Когато ТЕС не работи

Интересни случаи на успешно приложена ТЕС.

ОПИТВАЙТЕ ТЕС ЗА КАКВОТО СЕ СЕТИТЕ!!!
ВЕРОЯТНОСТТА ДА ИМАТЕ РЕЗУЛТАТИ Е ОГРОМНА.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Когато ТЕС не работи

Мнение от ivangp »

От Линдзи Кени

Ако чувствате че сте овладели исновите на ТЕС, Основната рецепта и съкращенията, как да откривате корените на проблема, как да сте конкретни и да се концентрирате върху проблема, тогава сте готови да научите как да се справяте с по-сложни случаи. Трудните случаи обикновенно включват различни части на проблема, които трябва да бъдат открити и изследвани и не са за "новаците".

Нека първо обясня най-общо какво означава "ПРОСТИ" случаи. Няма строго определени правила за класификация, но обикновенно простите случаи са тези които са:

Едностранни - например хълцате и искате това да спре, или шефа ви е нагрубил по време на съвешанието днес, или сте разстроени че не са ви повишили заплатата.
Случили са се наскоро - в контраст с проблеми от миналото или които са хронични, т.е. имате ги от няколко години.

Проста болка или свежа травма - в контраст със сериозни болести или сложни медицински случаи.

Страх или несложна фобия.
Прости емоции, като стрес, раздразнение, гняв, срам, непреодолимо желание за храна или напитки и т.н.

Тези проблеми които вие обикновенно можете бързо да премахнете сами прилагайки само основни познания по ТЕС.

Аз вярвам, че има две нива на комплексни проблеми, които почти винаги включват повече от един аспект.
Първо ниво включва проблеми като тъга, хронична болка, малки душевни травми, някои случаи на насилие, проблеми с теглото, пристрастяване към храна, заекване и повечето болести които не застрашават живота.

Второто - по-трудно за овладяване ниво- включва:
Насилие в детството, сексуално или ритуално (сектантско) насилие, травмиращи или променящи качеството на живота катастрофи или смърт в семейството, продължително и/или силно травмиращо психическо и физическо насилие над личността, завсимости от алкохол, наркотици или лекарства, клинично затлъстяване и т.н.

Проблемите от Второ Ниво са обикновенно силно емоционално заредени или са резултат от силно травмиращи събития. Психически проблеми като Биполярно разстройство, Шизофрения, Раздвоение на личността и т.н., както и животозастрашаващи болести също влизат в тази категория проблеми.

Като "новак" в ТЕС е най-добре да избягвате да работите с проблеми от Второ Ниво върху себе си или другите и да потърсите помощ от квалифициран терапевт за тях.

Проблемите от първо ниво обикновенно биха могли да бъдат решени самостоятелно, но ще ви е нужно малко повече експериментиране и пробване на различни подходи за да успеете в повечето случаи.

Моят най-голям страх е, че хората ще опитат да приложат ТЕС върху комплексен проблем и след това ще решат, че ТЕС не работи, ако нямат резултат.

Бележка от Иван: И моят също. Май трябва да го ТЕСна. :)

Всъщност вината за липса на резултати никога не е в ТЕС, а по скоро в липсата на знания, опит и упоритост у прилагащите я.

Трябва да уточня, че понякога проблем който ни се струва прост може да се окаже много сложен и тогава трябва да знаете как да се справите с новооткритите аспекти. Възможно е и обратното - дългогодишен , на пръв поглед изключително заплетен и сложен проблем да бъде решен само с няколко минутно приложение на Основната рецепта.

Бележка от Иван: Изводът от всичко казано по-горе е - ТЕС работи. Ако все още нямате резултати, не обвинявайте ТЕС! Променяйте подхода си и продължавайте да упорствате! Посетете семинар, задавайте въпроси и потърсете и помоща на опитен ТЕС терапевт!

Прекрасен пример на сложен проблем, маскиран като прост такъв бе представен на един от семинарите ми с Гари Крейг. Доброволец -клиент дойде на сцената и каза че иска да работи върху постоянно напуканите си устни. Аз трябваше да изляза за да отида до тоалетната. Когато се върнах, няколко минути по-късно, същия този клиент се бе превърнал в гръмогласен, псуващ бясно моряк. Оказа се , че това е само един от характерите в които той се превъплащава, тъй като имаше раздвоение на личността.
По-късно в моите семинари често ми се е случвало да срещам подобни случаи в които много сериозни проблеми са били маскирани под безобидни на пръв поглед симптоми.

Подобно на това сериозните симптоми и болести са също резултат от привидно несвързани с тях случки от миналото.

