Дневникът на Любов

Мнения и резултати на практикуващи или изпитали върху себе си силата на ТЕС. Както и въпроси и коментари към тях.
Публикувай отговор
user
Активен
Мнения: 104
Регистриран на: 30 Окт 2013 19:40

Re: Дневникът на Любов

Мнение от user »

Това, което е написал Иван е вярно, но ... Е за напреднали. Когато изчистиш всички случки от поста си ще си свободна да вземаш сама решения, вкл и за емоциите, които да изпитваш. Аз лично не съм сигурна, че някога ще достигна това ниво, но времето ще покаже. Гадното е, че случките с близки имат безкрайно много аспекти и се чистят бавно, но с постоянство всичко е възможно :)
Любов
Участник
Мнения: 98
Регистриран на: 12 Авг 2015 20:56

Re: Дневникът на Любов

Мнение от Любов »

Може би, може и така да е, но си е път, който изисква много работа навътре с емоциите, едва ли до такова осъзнаване и разбиране мога да стигна така внесено, след като сама не съм стигнала до това.
Днес чистих спомена с ранното раждане, чувството за отхвърляне, усещах страховете на майка ми и че тя не ме е искала, защото не е било времето, защото е млада, случило се е инцидентно, по нежелан начин. Дълго време го преживявах лично, но сега като бебе там в нея, започнах да разбирам, че това са мисли и емоции на майка ми и тя не е знаела как да се справи с нея, стигнах до момент, в който си представих, че ембриона ми е защитен енергийно от нейните емоции и страхове в този момент, така че да мога да почувствам сигурност и безопасност да съм там. Дълго време и аз изпитвах едно чувство на отхвърляност към нея, на много гняв, виждам че това започна да се променя, не изпитвам вече негативните чувства към нея, не я обвинявам толкова, започвам повече да разбирам - не с ума си, все още не съм стигнала до момента, в който ще успея да я прегърна с любов и прошка. Но стигнах до картина, в която си представих, че не са ми сложили в кувьоз, а на нейните гърди, да мога да я почувствам и че е безопасно място света. И почувствах отново онзи шок и замръзване. Тесах, да се успокоя, че нищо страшно няма да се случи и мога да се отпусна и доверя. Може би трябва да опитам да вляза в емоциите и на майка ми и да тесам тогава за нея, но не можех още да се свържа с нейната част.
Alisa
Майстор
Мнения: 2043
Регистриран на: 12 Май 2010 22:17
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Дневникът на Любов

Мнение от Alisa »

Няма нужда да влизаш в нейните емоции. Направи я "свой клиент"! Все едно сегашната ти отиваш при майка си от онзи момент и ѝ предлагаш помощ. Тя да си казва какво чувства и да се тупка, ти я водиш в нейния процес. Докато тя си промени така мисленето и чувствата, че на теб ти стане добре от общуването ви. Накрая ѝ благодариш и я приемаш в себе си.
КОЙ, АКО НЕ ТИ?! КОГА, АКО НЕ СЕГА?!
Любов
Участник
Мнения: 98
Регистриран на: 12 Авг 2015 20:56

Re: Дневникът на Любов

Мнение от Любов »

А значи трябва все едно диалог провеждам с нея, не зная защо съм решила, че трябва да се сливам с нейните емоции. Добре, благодаря за поправката и насоките. :)
Любов
Участник
Мнения: 98
Регистриран на: 12 Авг 2015 20:56

Re: Дневникът на Любов

Мнение от Любов »

Така..продължавам с тесането, тези дни ми се и появи проблем в зъба, въпреки тесането болката изобщо не намаля, нито и с обезболяващи не се оправиха нещата, наложи се да отида на зъболекар. Отделно че в една от сесиите докато чистех случки свързани с бившия, стигнах до криза, изплуваха толкова много негативни емоции и толкова много, много страхове, имах чувството, че край нямаха. Отделно, че стигнах до осъзнаването, че целия ми живот го живея през страха, тревожността. С бившия вече доста ми олекна, вече нямам желанието да търся вниманието, любов или каквито и да е било, нямам и желанието и да съм с този човек вече. Имам още да доизчиствам страхове с това да си казвам нещата, да казвам "не".
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Re: Дневникът на Любов

Мнение от ivangp »

