"Заповед-разрешение" и "Пусни котлона"

Техники и подходи, които можете да използвате като допълнение или заместител на ТЕС.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

"Заповед-разрешение" и "Пусни котлона"

Мнение от mayadob »

Чета книгата "Абсолютна свобода" на Мона. Още не съм я дочела, но искам да споделя какво срещнах в теорията.

Две думи за книгата.
Животът е лашкал Деница Лалева насам-натам през нещастия и стремеж да разбере какво е смъртта, за да се гътне най-сетне на спокойствие и да се махне от нещастията. В резултат на това един ден я чуква просветлението. От тогава тя се нарича Мона и ги разбира нещата. Какво разбира - в книгата.
Общо взето повечето неща, които пише, ги бях срещала, но имаше няколко истински находки за мен.
Общата Истина, около която са двете идеи, които споделям тук, е че човекът е цъфнал на Земята, за да се чувства добре. Между другото еволюира и има програма да си ходи, но понеже не знае как да си тръгне, е измислил болестите, остаряването и тяхната цел - смъртта.


"Пусни котлона"
Мона казва, че емоциите са нашата навигация. Ако изпиташ гадна емоция, това е знак да спреш да мислиш мисълта, която предшества тази емоция (емоцията винаги е следствие от някоя мисъл, вярване или убеждение, най-общо - мисъл.)
Никой не иска ние да страдаме и да изпитваме нежелани емоции. Сами по себе си те не са някакви уроци, а са сигнали, които казват "Пусни котлона". Както една малко дете, което докосва топъл котлон за първи път. То усеща болката и започва да реве, но не знае, че трябва да си махне ръката. Смешно е как детето държи ръката си на топлия котлон. Също така смешно е как ние стискаме гадните си емоции.
Дори и след всичкото тесане, което съм хвърлила, никога до сега не съм гледала по този начин. До сега кротко си тесах и чаках емоцията да се махне. Да, търсила съм и вярвания и убеждения, които да променям. Но не правех директната връзка. А тя е - щом не се чувствам добре, значи съм помислила нещо, което ме води в посока, в която няма да изпълня главното си намерение - да се чувствам добре. Което за мен означава, че веднага трябва да се освободя от тази мисъл/вярване.
От два дена започнах да го правя. Оказа се, че понякога е трудно да откриеш вярването, което предшества нежеланата емоция. А понякога са толкова много, все едно се появяват като пуканки.

"Заповед-разрешение"
Не само, че в дизайнът ние заложено да се чувстваме добре. Но и всеки път, когато не се чувстваме добре, нашето висше съзнание на мига знае какво точно не искаме и обратното му - какво искаме. Много преди ние да се разтесаме или да си намислим позитивното намерение (ако решим да го правим). Не само това, ами в същия този миг нашата висша духовна същност пуска една заповед-разрешение (както си я наричам аз), с която ни дава възможността на мига да изпитаме хубавата страна, която искаме. Проблемът тази заповед да влезе в сила е, че ние не вярваме, че това е възможно. И заповедта осатва да виси, докато повярваме във възможността й, което обикновено става след смъртта.
В този контекст започнах да тесам така - когато има нещо, което искам да се случи, си казвам "Заповедта ми е пусната. Не се изпълнява, защото не вярвам в нея." И така нататък тесам, докато повярвам.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Re: "Заповед-разрешение" и "Пусни котлона"

Мнение от ivangp »

И ти и Мона, според мен забравяте за дуалността на този свят.
За нея не се учудвам, но за теб, честно казано се.
Нищо де, всяко ново нещо е добре забравеното старо.
Има много пукнатини в теорията й. Най-очебийната и лесно проверима е като наблюдаваш някое дете , което за пръв път се пари на котлон. Аз лично не съм виждал дете да си държи ръката на горещ котлон, да реве и да се чуди какво да прави.

Ние не сме дошли на този свят за да се чувстваме добре. А за да чувстваме всякакви неща. Включително "негативни".
Болестите и смъртта са неизбежна част от кръговрата на енергия в природата.