Бележка от Иван: Ето защо аз горещо препоръчвам на всички да си направят процедурата "В МИР СЪС СЕБЕ СИ" (Виж книгата за ТЕС на главниата страница на сайта ми.)

Има много начини да се справим с трудните и сложни проблеми. Нека ви дам един пример на фактически проблем от Първо Ниво.

Ким се оплакваше от безсъние. Първоначално тя не можеше да се сети за каквато и да е причина за това. Тя имаше успешна кариера, добра интимна връзка и водеше щастлив живот. Но просто не можеше да спи добре. След малко разследване включващо въпроси като – "Кога започна това? и Какво се случи с теб по това време? "– се разкри, че Ким е била физически и емоционално малтретирана от “злобната си мащеха”.

Ким рядко успявала да спи спокойно през ноща, като дете, и въпреки че тя караше 50-те по време на нашата сесия, аз вярвах, че именно нейните преживявания от детството бяха това което не й позволяваше да спи дори сега. Ким твърдеше , че вече се е справила с “всичко това” чрез традиционна психотерапия и, че то вече не я притеснява. Основавайки се на факта, че тя все пак имаше проблеми със съня аз заключих, че това не е точно така.

Ние започнахме сесията с изчистване на всичкия останал гняв, негодувание и омраза към мащехата й. Въпреки психотерапията през изминалите години у Ким все още имаше доста негативни емоции по отношение на мащехата й. Тя все още определяше нивото на гнева, омразата и негодуванието си на “8”
Тъй като тези емоции са свързани помежду си и се основават на една и съща случка ние ги третирахме като едно цяло.
Не може да се третират свързано страх от това, че братовчед ти те е хвърлил във водата и гняв към баща ти който не те е предпазил и омраза към майка ти за това че ви е напуснала.

Като “новак” ти не бива да групираш различни емоции или части на даден проблем изобщо.

Но тъй като се предполага, че аз знам какво върша, аз мога да си позволя да групирам проблеми и аспекти.....и това работи. Ако обаче не постигна желания резултат, аз бих се върнала към третиране на всяка емоция, аспект и проблем по отделно. В случаят с Ким групирането проработи.

Аз тествах Ким, чрез мускулен тест, за да определя дали е готова да се освободи от гнева си към мащехата си и дали все още има Психологичен Обрат (виж книгата за ТЕС!) на подсъзнателно ниво. Аз винаги правя това с моите клиенти за да им покажа силата на подсъзнанието. Особено за стари, емоционално оплетени и хронични проблеми. Аз накарах Ким да каже:
“Аз наистина искам да се освободя от този гняв, омраза и негодувание към Гадната кучка (което е името с което тя наричаше мащехата си)”
след което я тествах и мускулите и показаха слабост. (което е знак за лъжа)

Това често тревожи или шокира клиентите, тъй като ги навежда на мисълта , че те всъщност подсъзнателно искат да запазят сегашното си “некомфортно” състояние. Клиентът обикновенноказва – “Но аз наистина искам да се избавя от този проблем.” . Аз ги успокоявам, като пояснявам, че Психологичния обрат не е съзнателно решение или дефект на характера. От натрупания опит аз знам, че почти всички стари и хронични проблеми са по някакъв начин складирани в подсъзнанието или в клетките на тялот по магнетичен път. Ние не можем съзнателно да решим да ги създадем или да ги премахнем.

Ако някой е носил с години болка, гняв, скръб, разочарование, раздразнение или някаква друга емоция, тялото му се адаптира към нея и дори се пристрастява към емоцията. И след известно време тази емоция се превръща в нормално състояние. Тя става норма.
Помислете върху това! Познавате ли някой който изглежда постоянно ядосан или недоволен от живота? Той може да е постоянно раздразнителен и да избухва и по най-малкия повод. Ако го/я попитате – “За какво те е яд?” той/тя обикновенно учудено отговаря – “Аз не съм ядосан!.”
Гневът им е станал такава част от ежедневието, че те дори не го забелязват....докато не изчезне.
Често клиентите казват, че не са сигурни как да се държат ако гневът или мъката им изчезнат. Това не означава, че те съзнателно решават да задържат това състояние, нито че постоянно са в състояние на гняв.
Неутрализирайки Психологичния Обрат ние разкъсваме енергийните връзки между спомените от миналите събития записани на клетъчно ниво и подсъзнателните асоциации с настоящето и така позволяваме на ТЕС да си свърши работата. ( От Иван - за повече информация относно неутрализиране на Психологичния Обрат виж Книгата ми за ТЕС! )
В случай с Ким ние използвахме репликата “ Въпреки че по някаква причина, каквато и да е тя , аз всъщност не искам да се освободя от този гняв, омраза и негодувание към Гадната кучка , аз напълно приемам себе си!”
След което я тествах отново. Този път мускулите й бяха силни и тя бе много доволна от резултата.