Любов написа: 20 Май 2017 23:02 ... и на всичкото отгоре да се прехвърля отговорността изцяло на мен, дори за тяхното, поведение, държание и отношение...сякаш искаш да ми кажеш, че това, че като дете са ме обиждали, не, някои - близките, наранявали, удряли, насилвали, изнасилвали, пренебрегвали...е било отново моя отговорност, защото аз съм се била почувствала еди как си...
Не искам да кажа, че как са се държали е твоя отговорност, а че как реагираш на държанието им е твоя отговорност.
....не може да се държат и правят с теб каквото си искат...
Явно може. Щом са се държали така значи може. Ако не можеше, нямаше да се държат така. Винаги, когато спориш с реалността, губиш.
... но не мога да приема, че е моя отговорността за нечии поведение и отношение и аз да не се чувствам еди как си.. Аз мога да избера как аз ще постъпя и действам, но не и да избирам как да се почувствам,
Действията ти са основани на емоции, които от своя страна са основани на мисли. Винаги имаш избор какво да мислиш. Щом промениш мисълта се променя емоцията, а от там и поведението. Но този избор рядко е осъзнат.
След време и много работа ще видиш, че е така.
Не е важно как ще се почувстваш (за кратък период от врме) от някакво събитие или от чуждото поведение.
Важно е дали ще продължиш да ИЗБИРАШ да се чувстваш така дни, седмици, месеци, години, десетилетия, след събитието.
Тук имаш силата и отговорността на избора. Но досега най-вероятно не си го осъзнавала.
Нищо. Ще дойде и това време.
... но не и да спра да чувствам и вътре да нямам реакция. Това ме прави емоционално човешко същество, а не роботизирано същество с разум, лишено от емоции и чувства.
Никой не е казал да спреш да чувстваш. Просто направи връзката между мисли, емоции и реакции съзнателна. Тогава ще можеш да реагираш не реактивно, а осъзнато. Т.е. дори по инерция да започнеш да чувстваш нещо негативно, веднага ще можеш да прекъснеш тази шаблонна реакция и да започнеш да чувстваш нещо позитивно.

Но това става с време и много работа.
Вече си видяла как реагираш различно на мисълта за майка си. Така, полека лека, ще започнеш да реагираш различно на много хора и събития.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Любов
Участник
Мнения: 98
Регистриран на: 12 Авг 2015 20:56

Re: Дневникът на Любов

Мнение от Любов »

ivangp , хих този пост ми е от 2017, много, много време мина от тогава. :D И много работа. Но ако мога да обобщя, повече спокойствие имам вътрешно и повече мир със себе си, от колкото тогава. Емоциите, това какво чувствам осъзнах, че винаги има значение, че дори негативните не са "лоши", те са ми приятели и сигнална лампичка къде и на какво да обърна внимание. И когато не им се съпротивлявам и боря с тях, отричам и потискам, минават като вълната.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Re: Дневникът на Любов

Мнение от ivangp »

Една притча в тази връзка:
"Веднъж един от последователите на Буда го запитал:
- Учителю, ако някой ме нападне с гневни думи, без да съм виновен, какво трябва да направя аз?
Буда отвърнал:
- Какво ще предприемеш, ако от дърво се отчупи суха клонка и падне върху теб?
При тези думи ученикът се развеселил:
- Какво да направя? Това ще се е случило случайно. Просто стечение на обстоятелствата.
В този момент по лицето на Буда също се появила усмивка. Той казал:
- Ученико, защо тогава не приемеш нападките от човек по същия начин? Ако някой празноглавец, обзет от своята глупост и гняв, те обиди, просто си въобрази, че думите му са като паднала клонка от дърво. Не могат да ти навредят, не могат да те променят, ако не им прикачиш някакво значение."
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Любов
Участник
Мнения: 98
Регистриран на: 12 Авг 2015 20:56

Re: Дневникът на Любов

Мнение от Любов »

Да, така е. Преди време слушах една лекция, в която лектора обясняваше, че ако те нарече, че ти си син слон, ти изобщо няма да го възприемеш, реагираш и каквото и да е било. Но ако вътре в теб има някакво вярване и убеждение свързано с това, то ще те докосне. И така с тесането имам наистина такива наблюдения, има неща на които преди съм се връзвала, реагирала или от нещо съм се почувствала наранена, когато изчиствах случки, спомени..някак вече сякаш дори не се отнася за мен, ако някой нещо изрече към мен. Като пресен пример, имам колежка, която постоянно е крива, вика, недоволства все за нещо, припяна, следи всяко действие и с чести подмятания, какво не е свършено и как не било както трябвало да си.. Преди това щеше много да ме напрегне, срине дори, че аз не се справям, че не ставам, че съм безотговорна и т.н. Сега дори ми се идва и да й отвърна с някаква реплика, преди за всичко си премълчавах и мълчах. Но си имам още доста работа.
Любов
Участник
Мнения: 98
Регистриран на: 12 Авг 2015 20:56

