ФОБИИ OT ЗМИИ, ПАЯЦИ, КУЧЕТА И ДРУГИ "ГАДИНИ" :-)

Интересни случаи на успешно приложена ТЕС.

ОПИТВАЙТЕ ТЕС ЗА КАКВОТО СЕ СЕТИТЕ!!!
ВЕРОЯТНОСТТА ДА ИМАТЕ РЕЗУЛТАТИ Е ОГРОМНА.
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

ФОБИИ OT ЗМИИ, ПАЯЦИ, КУЧЕТА И ДРУГИ "ГАДИНИ" :-)

Мнение от vqra »

Здравейте! Имам дъщеря в 5-ти клас. Изпитва ужас, когато види змия, независимо дали на картинка, или по ТВ, ама такъв ужас, че не може да разгърне дори списанието втори път на листа на който е змията. Започнахме с ТЕС с Декларация "Въпреки, че се страхувам много от вида и движението на змия и гадното и лице, и ме побиват тръпки в стомаха, краката и дупето, като видя змия, аз напълно и безрезервно....." НФ: "Изпитвам ужас от движението и вида на змия!"

След първата ТЕС нямаше никакъв ефект. Оценката и от 0 до 10 беше 15. Страхуваше се да погледне снимката на полугола жена с питони върху тялото си, от 3 метра, въпреки че искаше. Попитах я дали си спомня кога за първи път е започнала да се страхува чак толкова силно и тя тогава се разплака и ми каза, че когато била на 4 годинки и баща и гледал някакъв филм, в който на някакъв зъболекарски стол били завързали човек и го измъчвали като му пъхнали жива змия в гърлото и той я глътнал...:( Ужас! Чак мене ме разтърси тази представа, камо ли едно малко 4 годиншно хлапе. Той и бил казал да не гледа, но тя любопитствала и погледнала. А аз нищо не знам за този случай. Не съм била там. Разбирам чак сега!

Моля за вашите съвети какво би помогнало в случая! Пробвах да и предложа ТКФ за тази случка, но тя каза, че не иска да си спомня повече за нея и дори да си я спомни, никога няма да я оцени така, че да мисли спокойно за това
Последно промяна от vqra на 15 Май 2010 14:18, променено общо 1 път.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

От описанието ти на проведения ТЕС нестава ясно какво точно е било оценявано. Почти сигурен съм, че не е бил проведен правилно - в смисъл, че не е оценено усещането/усещанията (т.е. тръпки в стомаха, краката и дупето), а само емоцията страх (която в случая ги обобщава.

Т.е. би трябвало да зададеш следния въпрос - Все още ли изпитваш побиват тръпки в стомаха, краката и дупето на същото ниво/със същата сила?
Идеята е да си по-конкретна, а не общо да подхождаш към проблема.

Но станалото станало.
Това което можеш да направиш сега е да приложиш ТКФ така както е описана. Препрочети я. Там си пише какво се прави в такъв случай!
Насока (работиш с каквото имаш) - Въпреки че дори не искам да си спомням за случката с оня филм когато бях на 4...............
И т.н. - подхождаш от далеко и полека лека се приближаваш до споменаването на змия, дисасоциирано ТЕСане на случката и чак след това асоциирано.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

Иване, БЛАГОДАРЯ ТИ!

усещанията от спомена за филма тук оценяваме, така ли? Или пак от вида на змия?

и после ТЕС със следната настройка:

" Въпреки че дори не искам да си спомням за случката с оня филм когато бях на 4, аз напълно и безрезервно приемам себе си и се освобождавам от какво? От спомена за филма ли? От страха който той и е причинил ли?"
И каква трябва да е напомнящата фраза?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

усещанията от спомена за филма тук оценяваме
Да!
и после ТЕС със следната настройка:

" Въпреки че дори не искам да си спомням за случката с оня филм когато бях на 4, аз напълно и безрезервно приемам себе си и се освобождавам от какво?
Бъркаш/смесваш Предизвикателството с ТКФ.
При ТКФ се използва стандартната декларация на ТЕС.
Т.е. няма "освобождавам се".
Не мързелувай, а препрочети внимателно всичко написано за ТКФ няколко пъти докато го разбереш добре.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Не я карай да прави ТКФ, ако я е страх. Но, ако държиш на ТКФ, можеш да подходиш така - питай я "Ако можеше да си представиш случката с филма по телевизията, какво би изпитала?"

Аз бих започнала да тупам точките на детето продължително време без да го карам да говори нищо, само да мисли за проблема. Може списанието да седи наблизо. Може по някое време да се завърже лек разговор по темата. И след като нивото на дискомфорт спадне значително, тогава бих направила ТКФ.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Аз пък не бих карал човек с фобия да мисли за проблема си (т.е. за фобията) защото това може да го накара отново да изпита с голяма сила нежеланите емоции.

Напротив първо бих ТЕСал нежеланието му изобщо да мисли или да си спомня за проблема.
Т.е. бих премахнал желанието му да подтиска проявата на проблема което в случая се явява голям ПО.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

Вяра, ти ще усетиш според ситуацията кое е най-щадящо за дъщеря ти.
Сетих се един похват. Ако говорите за нещо, което си струва да се тесне, но не е удобно да я прекъсваш, си представяй, че потупваш точките й. Такъв момент например сте имали, когато тя ти е разказвала за филма, който е гледала като малка. Доколкото разбирам, не сте тесали по време на този разговор. А би било добре тези моменти да се изтупват. И това можеш да го направиш поне въображаемо.
Поне една позната казва, че е имала резултат, когато си е представяла, че потупва точките на детето. Аз също го правя, но не съм засякла конкретни резултати точно от този вид "потупване".
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

Урааа, имаме напредък! Благодаря ви много!

