ОТЗИВИ ЗА ПЕАТ СЕМИНАРИ

Отзиви от семинари и сравнения на методи и техники. Плюсове и минуси.
Публикувай отговор
Siska
Участник
Мнения: 58
Регистриран на: 02 Фев 2011 19:18
Местоположение: София

Мнение от Siska »

искам да разкажа какво ми се случи днес - обядвах с един приятел и имахме доста дълъг и приятен обяд, някъде към края му, той ми каза следното нещо: "усещам някаква тотална промяна в менталитито ти (ние на англ си говорихме, т.е на бълг не знам точно как е - в нагласата ми например), поменила си се ужасно много", ние не се бяхме виждали известно време, но аз не съм го питала дали усеща промяна, той явно просто усети нещо и ми го каза. тъй като той и идея си няма за моите занимания с ТЕС и ПЕАТ, а и аз не му казах, просто го питах какво има предвид и той ми каза нещо от сорта "че преди съм била пре-окупирана от нещата, била съм прекалено стресирана, прекалено заета.., докато сега усещал, че съм успяла да взема дистанция от нещата и много му харесвала новата Сиси", като искам да уточня,ч е ние не си говорихме някакви дълбоки "истини за живота", а просто си плямпахме кой кво прави, къде е ходил..

След като се разделихме се замислих доколко аз се усещам променена и всъщност не се усещам, имам чувството че винаги съм си била такава, но явно просто забравям как съм се чувствала (аз имам тази склонност), а отсрани нещата изглеждат различни. всъщност това, което наистина ме впечатли бяха две неща - едното е това за дистанцията, защото по някакъв начин нулата (за мен) е именно това, да имаш необходимата дистанция от време, емоции и тн, която ти дава свободатата да избираш (не става върпос за неангажираност или небрежност). И другото - много странно беше, някой друг буквално ме нарече "новата Сиси", а аз дори да го осъзнавам :)
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Това е често срещан ефект от ТЕС и ПЕАТ. Новото състояние изглежда толкова привично, че не се осъзнава разликата между новото и старото състояние. Обикновено не се прави и връзката между промяната и прилагането на техниките.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
mayadob
Яка ТЕСла
Мнения: 1398
Регистриран на: 29 Мар 2008 18:32

Мнение от mayadob »

mayadob написа:Много интересно стана с дълбокия ПЕАТ на една жена скоро.
Бяхме се спрели на едно спокойствие в корема и едно пищене в ушите. Нямаше обединяване. В един момент тя каза, че и двете усещания са преходни, така ги усеща. Веднага я попитах кое е обратното на "преходно" и тя каза "завинаги". Направихме ФАМ за "преходно" и "завинаги". След това на първата точка й казах да изпита "преходно". След малко, когато й казах да изпита "завинаги", тя каза, че все още не успява да изпита "преходно". Първо заподозрях, а след малко вече стана сигурно, че "преходно" и "завинаги" са се обединили още на ФАМ-а. През всички контролни въпроси мина както се очаква след обединяване.

И друго за нея. След това направихме още няколко обединявания по учебник. Тя свикна с процеса. Накрая няколко пъти обединявахме без да докосва точки и без да диша. Само я водех в това да изпита едото, после другото и накрая и двете. Получи се.

Работихме върху много неща. Сега ми е писала, че има промяна в някои.
От този случай е минал месец.
В началото тя беше супер. Основният проблем беше с гняв от безсилие пред даден човек.
Миналата седмица, обаче, друг човек я е разгневил по същия начин и след това отново се е върнал гнева към основния човек.
Питах я дали е същият гняв или има промяна. Същият.
Не мога да си спомня какво ми беше отговори тя на въпроса "Мислиш ли, че това може да те работи против волята ти?". Допускам, че може да е казала "Да", но пък не помня да сме работили точно в тази посока. А действително направихме няколко разклонения, според контролните въпроси. Правихме кръговото прокси (или там как се казваше?) и май прошка...

Доста в телеграфен стил го написах, но нямам време за по-обширно.
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Смятам, че последният семинар по ПЕАТ беше доста стегнат и практичен. Семинарът включи и техники за "приемане", които според Иван са подробност и като въведение към други техники. Тези дни след семинара допълнителните и въвеждащи техники имат подчертан смисъл :lol: . Още не съм хванал някой да го изора с дълбок ПЕАТ, но вероятно и това ще стане! :D
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
mery
Участник
Мнения: 53
Регистриран на: 11 Апр 2011 14:28

Мнение от mery »

