ТЕС и заекването

Интересни случаи на успешно приложена ТЕС.

ОПИТВАЙТЕ ТЕС ЗА КАКВОТО СЕ СЕТИТЕ!!!
ВЕРОЯТНОСТТА ДА ИМАТЕ РЕЗУЛТАТИ Е ОГРОМНА.
Bogo69
Участник
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Сеп 2006 16:14

ТЕС и заекването

Мнение от Bogo69 »

Здравейте. Позволявам да си да открия нова тема, защото писах на майла на Иван, обаче той не ми отговори. Дано тук прочете за моя проблем и да помогне със съвет за това какво трябва и може да се направи.
Синът ми е на 8г. и половина. Заеква много и това му пречи. Заеква от малък, но беше на периоди. Минаваше му понякога. Сега обаче доста дълго се задържа и явно това му пречи и го притеснява....Логично е да се предположи е това е емоционален проблем. По какъв начин може да му се помогне най-добре? - Индивидуална сесия? Семинар? Книга? или нещо друго?
Благодаря предварително за отговора.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Здравей Бого 69,
ако ти или някой друг ми е писал на емайла от този сайт, нека знае че имах проблеми с него и сега е ОК, но преди не получавах емайли от тук за известен период от време. Бяха ми задръстили пощата със спам.
Т.е. нищо лично.
За сина ти - най-добре би било да дойде на лична сесия.
Не казвам, че със семинар или с книга не може да се оправи, но питаш кое е най-доброто и аз отговарям.
По-степен на ефективност нещата стоят по следния начин:
Лична сесия
Семинар
Книга
което е отразено и в цената.
А проблемът му е напълно решим.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Bogo69
Участник
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Сеп 2006 16:14

Мнение от Bogo69 »

Благодаря за бързия отговор. Извинявай , не знам дали да пиша на лична или тук. Естествено е да искам най-доброто за него. Можеш да ми пишеш на майла или на ЛС, ако искаш за цената на личната и това колко сесии според теб ще трябват, за да си направя сметката все пак. Аз съм в Пловдив. При теб ли трябва да дойда в София или ако имаш път към Пловдив?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

За тези които страдат от подобен проблем и следят тази тема.
История и малко нова информация.
Със синът на Бого не постигнахме желания резултат. Той дойде на една лична сесия, на която според мен имаше известен напредък. Тъй като успехът не бе убедителен сесията му бе безплатна(както съм обещал в гаранцията която давам- нямаш резултат - не плащаш!) и аз го посъветвах да продължи да прилага сам ТЕС и да се видим за друга сесия отново.
Според мен за подобни проблеми са нужни поне 5 сесии с терапевт.
Те живеят в Пловдив, аз бях в София (сега вече съм във Варна). Неудобно бе да пътуват. Дойде лятото. Ходиха на море и т.н. Неудобно им бе да идват за лични сесии явно.
Поддържахме връзка с Бого и аз му давах насоки за работа с ТЕС, но мисля, че липсата на резултати го обезсърчи и той реши, че ще търси други варианти за справяне с проблема. Логопед и т.н.

Работих с още един клиент с подобен проблем. Македонец от Скопие. Той също дойде само за една сесия Имаше резултати от самото начало и си тръгна доволен. Не му се изчисти целия проблем, но имаше подобрение. Тръгна си с напътствия какво да прави, как да прилага ТЕС и определени упражнения които да прави сам в къщи.
(След сесията със сина на Бого, който ми бе първия подобен случай аз се поразрових и самообразовах по темата. Научих някои доста интересни неща и техники и мисля, че сега съм много по-добре подготвен. В смисъл разбирам проблема доста по-добре).
Не съм го чувал от сесията ни и не знам докъде е стигнал и дали се е избавил от проблема си напълно.
До скоро дори в сайта на Гари Крейг нямаше публикации за хора работили с ТЕС по този проблем.
Но преди няколко дни се появи една и затова сега я публикувам тук.
Надявам се тя да ви вдъхне надежда тъй като е още едно потвърждение, че ТЕС работи. Тя помага за всичко и е само въпрос на постоянство, упоритост и гъвкавост в подхода да се намери решението на проблема ви.


Ето и статията.

От Андреа Фулц


Тъй като изучавах патология на говора аз се замислих дали ТЕС може да помогне на хора които заекват и кой е най добрият начин за приложението й. Както Гари Крейг казва: “Пробвай я за всичко!”
Ето какво се получи.

