ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Техники и подходи, които можете да използвате като допълнение или заместител на ТЕС.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Мнение от ivangp »

Ето ви един Коледно-Новогодишен Подарък.

Тази техника се използва за работа със случки за да се премахнат всички негативни емоции и физически усещания свързани със дадена случка.
Не е най-бързата техника за работа със случки, но е доста ефективна и много по-бърза от стандартната Техника на Кратък Филм (ТКФ).

Стъпките са:
1. Изберете конкретна случка, която искате да изчистите от негативни емоции.

2. Затворете очи и си спомнете случката с колкото се може повече подробности.

Старайте се (не е задължително, но е препоръчително) да я визуализирате асоциирано (гледайки я през очите на участник в нея, а не на страничен наблюдател). Ако можете да се видите отстрани или отзад, не я гледате асоциирано.

3. Изпитайте максимално всички негативни емоции и физически усещания.
Това е изключително важно. Нищо не потискайте или техниката няма да проработи. Дори напротив, направете всичко възможно за да усилите максимално негативните емоции и усещания.

4. Изберете най-силно емоционалният момент в случката и му направете умствена снимка.
В снимката всичко, което виждате в този момент трябва да е замръзнало и да няма никакво движение или промяна на ъгъла на виждане на ситуацията, на лицата на участниците в нея, на предмети, обстановка и т.н.

5. Застанете прави и си представете снимката пред себе си!

6. Протегнете доминантната си ръка пред вас на височината на рамото, със сочещ снимката показалец.

7. Представете си, че центърът на снимката е залепен за върха на показалеца ви.


8. Със залепена за върха на показалеца ви снимка и изпъната напред ръка се завъртете бавно наляво, докато направите поне 3.5 кръга.
Продължавайте да усилвате максимално негативните емоции и усещания докато се въртите наляво и гледате снимката залепена на върха на пръста ви.

9. Спрете и отпуснете ръката си долу. Пуснете снимката да падне

10. Отново си представете негативната случка.
Ако все още има някакви негативни емоции и физически усещания свързани с нея повторете всички стъпки от 3-9.

11. Повтаряйте стъпки от 3-9 докато всички негативни емоции и физически усещания изчезнат напълно и/или вече не можете да си спомните ясно случката.

12. Изпълнете тялото си с бяла светлина.
Просто си представете, че над главата ви има източник на бяла светлина, от който при всяко вдишване във вас навлиза светлина, която постепенно изпълва цялото ви тяло, след това и аурата ви, а след това и цялата вселена.

________________________________________________________________________________
Това е техниката.
Работи прекрасно и силата й е в простотата и възможността да се работи с всички негативни емоции едновременно, а не поотделно, както в ТКФ.

Весели празници и пълна с радостни изненади нова година!
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Aqua
Участник
Мнения: 70
Регистриран на: 11 Юли 2010 18:36

Re: ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Мнение от Aqua »

Благодаря! :)
Техниката я има описана и в YouTube на руски, нарича се "крутилка"
Някъде бяха казали, че може да въртиш надясно положителна картина, вместо наляво, за да я материализираш. Пробвал съм го, ама не е имало ефект при мен :)
Техниката е много готина
fif42
Опитен
Мнения: 418
Регистриран на: 21 Фев 2011 02:38

Re: ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Мнение от fif42 »

Благодаря за техниката :D
fif42
Опитен
Мнения: 418
Регистриран на: 21 Фев 2011 02:38

Re: ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Мнение от fif42 »

След казана приказка от комшия,се почувствах доста гадно ,ще го определя като мъка.Преди заспиване се сетих пак за тази емоция и за прочетената техника , понеже не ми се ставаше да се въртя на ляво си рекох да изтренирам техниката мислено.Определих си степента на емоция,която беше 9-10 повторих стъпките,завъртях се и емоцията ми беше спаднала на 3-4.облях се с балата светлина.Посел реших да повторя още веднъж техниката и смъкнах на 0,обливайки се със светлина,по -точно изпълвайки се съм заспала :D На мен така ми се получи.
svedd
Участник
Мнения: 99
Регистриран на: 17 Яну 2012 20:44

Re: ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Мнение от svedd »

Благодаря за техниката :) и весело посрещане на Новата година, здраве, щастие и много любов :)
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Re: ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Мнение от mayadob »

Аз също благодаря :)
И аз имам опит с прилагането на техниката наум, както фиф42. И при мен работи :)
berovvv
Участник
Мнения: 39
Регистриран на: 09 Ное 2010 17:05

Re: ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Мнение от berovvv »

3 до 5 кръга или 3,5 кръга?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Re: ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Мнение от ivangp »

Поне 3,5 кръга.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
berovvv
Участник
Мнения: 39
Регистриран на: 09 Ное 2010 17:05

Re: ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Мнение от berovvv »

има резултати,много съм благодарен за тази техника:)
I_am_beautiful
Участник
Мнения: 26
Регистриран на: 09 Юли 2020 15:54

Re: ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Мнение от I_am_beautiful »

Ако някой все още прави тази техника, бих искала да попитам за една малка подробност. Правила съм техниката като "крутилка" на Довлатов, но не бях много редовна и не мога да споделя мнение, освен че олеква на момента, просто става по-леко нещото което тормози.
Там се препоръчва докато мисля за случката, да съм "в нея", тоест да не наблюдавам отстрани. Но когато започвам да "правя снимката" ако мога така да се изразя, тогава излизам от себе си и се виждам на снимката. И чак тогава започвам да се въртя наляво.
Та въпросът ми е, при "върха на пръста" също ли съм на снимката? Досега го правих така, но съм изчистила само две случки, искам да е правилно.
Благодаря предварително!
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Re: ТЕХНИКА НА ВЪРХА НА ПРЪСТА (ТВП)

Мнение от ivangp »

Не трябва да се виждаш отстрани. Трябва да гледаш през собствените си очи и да виждаш, чуваш и усещаш това, което си виждала, чувала и усещала тогава.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Публикувай отговор