Здравейте
и аз да споделя как се чувствах след семинара. Първия ден изпитвах много силно напрежение, без някаква причина, също така много ми се пиеше вода( изпила съм около 4 л.- това не е обичайно за мен), постоянно ми присъхваше гърлото. На моменти ми се плачеше, сещах се за неприятни моменти( не ги помня вече). На втория ден се чувствах спокойна и усещах една лека увереност в себе си, това е усещане го има и сега и ми е много приятно.
Последно промяна от mery на 28 Май 2011 12:01, променено общо 1 път.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

mayadob написа: В началото тя беше супер. Основният проблем беше с гняв от безсилие пред даден човек.
Миналата седмица, обаче, друг човек я е разгневил по същия начин и след това отново се е върнал гнева към основния човек.
Първото което забелязвам е, че е третирано безсилие, а се е завърнал гняв. Гневът не е бил третиран, така че не можем да говорим за завръщане и вероятно му е нужен отделен процес. Освен това има ли завръщане на нещо значи процесът не е бил напълно завършен. имало е нещо за досизчистване.
не е болка за умиране. Просто се прави още един процес.
Последно промяна от ivangp на 28 Май 2011 07:00, променено общо 1 път.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
matro
Участник
Мнения: 93
Регистриран на: 25 Дек 2010 19:37

оп

Мнение от matro »

Гняв от безсилие!!!Не са ли Противоположности Гняв и Безсилие?Мисля ,че ако се бяха обединили по време на процеса нещата щяха да приемат друг обрат.Това,че обединяваме полярности е страхотно,но си мисля,че ако процеса е напълно осъзнат чисто соматичните симптоми няма как да се завърнат.Последното изречение е по повод на мисълта която дискутирахме по време на последното ни ПЕАТ събрание :).
"Няма излекуване без осъзнаване",но това вече е една съвсем отделна тема.Тема която трябва да обсъдим на следващото събиране малко по-дълбоко или направо да го разгледаме в един нов семинар :) :!:
nikimm
Майстор
Мнения: 804
Регистриран на: 29 Мар 2009 15:24

Мнение от nikimm »

Гняв и безсилие според мен може да са противоположности, човекът сам може да знае или се установява с опитване.
"Същността на "философията" е в това, човек да живее така, че щастието да зависи колкото се може по-малко от външни фактори"
Епиктет
Аби
Участник
Мнения: 21
Регистриран на: 21 Мар 2011 20:10

Мнение от Аби »

На мен ми приличат на еднополюсови емоции-човек е гневен, когато е безсилен.Но пък, ако дълго време е задържал гнева, за него може да е освобождаващо да го изрази и тогава е сила-преодолял е себе си и собствените си ограничения.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Мнение от ivangp »

Кое е противоположност, може да каже само клиента. Другото е голо теоретизиране. Не се знаят подробности за процеса, така, че не можем да знаем какво точно е правено и доколко е било изчистено нещо.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
matro
Участник
Мнения: 93
Регистриран на: 25 Дек 2010 19:37

m

Мнение от matro »

Не знам какво може да каже клиента.Преди няколко дена правих ДП на клиент,на който речника му беше от около 50 думи.Моето мнение е ,че ако не сме много нащрек,нещата много лесно може да се объркат.Някои клиенти се лутат толкова много и са толкова объркани в мислите си ,че им е трудно да отделят емоция от образ :(.Процеса при такива е много по продължителен и труден ,а има и такива които ги обединявам за 20 мин ( в тези мин влизат и съответните прилежащи въпроси към процеса).
Аби
Участник
Мнения: 21
Регистриран на: 21 Мар 2011 20:10

Мнение от Аби »

Преди няколко дена правих ДП на клиент,на който речника му беше от около 50 думи
Любопитна съм при това положение дали изобщо е разбрал контролните въпроси и как им е отговорил .
matro
Участник
Мнения: 93
Регистриран на: 25 Дек 2010 19:37

Мнение от matro »

Отговори след хиляди пояснения и обяснения :).Добре е човек да подбира клиентите си ,за да се получажват нещата малко по-лесно :).
Siska
Участник
Мнения: 58
Регистриран на: 02 Фев 2011 19:18
Местоположение: София

Мнение от Siska »

marto, спомням си, че на ПЕАТ семинара аз също бях зациклила на образи и затова ме подхванаха с асоциации, не си спомням точно какво беше, но непрекъснато виждах някакви слънца и въпроса беше " с какво го асоциираш", аз отг "с чистота" и понеже е пак е много общо, пак ме питаха " с какво го асоциираш" и аз казах с "с чувства" - така се сформира ФАМ "изпитвам чисти чувства..."
Siska
Участник
Мнения: 58
Регистриран на: 02 Фев 2011 19:18
Местоположение: София

Мнение от Siska »

и сега ми хрумва един въпрос - дали има хора, които по принцип естествено са си се обединили, без намесата на техники? някакви по-обикновени хора (които не живеят в Тибет или в ашрам например;))..или за да формулирам по-конректно - на някой случвало ли му се е да срещне такъв човек?
Публикувай отговор