Обадих се на една от асоциациите на заекващите в Мюнхен за да им предложа семинар по ТЕС, като се надявах да им представя нов начин да се справят със проблема си. Те естествено никога не бяха чували за ТЕС и не бяха използвали никакви други енергийни терапииза лечение на заекване, но все пак се навиха да ми дадат шанс.

В университета ни учеха, че няма открит метод или лекарство което да спре заекването веднага и завинаги. Но заекването изглежда винаги е свързано с емоционални проблеми и се влияе от емоционалното състояние на индивида. Много книги дискутиращи заекването наблягат на тази връзка.

Една от трдностите с които се сблъсках бе изричането на фразите при ТЕС. Така че на семинара аз посъветвах групата си от 6 човека да хъмка фразите, използвайки гласовете си, но без да артикулират с устни и да изричат определените думи. Това проработи доста добре. Така никой нямаше проблем със заекването докато прилагахме ТЕС.

От Иван:Това е много добра идея. Макар че самият автор тук не е съвсем наясно с ефекта от подхода си. Ще обясня по-долу защо.
Аз не използвах подобна техника при работата си със сина на Бого, но използвах подобен подход при работата си с македонеца. Само че аз го карах да изговаря думите високо и носово. Както казах между сесията си със сина на Бого и сесията с Македонеца се образовах по проблема и открих интересна информация. Заекването в повечето случай е свързано с неправилно насочване на въздуха при изговаряне на думите. При гладко говорене въздухът се насочва от гърлото към носоглътката. По този начин звукът резонира в кухината на черепа и речта тече правилно и гладко. Когато заеквате въздухът от гърлото се насочва напред към устните и зъбите. По този начин той не може да резонира в черепната кухина. Това се усеща от мозъка и създава рефлекс на задържане на въздуха за да бъде той пренасочен към носоглътката. На съзнателно ниво обаче човек не разбира какво става, а само изпитва невъзможност да произведе правилен звук, което води до объркване, сконфузване и срам, които от своя страна още повече задълбочават проблема. Влиза се в един порочен кръг. Какво е решението на проблема - много просто - говорете носово (насочване на въздух към носоглътката) и високо ( насочване на големи количества въздух в правилна посока). Дори само това упражнение подобрява занчително речта на момента.
Естествено всеки навик изисква време да бъде отстранен и заменен с нов. Така че упражнявайте се да говорите така винаги когато сте насаме. След два-три месеца ще имате навика и усещането за правилно насочване на въздуха и можете да премахнете носовото говорене и да останете само на високо говорене за още месец-два. След което ще можете да си говорите нормално, в случай че сте премахнали и емоционалните корени за начало на проблема, естествено. А тях ще ги елиминирате лесно с ТЕС.)


Ние започнахме с ТЕСване на различни проблеми несвързани със заекването. Като болки в китката , крака и т.н. Всички тези странични и маловажни проблеми се подобриха значително след приложението на ТЕС. Това убеди групата в ефекта от ТЕС и ги мотивира да се заемат с основния проблем - заекването.

Тъй като за пръв път използвах ТЕС за заекващи, аз нямах представа какви фрази да използвам. Така че започнах с няколко глобални фрази адресиращи заекването:

"Въпреки че заеквам...."

Напомнящи фрази:

"Трудно ми е да говоря гладко,
не мога да говоря гладко,
нещо не работи както трябва,
имам големи проблеми с говора,
това заекване.....

Всички в групата изглежда бяха повлияни положително от тези фрази и аз реших да предприема по детайлен подход. Разпитах ги за конкретните им мисли и чувства които придружаваха заекването им и продължихме с:

"Въпреки че ме е срам че заеквам, аз се приемам и обичам такъв какъвто съм."

Напомнящи фрази:

Срам ме е
Хората може да помислят че съм глупав
Родителите ми може да се срамуват от мен
Защо не мога просто да спра да заеквам
Толкова ме е срам
Какво ми става?
Срамувам се от себе си
Срам ме е?
Защо всичко това се случва на мен?




"Въпреки че се страхувам че ще започна да заеквам когато говоря с хората и затова избягвам контакти с хората, аз съм също толкова достоен за обич колкото и всеки друг."