След това казах на Ким да избере определена случка от миналото, която е най-силно емоционално заредена и е свързана с мащехата й. Не бях изненадана когато тя избра първия път когато мащехата й я е тероризирала през ноща. Ким спяла дълбоко когато Лорейн (мащехата) влязла в стаята й пияна и носела свирка от футболния мач от който се връщала. Тя решила, че ще е много забавно да надуе свирката в ухото на спящата Ким.
Естествено това силно стреснало и хвърлило в ужас спящото дете. Този стрес и ужас все още въздействаха на Ким повече от 45 години по-късно. Тя определи нивото на чувството си в момента като ниво 10 по 10-то бална скала.
Ние започнахме с масаж на ГЛВ (виж книгата за ТЕС!) и фразата: “Въпреки че Гадната Кучка ме хвърлив ужас надувайки свирка в ухото ми онази нощ, аз обичам и приемам себе си днес.”
Ние повторихме вариации на тази фраза 3 пъти. Под вариации имам предвид, че аз обичам да обхващам различни аспекти при всяко повторение на фразата. Например – “Въпреки че аз не бях направила нищо с което да заслужа това, смахнатата кучка наду свирка в ухото ми през нощта когато бях само на 7 години...............” “Въпреки че бях добро дете и не бях направил нищо лошо ужасната Гадна Кучка ме н...а от страх......”
Има различни начини да се конструира Настройката и това са само няколко примера за това.

На първия кръг по точките аз я накарах да казва: “Ужасът от свирката”
На втория кръг аз просто оставих интуицията си да ми подсказва фрази на всяка точка.
Ако го правите сами просто казвайте всичко което ви дойде наум, свързано с този инцидент докато обикаляте точките! Например в случай с Ким аз използвах – “не бе моя вината.... аз не исках да става така.....аз бях само едно дете.... нямам представа къде може да съм сгрешила.....тя ме уплаши до смърт....може би ревнуваше от връзката ми с баща ми.... тя бе зла и лоша с мен..... аз бях добро дете и не бях направила нищо лошо и т.н”.
Този начин на изразяване е често много ефективен и третира няколко свързани аспекта едновременно. Аз обикновенно правя два кръга един след друг по този начин за да намаля напрежението у клиента значително.
Можете да повтаряте една и съща фраза на някои от точките. Не е добре обаче да се отклонявате от проблема по който работите. (като –“Татко трябваше да дойде да ме защити.” или “На следващия ден ми откраднаха и колелото”.)

След това а з попитах Ким какво е нивото на чувството й сега. Постоянните проверки помагат да разбереш дали си на прав път. Тя каза , че нивото е паднало на 6. За това следващата Настройка бе:

"Въпреки че аз съм все още разтревожена от спомена за това как Гадната Кучка се отнесе към мен, аз осъзнавам сега , че вината не бе моя и напълно се приемам такава каквато съм.”

С Напомняща фраза:

“Остатъчен гняв, омраза и негодувание”

Забележете, че при първото приложение на ТЕС ние работихме с “Ужасът от свирката.”, а при това приложение ние вече работихме за по-специфичните чувства свързани с инцидента.

Да бъдеш изобретателен и гъвкав в конструирането на фразите при ТЕС идва с практика и опит и е част от “изкуството да прилагаш ТЕС”. Няма твърди закони и правила в това. Всеки терапевт прилага ТЕС по леко различен начин.

Тук няма првилен и неправилен начин, а начин който работи и начин който не работи.

Аз правя това което работи за клиентите ми и често променям подхода в течение на самата сесия ако нещата не вървят както бих искала. След всичко казано, аз ви съветвам да се придържате към основите докато понатрупате опит.

При следващия кръг ние паботихме с още произволно избрани фрази, както по-горе. В третия кръг аз се концентрирах повече върху поситивни фрази, като:

“Аз съм толкова изморена да се чувствам по този начин,....... тя дори не заслужава да бъде в мислите ми....Аз наистина искам да се освободя от този товар.....мразя да чувствам всичкия този гняв и неприязън след всички тези години....мислех, че съм преодоляла всичко това....наистина искам да се освободя....заслужавам да се освободя от това....заслужавам да мога да спя нощем(сега промъквайки се към първоначалния проблем)...аз наистина искам да мога да спя нощем...толкова съм уморена да чувствам всичкия този гняв, омраза и неприязън...дори съм готова да започна да й прощавам” и т.н..