Снощи тес-ахме с настройката, която ми препоръча Иван "Въпреки че дори не искам да си спомням за случката с оня филм когато бях на 4, аз напълно и березервно се приемам" НФ: "Дори не искам да си спомням за случката с оня филм" След 4 ТЕС-вания накрая даде оценка 8.

След това я оставих на компютъра да гледа по БТВ "Форт Бояр". Тича след малко в кухнята и ми каза, че са давали змия. Попитах я какво е направила, а тя - ми затворих си очите само. А обикновено пищи. Изпитала тръпки в дупето, но мн. по-слаби от обикновено. И сама ми каза, че имало ефект. А още не сме правили ТКФ. Странна работа. :)
Последно промяна от vqra на 12 Мар 2010 19:20, променено общо 1 път.
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

mayadob написа:Вяра, ти ще усетиш според ситуацията кое е най-щадящо за дъщеря ти.
Сетих се един похват. Ако говорите за нещо, което си струва да се тесне, но не е удобно да я прекъсваш, си представяй, че потупваш точките й. Такъв момент например сте имали, когато тя ти е разказвала за филма, който е гледала като малка. Доколкото разбирам, не сте тесали по време на този разговор. А би било добре тези моменти да се изтупват. ".

И аз така си мислех на следващия ден. Но тогава се притесних много и не се сетих.
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

А проблем ли са паузите, които правим. Днес е приятелката и на гости и не е удобно. А утре - пак ли от последния ТЕС с СЕН-8 трябва да продължим, докато я свалим или?
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Не са проблем паузите. Питай я следващия път какво е СЕН като се сети за случката с филма и ако е над 8 пак ТЕСате докато го свалите под 8.
Само да ти обърна внимание, че при нея от 15 е паднало на 8 което е всъщност наполовина. (т.е. имало е резултат и то значителен):idea:
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

Ура!!! Можем да се похвалим с положителен резултат!

Кеф!!! :D
Последно промяна от vqra на 15 Май 2010 15:35, променено общо 1 път.
vqra
Майстор
Мнения: 640
Регистриран на: 18 Яну 2010 15:20

Мнение от vqra »

Здравейте! Казвам се Симона и съм на 11 години. :D
До преди два дни изпитвах паника, ужас, страх, погнуса и тръпки в корема и дупето, когато видех змия. Фобията от змии се зароди, когато бях на 4 години.
Една вечер тате гледаше филм. Аз стоях до него, а той ми каза да не гледам. Да, но на всяко едно малко дете като му се каже да не гледа, то е любопитно да види, защо не трябва да гледа. Аз се обърнах, за да не гледам, но след малко пак погледнах и видях как измъчват един човек на зъболекарски стол и му слагат жива змия в гърлото. Той въртеше главата си, но те отваряха устата му насила и змияте се озова в гърлото му.
За да излекуваме с мама моята фобия, намерихме едно списание с една жена и върху нея има около 10 змии (питони ли са...какви са). Когато направихме първият ТЕС, определено нямаше резултат. Когато мама ми показваше снимката, аз пищях и бягах на поне 3 метра по-далеч от снимката. Мама ме караше да се приближа, а аз вървях към снимката с бавни и малки крачки. :| Но с правене на ТЕС аз все повече намалявах резултата. От 15 на 8, пък на 10. От 10 на 8, от 8 на 6 и т.н. Мама ме караше да си представям как Клео от Н2о (това е актриса, която много харесвам. Тя играе русалка във филма Н2о) е на моето място и гледа филма със змията. Караше ме да си представям змия и да кажа какво усещам и къде в тялото.
Първо излекувахме страха от снимката със змията. Мога да пипам снимката, да я целувам и не ме е страх от нея. После наблегнахме много на движението, съскането, гърченето на змия, а най-вече на филма със змията. Трябваше да си представям сценката със змията и да оценявам колко ме е страх и дали намалява тръпката в корема. В дупето тя изчезна още при първите ТЕС. Когато свалих страха до 2-3, мама ми пусна едно клипче със змии и мен не ме беше страх, но все още изпитвах някакви тръпки в корема. На другия ден мама ми пускаше най-различни клипчета със змии и мен не ме беше страх, нито пък изпитвах тръпки в корема. Докато гледах първото клипче от Форд Бояр, как една жена обръщаше змий, за да прочете нещо от коремите им, мама ми тупаше "вълшебните точки" през това време.


С ПОМОЩТА НА ТЕС АЗ СЪМ ИЗЛЕКУВАНА ОТ ФОБИЯТА МИ ОТ
ЗМИИ!!! Също така благодаря и на МаМа, че се зае с мен! :wink:

PS: Мама каза да благодаря и на Иван и всички, които сте и помагали :) Поздрав! Симона
Аватар
nia
Майстор
Мнения: 717
Регистриран на: 18 Юни 2009 14:37

Мнение от nia »

Браво на теб, Симона, браво и на Мама.

Даже като чета написаното от теб съм сигурна, че вече можеш да използваш ТЕС и без мама, което е страхотно постижение за годините ти.

Поздрави и на двете!
mimiska
Активен
Мнения: 154
Регистриран на: 08 Сеп 2008 20:51
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от mimiska »

Браво, Симона!
Браво, Вяра!

То само докато чета описанието на сцената от филма, и мен ме побиват тръпки... :?

Има много интересни статии за змии, за асоциациите, които имат хората със змии и защо тези животни предизвикват неприятно чувство в повечето случаи. Нали знаеш народната мъдрост "всяко зло - за добро!" Знаеш ли, може пък тази случка в детството ти да е основополагаща за евентуално твое по-задълбочено изучаване на змиите? :roll:

Усмивки и успехи ти желая! :)
"Ah, but I was so much older then,
I'm younger than that now."
Bob Dylan
Публикувай отговор