Също така изключително интересна е двузначността на думата, която си използвала или тя е използвала за аналогията с котлона - ПУСНИ. (Означава едновременно да го включиш и да спреш да го държиш) :)

Според мен точно така е - ние във всеки един момент можем да пуснем котлона (да го включим или да спрем да го държим). Но не сме дошли само за да го пускаме в добрия смисъл на думата. :)
Според мен усилията ти да се чувстваш винаги добре са обречени на провал. Но бъдещето ще покаже.

Мона да не би да твърди, че го е постигнала, че не остарява и че е безсмъртна? :roll:
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: "Заповед-разрешение" и "Пусни котлона"

Мнение от Alisa »

Мона казва, че емоциите са нашата навигация. Ако изпиташ гадна емоция, това е знак да спреш да мислиш мисълта, която предшества тази емоция (емоцията винаги е следствие от някоя мисъл, вярване или убеждение, най-общо - мисъл.)
По този случай аз просто се питам:
Коя е мисълта която ме кара да се чувствам така (негативно)!
Как искам да се чувствам?
Коя е тогава мисълна, изхождайки от първата, която ще ме накара да се чувствам по желания начин?
Ако не стане изведнъж го правя стъпка по стъпка:
Коя е тогава мисълта, която ще ме накара да се чувствам по- добре?- докато обърна полюса или до безразличие по темата.
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
Aqua
Участник
Мнения: 70
Регистриран на: 11 Юли 2010 18:36

Re: "Заповед-разрешение" и "Пусни котлона"

Мнение от Aqua »

Много ми прилича на идеите на Абрахам Хикс. Алиса, в една книга имат същия процес, наричат го Въртележка.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Re: "Заповед-разрешение" и "Пусни котлона"

Мнение от mayadob »

ivangp написа:като наблюдаваш някое дете , което за пръв път се пари на котлон. Аз лично не съм виждал дете да си държи ръката на горещ котлон
Аз съм наблюдавала бебе, което държи горещ картоф, реве и не го пуска.
Написах го с котлон и така наистина не се разбира. Това да се брои за редакция :)

ivangp написа:Мона да не би да твърди, че го е постигнала, че не остарява и че е безсмъртна? :roll:
Идеята не е да бъдеш безсмъртен.
Нямам идея какво е постигнала.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Re: "Заповед-разрешение" и "Пусни котлона"

Мнение от ivangp »

Каквато и да е редакцията и на когото и да е, твоя или на Мона, не съм съгласен, че е вярна основната й теза. От там нататък всички доводи за потвърждаване на една невярна теза стават неоправдани по презумпция.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Re: "Заповед-разрешение" и "Пусни котлона"

Мнение от mayadob »

Иване, също по повод дулаността, но и останалото, което споемнаваш, ако прочетеш книгата, ще има смисъл да обсъждаме нещо. Тук съм извадила съвсем малка част, като наблягам на практическото приложение, а не на теорията.
Практическото приложение наистина е чудесно.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Re: "Заповед-разрешение" и "Пусни котлона"

Мнение от mayadob »

Искам да разкажа още малко за книгата. И по-точно за моето взаимодействие с нея.
Преди да я взема си мислех така - аз не искам някой, на когото му е светнала лампата да ми разказва какво разбира. Искам на мен да ми светне и после аз да си вадя изводи за нещата. Но, така и така лампата ми не свети, дай да видим какво има да каже Мона. След като прочетох теорията, вече изобщо не ми пука дали ще ми светва лампата или не. Много ми харесва как е описана. Допускам някакъв процент на развален телефон (какво е разбрала нейната човешка същност от духовното й просветление, как го е описала и аз как съм го разбрала), но за това винаги си имам едно наум и съм ОК с него.
Тя казва, че след като й е светнало са й трябвали 3 години, в които да се отърве от старите си вярвания (не зная дали от всички или от достатъчно много). Което за мен автоматично означава, че съм си стъпила идеално на пътя. Тоест няма значение дали ти е светнала лампата, след като така или иначе има процес на промяна (може и при някого да става магически веднага, но не претендирам чак за това). Аз този процес си го правя чудесно.

Започнах сега да чета практиката. Веднага изпитах сериозно съпротивление. И веднага се разтесах. Няколко пъти започвах да чета и спирах за тесане. В края на краищата прехвърлих набързо страниците с практиката и сигурно с това ще си остана.
Публикувай отговор