След всички тези кръгове тя каза, че нивото й е паднало на 3. Еха-а-а! Аз обичам да стигам до ниво 3, тъй като след това мога да използвам Методът на Избора (виж Форума за описание на този метод)!
Той е създаден от Д-р Пат Карингтън, но аз го правя по малко по-различен начин.

За Настройка аз й казах да използва:

"Въпреки че част от мен е все още изпълнена с гняв, омраза и неприязън към Гадната кучка, една по-голяма част от мен иска да се избави от тези чувства. И аз избирам тази по-голяма част от мен да победи, като ме избави от този гняв и омраза.”

"Въпреки че аз все още изпитвам много лоши чувства към мащехата ми (използвах по-безобидно название вместо Гадна кучка и тя дори не мигна при това), аз избирам да помоля тялото си да освободи и елиминира целият останал гняв, омраза и неприязън към нея.”

"Аз обичам себе си достатъчно за да спя спокойно през нощта, така че избирам съзнателно да се освободя от всички тези негативни емоции и чувства към Лорейн.”


При първия кръг от тази поредица аз използвах негативната част от Настройката за Напомняща фраза:

"Остатъчен гняв, омраза и неприязън.”

Вторият кръг бе само от позитивни фрази, като сменях на всяка точка “утвърждение за елиминиране“ и “утвържение за положителна промяна” например – 1-ва точка "Аз избирам да елиминирам всички тези негативни чувства към мащехата ми!”...2-ра точка "Избирам да бъда спокойна и незасегната от тази случка.”...3-та точка "Избирам напълно да се освободя от тези негативни чувства към мащехата си.”....4-та точка "Избирам да започна да й прощавам.”...5-та точка "Избирам да преодолея всички остатъчни, негативни чувства към мащехата ми”.... 6-та точка "Избирам да се почувствам уверена и позитивна.”...7-ма точка "Избирам да се освободя напълно от този гняв, омраза и неприязън”... 8-ма точка "Избирам да се успокоя и да спя дълбоко цяла нощ.” (Отново се върнах към оригиналния проблем – със съня.)

При трятия кръг ние променяхме положителни и негативни утвърждения на всяка следваща точка.-"Остатъчен гняв....избирам да се освободя от него...остатъчна неприязън и омраза....избирам да ги елиминирам....остатъчни негативни чувства към мащехата ми...избирам да ги преодолея напълно....остатъчни негативни емоции....избирам да ги преодолея и да започна да прощавам на -Как й беше името?”
Това я накара да се засмее, което, както учи Гари, е страхотен начин да се промени енергията или да се разчупи леда в трудна ситуация. Можех да видя по поведението на Ким, че сме постигнали значителен напредък.

Ким каза, че мисли, че е превъзмогнала проблема си. При подобни случаи аз знам, че проблемът все още не е напълно преодолян, а е някъде между 1 и 0.5. Помолих я да предположи колко още негативни чувства може да са останали и тя бързо отговори “Около 0.5” Когато проблемът е почти елиминиран (1 или по-малко) аз използвам 9Г процедурата (виж книгата за ТЕС!) за да го премахна напълно.

Тази процедура балансира лява и дясна полусфери на мозъка и обикновенно премахва всякакви остатъчни елементи на проблема. Това се потвърди при Ким.

Въпреки че мащехата й я бе малтретирала физически и емоционално с години, изчистването на тази първа случка от негативни емоции имаше Лавинен ефект (виж ТЕС книгата) и премахна негативните чувства от всички останали инциденти. Това е често срещано при често повтарящ се тормоз. Само че понякога не е първия а последния случай, или най-тежкия случай, или случаят когато другият родител е знаел какво става , но не е направил нищо за да го предотврати или да помогне на детето.
Важното тук е да се изчистят абсолютно всички негативни емоции асоциирани (свързани) с дадения проблем.

За да сме сигурни, че сме премахнали проблема аз помолих Ким да се опита да се ядоса или раздразни от нещо което си спомня, че Гадната кучка й е сторила. "Аз не искам да я наричам така повече.”-каза Ким. "Лорейн вероятно също е имала ужасно детство и не е знаела как да се държи с едно дете. Между другото аз някак си не мога да си спомня ясно другите неща които тя ми е причинявала. Всичко ми е като в мъгла когато мисля за това.”

