно съм казал това. Особено наблегни на подчертаните думи в който и да е цитат от мой пост, моля!
Има си тревопасни , има и месоядни животни, ние сме хора и сме всеядни, познаваме огъня и не е нужно да се тъпчем само с корени и треви..
Също и това за корените и тревите откъде го изкопа в тази тема ми е много интересно.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
ivos81

Re: Идеално хранене

Мнение от ivos81 »

Abe pi4, tva za prirodata napravo mi haresa, dai togava kato vylzite da brodim iz pu6tinaka i da lovim zaizi sys zybi, ili kato syrnite da pasem po zial den,ili kato akulite da pluva6 i da lovi6 riba s usta,osven tova tialoto na 4oveka se nujdae ot voda, izvorna i 4ista ot planinata po vyzmojnost i ot vitamini i minerali, a nai mnogo vitamini i minerali ima v kylnovete, vyv desetki pyti pove4e ot plodovete, koito triabva da se konsumirat direktno sled nabiraneto a ne 4asove ili dni ,kakto pravite vie kupuvaiki gi ot babite na pazara,a sega 6te mi kaje6 e kato ne jiveia na selo kak da si nabavia nujnite vitamini,ami niama kak be pi4,edinstvenia variant e kylnovete,koito sa jivi dokato si gi otglejda6 i sydyrjanieto v tiah e mnogo po polezno ot ne6to koeto ne znae6 kyde koga i kak e raslo,osven tova nastroeniata i emoziite vliaiat na rasteja na ploda ili kylna,zna4i taia baba ako e niakva lo6otia predstavi si kakvi plodove 6te ti prodava, tova pone e dokazano za6toto strukturata na vodata a i sledovatelno vodata koiato se sydyrja v tova koeto iadem vyzpriema dobrite i lo6ite ne6ta ot okolnosta. i ne na posledno miasto syglasen da nabliudavame jivotnite,no seti se ,nie sme hora i kato nas niama drugi,vsiako jivotno za sebesi,ako jivotnite gledaha edno ot drugo to togava syrnite triabva6e da lovuvat zaizi a vylzite da pasat treva. osven tova razlikata mejdu nas i jivotnite i sledovatelno mejdu samite jivotni e inteligentnosta. az sym pylen protivnik na modernite hrani kato 4ipsove,kroasani,koka koli, hliabove ot bialo bra6no , corn ----- i tempodobni poradi fakta 4e sa izmisleni za da ni vrediat i da se pe4eliat pari ot ob6testvoto a ne za da ni nahraniat i dariat s polezni ve6testva,no ne othvyrliam naukata kakto pravi6 ti. a i ako vzemem primer ot hora koito jiveiat kakto kazva6 ti te jiveiat mnogo mnooogo malko, vij eskimosite,te iadat samo tova koeto nameriat,sledovatelno meso i riba, s tazi dieta tehnia jivot ne e po dylyg ot 30 - 40 godini. Durg -----, lyvovete naprimer jiveiat 30 godini v zooologi4eska gradina dokato v prirodata ne mogat pove4e ot 15 , kakva e razlikata spored teb. Ne othvyrliam prirodata,naprotiv ,to4no obratnto,no spored men nai dobroto e kombiniraneto na tehnologiata i razuma s prirodata, ina4e hodi v sibir i iaj kora ot bor i da vidim kolko meseza 6te jivee6.
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Ако някой се осъзнава тревопасен - да пасе, ако друг се осъзнава риба - да пие морска вода. Аз лично се осъзнавам месояден бозайник, от тези които обичат да похапват и медец, зеленчуци и плодове :) .
ivos81

hranene

Мнение от ivos81 »

edin vid vseiadna, 4ovekyt e vseiaden, i taka sme vsi4ki s izkliu4enie na onia indiez deto bil na 80 godini i ot 75 ne iadial ni6to ,samo ot slynzeto si bavel energiata,toi ne e vseiaden 6toto iade samo slynze.
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Много грешиш, като смяташ месоядните бозайници за всеядни - те ядат само това, което могат да намерят в природата.
ivos81

asdfasdf

Мнение от ivos81 »

govorih za horata, ne znam za kakvi mesoiadni bozainizi mi govori6, mojebi me4kite,ama te i v kofite za bokluk se roviat.edin vid kakvoto nameriat i tova ozna4ava dumata de, ako nameri meso iade meso ako nameri med iade med, tova te pravi vseiaden. mesoiaden ozna4ava 4e dori da umira ot glad drugo niama da iade osven meso,kato lyvovet naprimer.
Заключено