Напомнящи фрази:

Страхувам се да говоря
Може да объркам думите
Този страх
Искам да се скрия
Толкова се притеснявам да говоря
Когато съм сам говоря добре, но пред други хора се излагам и заеквам
Страх ме е
Имам страх от заекване
Страх от говорене
Може да объркам всичко
Те ме презират
Те ми се смеят
Присмиват ми се скришом
Не ме приемат като равен
Аз съм достоен за обич като всеки друг
Понякога дори не им давам шанс да ме опознаят и се крия
И избягвам да говоря с тях
Страхувам се че няма да ме харесат
Избягвам гората
Страх ме е
Ще объркам всичко


След това приложение на ТЕС групата докладва огромно емоционално облекчение.

Така че решихме да тестваме резултата от ТЕС. Всеки от тях трябваше да чете в продължение на 2 минути. Те докладваха, че сега почти всички говорят по-гладко и свободно от преди. Един от 6-тимата не се запуна и не заекна дори веднъж докато четеше текста.

След това аз проведох кратка персонална сесия с жена от групата докато другите наблядаваха и ТЕСваха заедно с нас, като по този начин въздействаха и върху собствените си проблеми.
(Това е способ за работа в група, който се демонстрира на семинарите по ТЕС.)

Помолих я да си припомни ситуация в която е била особено емоционлна по отношение на заекването си. Тя каза че наскоро е имала такъв епизод при който е била много ядосана (ниво 7 по скала от 0-10). Тя се бе почувствала игнорирана и пренебрегвана от група жени с които бе отишла на кратко пътуване. Тя мислеше , че това е заради заекването й. Така че ТРЕСнахме:

"Въпреки че тези жени ме игнорираха защото заеквам и съм толкова ядосана..............."

Напомнящи фрази:

Ядосана съм
Пренебрегват ме защото заеквам
Не ми говореха
Бях толкова ядосана
Не бе честно
Яд ме е


След няколко кръга по точките ядът бе заменен от тъга. И ние продължихме с :

"Въпреки че ми е тъжно, че те не говореха с мен защото заеквам, аз искам да им простя, прощавам и на себе си и дълбоко и безрезервно се приемам и обичам такава каквато съм."

Напомнящи фрази:

Тази тъга
Те ме игнорираха
Почувствах се изолирана
Почувствах се изоставена
Тази тъга
Те не искаха истински да ме опознаят
Те не се интересуваха от мен
Почувствах се толкова сама и изолирана


Тя получи огромно емоционално облекчение и ние приключихме на ниво 1-2 по скала 0-10. Трябваше да закрием семинара, тъй като времето ни притискаше. Но аз дадох насоки за това как участниците да продължат да ТЕСват самостоятелно, вкъщи.

Посъветвах ги да адрсират специфични случки от миналото които са силно емоционално заредени и свързани със заекването им.
Всички от групата бяха впеатлени и благодарни. ТЕС им показа нов начин за справяне с емоциите свързани с проблема им.
Дори казаха, че би било добре да изнеса семинар на Световния конгрес на заекващите!

Андреа Фулц
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Arethuse
Майстор
Мнения: 685
Регистриран на: 04 Сеп 2006 12:14

Мнение от Arethuse »

Знам, че на заекващите хора им е по-лесно да пеят, затова си мисля, че може би ако се тананикат фразите в началото или се произнасят под формата на нещо като речитатив може би ще е по-лесно на тесващите.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

И аз се включвам в темата.

ivangp, пиша тук, защото сигурно ще бъде полезно и за другите.

Синът ми е с такъв проблем. Преди около 10 месеца той имаше огромни пристъпи на страх, предимно по време на сън. Просто се събуждаше по време на съня и пищеше от ужас, беше просто страшно. Всеки път като го чуех косите ми настръхваха. Обикновено го намирах ужасен и сякаш виждаше чудовища около себе си - това се случваше дори и през деня. Той не успяваше да се събуди дори и след многократни тръскания от моя страна, гушкане, говорене или каквото и да било. Обикновено тези пристъпи траеха по 30 минути, само през деня бяха по-кратки. Уточнявам, че винаги спим на запалена лампа и това се случваше дори когато спим в едно и също легло.