Ако Ким си бе спомнила друг случай в който Лорейн я бе наранила и който не бе изчистен от негативни чувства, ние щяхме да го третираме с ТЕС отделно.
Всъщност случаите в които мащехата на Ким я бе унижавала, наранявала, подигравала, засрамвала и тормозела бяха многобройни, но изчистването не първия случай бе неутрализирало негативните емоции и от останалите.

Забележка: Това не винаги се случва. Често при подобни случаи на тормоз и насилие ни се налага да изчистим няколко различни части или различни случки свързани с проблема за да изчистим целия проблем.

Сега, след като Ким се бе освободила от последиците от ужасното поведение на мащехата й, аз исках да изведа терапията й на едно ново ниво. Това е любимата ми част от работата с ТЕС, а и за клиентите ми също.

За истинско завършване и "глазура на тортата" аз обичам след привършване с негативната част от проблема да правя един последен кръг само с положителни утвърждения. И в случая с Ким аз трябваше да адресирам проблема със съня.

Така че за Настройка използвах:

"Сега, след като преодолях проблема сис мащехата ми, аз искам да започна да спя през цялата нощ. Аз моля тялото ми да се отпуска, успокоява и заспива лесно. Аз също моля тялото си да спи дълбоко и пълноценно през цялата нощ.”

Открила съм, че да “молиш тялото си” за това което искаш да постигнеш е много ефективен начин да получиш желаното. Ако го помолиш да спре настинка или настъпващ вирус, да премахне непоносимост към млечни продукти, да преодолее чувствителност към дадена храна, да излекува травма по-бързо, или каквото и да е друго, тялото почти винаги се подчинява. Това е сякаш тялото казва:
“О-о-ох, ОК! Аз не знаех, че това искаш да направя. Така че ще го направя сега и благодаря че го сподели с мен.!”

Опитайте го сами. ако искате да бягате по-бързо, да излекувате травма по-бързо, да спре да ви боли стомаха или да станете по уверени и смели!

Да се върнем към последния позитивен кръг на Ким!
На всяка следваща точка ние използвахме рзлични положителни утвърждения като: "Избирам да заспивам лесно....моля тялото си да спи през цялата нощ...избирам да съм спокойна и отпусната когато си лягам....избирам да успокоя ума си така че да мога да спя дълбоко и пълноценно през цялата нощ....моля тялото си да спи здраво и да се събуди освежено и енергично"

Ким хареса много тези позитивни утвърждения и се чувстваше много добре. Междувременно започна много да й се доспива, така, че аз я пратих в къщи, като я инструктирах да си повтори фразите от последния кръг точно преди да си легне. Тя се съгласи и го направи. Обади ми се следващия ден с истински възторг и радост в гласа. Тя не само бе спала дълбоко и освежаващо, но и се чувстваше сякаш камък се бе смъкнал от гърба й. Чувстваше се отпочинала, енергична и най-вече оптимистично настроена към живота и бъдещето си за пръв път от детството си насам.

Обичам работата си!

Този пример с Ким е само един един от начините да се справите с по-комплексни проблеми. Важно е да се осъзнае, че не можете просто да третирате проблема си с фраза като: “Въпреки че не мога да спя нощем......” или “Въпреки че имам артрит....” или нещо от тоя сорт и да очаквате проблема да изчезне.

Бележка от Иван: Всъщност това понякога работи. Но е по-скоро изключение от правилото отколкото норма.

Трябва да намерите емоционалните корени на проблема и да ги елиминирате напълно. Често има няколко страни или елемента на един и същ проблем които трябва да бъдат обработени по отделно.

Ето защо за комплексни проблеми се препоръчва да използвате услугите на квалифициран ТЕС терапевт. Ким ми каза , че се е ТЕС-вала сама до припадък за своя проблем със съня без никакъв резултат. Тя не се бе доближила дори до истинската причина за проблема си.

Възможно е, но не е вероятно, вие да се сблъскате със същите препятсвия, като новаци, ако се опитате да работите с комплексни проблеми. Все пак си заслужава да опитате д се справите сами. Мнозина казват, че се чувстват по-добре или поне по-спокойни след приложението на ТЕС, дори и да не се освободят напълно от проблема си.
Но “да се почувстваш по-добре” не целта на ТЕС.
Така че пробвайте се сами каквито и да са проблемите ви, прости или сложни. Ако не се получи, потърсете моля ви, професионалната помощ на опитен ТЕС терапевт.Каквото и да правите не се отказвайте от ТЕС! Тя работи и често върши чудеса.
Успех и късмет!


Линдзи Кени
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Публикувай отговор