МЕТАФОРИЗАЦИЯ - Техника за Силни и Упорити Болки

Техники и подходи, които можете да използвате като допълнение или заместител на ТЕС.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

МЕТАФОРИЗАЦИЯ - Техника за Силни и Упорити Болки

Мнение от ivangp »

Това е техника, която много често помага за премахване на болки, тъй като овеществява болката и така помага за премахването й.

Затвори очи и насочи вниманието си към мястото на болката!
Отговори на следните въпроси с първия отговор, който ти идва наум, дори да ти се струва абсурден и нелогичен:

1. Какъв цвят има?
2. Каква форма има?
3. Колко е стара? (години, месеци, дни)
4. Каква е на пипане? (гладка, твърда, мека, грапава и т.н.)
5. Каква е на вкус?
6. Как мирише?
7. Какъв звук издава?
8. Каква емоция се крие в нея? Или каква емоция прикрива? (т.е. ти я създаваш за да не насочиш вниманието си към болката, а не към някаква още по-болезнена или опасна за теб емоция)
9. Ако имаше послание за теб, какво щеше да иска да ти каже?

ТЕСай с всички горни отговори! Направи три кръга по точките!

Например:
Отговори:
1. Цвят - Оранжев
2. Форма - На круша
3. Възраст - 3 месеца
4. На пипане - Грапава
5. Вкус - Горчива
6. Мирис - На гнило
7. Звук - Бучи
8. Емоция - Гняв
9. Послание - "Спасявай се!"

Декларация:
Въпреки че, долу вдясно под ребрата се е загнездила една оранжева, грапава, 3 месечна круша, която горчи, смърди на гнило, изпълнена е с гняв и иска да ми каже "Спасявай се", аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Напомняща фраз по точките:
Долу вдясно под ребрата ми оранжева, грапава, 3 месечна круша, която горчи, смърди на гнило, бучи, изпълнена е с гняв и иска да ми каже "Спасявай се!"

След това отново затвори очи и си представи болката!
Там ли е все още?
Има ли някаква промяна?
Премини пак през всички въпроси!
Отрази промените!
ТЕСай пак с НОВИТЕ отговори!

Например:
Нови Отговори:
1. Цвят - Жълт
2. Форма - На краставица
3. Възраст - 5 минути
4. На пипане - Бодлива
5. Вкус - Безвкусна
6. Мирис - На кисело
7. Звук - Бълбукащ
8. Емоция - Страх
9. Послание - "Бягай!"

Декларация:
Въпреки че, долу вдясно под ребрата се е загнездила една жълта, бодлива, 5 минутна краставица, която е безвкусна, мирише на кисело, изпълнена е със страх, бълбука и иска да ми каже "Бягай!", аз напълно и безрезервно приемам себе си.

Напомняща фраз по точките:
Долу вдясно под ребрата ми жълта, бодлива, 5 минутна краставица, която е безвкусна, мирише на кисело, изпълнена е със страх, бълбука и иска да ми каже "Бягай!"

Повтаряй горния процес докато болката изчезне или се промени в образ и усещане, което ти носи само приятни емоции, надежда, оптимизъм и т.н.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Публикувай отговор