Това ме накара да се обърна към лечение с хомеопатичното лекарство Страмонуим, чиито страничен ефект бил заекване, което разбрах по-късно от лекарката. Така, че от декември до сега той заеква на периоди или когато е притеснен и лекарите ме "увериха", че се налага лечение-терапия, което ще бъде в период на поне 3 години. :evil: Просто ми идваше да удуша въпросната хомеопатка, която по мое мнение беше длъжна да ме уведоми за нежелателните последици, за да можем с мъжа ми да вземем адекватно решение за въпросното лекарство. Добрата новина е, че той вече не пищи от ужас през ноща.

Та въпросът ми е може ли да се работи с толкова малко дете по този проблем и по какъв начин. За съжаление той е още малък - 3 г и отказва да потупва точки или да повтаря след мен. Не мога и да получа реална информация за това как се чуства /той още не осъзнава проблема/, дали се страхува от нещо или не. Отговорите му зависят от начина на питане.
Мислех първоначално да му правя прокси, но исках да изчакам семинара, за да се запозная по-добре със всички техники. И ако му правя прокси по колко пъти на ден трябва да го правя.

И въобще - КАК ДА ПОСТЪПЯ в тази ситуация?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

За начало пробвай вечер като го приспиваш да му потупваш точките докато му четеш приказка, пееш песнички или там каквото правиш за да го приспиш. Прави го една-две седмици пък ще видим какво ще се получи. :)
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

ivangp написа:За начало пробвай вечер като го приспиваш да му потупваш точките докато му четеш приказка, пееш песнички или там каквото правиш за да го приспиш. Прави го една-две седмици пък ще видим какво ще се получи. :)
О.К. Ще започна още днес.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

Днес започнах да потупвам точките на сина ми. Наравих го няколко пъти, като ми хрумна да го подсетя за проблема, който се случи в детската градина днес / Това го четох някъде в постовете на Мая, така че реших да опитам /

Още преди да го заведа сутринта на детска градина той се пазареше да остана целия ден с него. Аз останах само 30 мин и си тръгнах, като се опитах да му направя прокси, но мисля че нямаше ефект...явно не го правя както трябва. Той беше плакал /с малки прекъсвания/ от оставянето до 13.30 , когата ми се обадиха да отида да го взема. Така колкото пъти се подсетеше за детската градина /след като го взех / почваше неудържимо да плаче, включително и вечерта. Струва ми се, че се успокои докато му потупвах точките.

Поне за пръв път ми позволи да му потупвам точките и даже ми каза, че не иска повече да е тъжен, но не искаше да продължаваме. Това е за сега. А само да допълня, че днес го болеше коремчето...не зман дали има връзка с драмата днес. :cry:
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Това е добре, но още по-добре е да го накараш да ти разказва за случката/ките в детската градина докато го потупваш по точките.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

Добре, ще се опитам така. Поне вече не се съпротивлява, само ме пита "Мамо, защо тупкаш така?"
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Кажи му, че това са едни магически бутончета по тялото му които като се потупкат ще го накарат да се чувства по-добре когато му е зле по какъвто и да е повод.
Опитай се да го заинтригуваш да ги научи и сам да си прави ТЕС, дори и без думи. При малките деца не са нужни думи, те още не са затормозени от сложните подсъзнателни връзки които възрастните изграждат с течение на живота.
Докажи му, че ТЕС работи като го караш да определя ниво на проблема с ръце. Широко разтворени ръце = голям проблем/болка/тъка/страх и т.н.
По-малко разтворени ръце = по-малко ниво на проблема и така докато събере дланите пред себе си, което е = на липса на проблем/нежелано чувство.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

Благодаря ivangp,

тази вечер ще пробваме така, обаче какво да го питам като той определено няма отрицателни емоции, освен случката от онзи ден, която определено беше единична? Подходящо ли е да разговаряме за нещо приятно и се чудя /знам, че ТЕС не може да навреди/ обаче дали няма да се получи обратен ефект?
Здравето е лична висота.
adkosan
Участник
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Авг 2008 08:51

Мнение от adkosan »

Здравейте отново,

Включвам се да кажа, че проблемът на сина ми се оказа нулев, защото въпросното "заекване" всъщност било израстване на речта, което е абсолютно нормално в тази възраст. И ето как една диагноза ме държа в напрежение повече от 6 месеца :evil:

Потвърдено от 2-ма логопеда
Здравето е лична висота.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Сега говори гладко, така ли?
Публикувай отговор