Re: Дневникът на Любов

Мнение от Любов »

Здравейте, от много време не съм се включвала. Но за тази година си поставих цел да тесам много по - редовно и ежедневно. Предните пъти започвах, някъде около месец, два бях редовна, започвах да се чувствам много по - добре и в момента, в който се почувствах по - добре забравях и спирах. Не виждах и какво да тесам след като се чувствам добре. После се натрупаха пак доста неща, стрес и когато приложа ТЕС пак се убеждавам, че е по - добре.
Като моментни теми покрай проблем и случки, доктори с домашния ми любимец, ми излязоха толкова много страхове и най - вече страх от смъртта, загуба. Но смъртта на други, не за мен. Започнах да търся за случки и да чистя. И целия ужас и недоверие, което изпитвам към всякакви доктори.
Другото, което излиза, когато започвам да се чувствам по - добре е че не желая да пусна всички тези тежки неща, болки, травми, все едно не зная какво ще е без тях, коя ще съм без тях.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Re: Дневникът на Любов

Мнение от ivangp »

Чудесно намерение и страхотно осъзнаване.
Сега остава само постоянство и дисциплина да продължиш започнатото.
Пиши редовно за това какво се случва при теб!
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Любов
Участник
Мнения: 98
Регистриран на: 12 Авг 2015 20:56

Re: Дневникът на Любов

Мнение от Любов »

Благодаря за насърчението! Доста работа имам, както и със ситуацията с домашния ми любимец още повече неща излизат. Освен, че съм толкова силно привързана, тя замества всичката онази близост, топлота, любов, която с хората не намерих и не съм имала. Същото нещо ми излиза и като проблем с храненето. Вследствие на цялото детство и цялото преживяно насилие, в момента в който отдавна не живея със семейството си. Някак се затворих много и изолирах за външния свят и си казах, аз да живея с хора повече не искам, контакти, взаимоотношения, близост не искам. И се получи един вътрешен конфликт, хем на моменти искам някаква близост, хем не искам. Хем когато някой е далечен, искам да усетя близост, а когато някой твърде се приближи, изпитвам раздразнание и гняв. Хората ме ужасяват и плашат, както някой се страхува от зверове. Съжалявам, че ще го напиша... но някак дълбоко в себе си дори усещам, че мразя човека. Другото е че много трудно приемам помощ и каквото и да е било, някак знам че сама трябва да се справям с всичко и че съм някак сама в целия свят и не мога да разчитам на никого за нищо, освен на себе си! Което е така, но има ситуации в които наистина не можеш сам и все се налага да потърсиш някого, за нещо.
Любов
Участник
Мнения: 98
Регистриран на: 12 Авг 2015 20:56

Re: Дневникът на Любов

Мнение от Любов »

Нещото, което започна да се променя е че когато се събуждах сутрин, в повечето случаи бях потисната, крива, раздразнителна, тревожна от нещата, които съм сънувала. След като започнах да прилагам тес след събуждането, преди всичко останало, вече да се събуждам по този начин поизчезна. Направих си тес и затова, че не ми се теса и излезе и още едно по - ясно осъзнаване, че аз се индефирицирам с всички тези чувства, че това съм аз. Във връзката с храната към която имах зависимост към определени храни и там започнаха да се променят нещата.
ivangp
Site Admin
Мнения: 4567
Регистриран на: 01 Яну 1970 02:00

Re: Дневникът на Любов

Мнение от ivangp »

Браво! Добри осъзнавания.
Най-важното е да на спираш. И да си постоянна.
Постоянство, Дисциплина и Упоритост
са ключовете за успех във всяко начинание.
Любов
Участник
Мнения: 98
Регистриран на: 12 Авг 2015 20:56

Re: Дневникът на Любов

Мнение от Любов »

За изминалото време доста неща се случиха. Намерих наистина добър доктор, на когото мога да имам доверие. Кученцето ми се оправи. Намерих работа, каквато исках за момента и от която да се чувствам добре. Започнах повече да медитирам и да са уча да чувствам повече тялото, защото умът ми е много, много активен.. За работа ми излезе много, много дълбоко убеждение:.. в мен нищо не става за обичане.. няма и какво. Както ме затруднява да се приема и обичам наистина, започнах да тесам причините.. защо не мога.. и ми излезе спомени за всички сравнения.. критики, които съм получавала от семейството ми.
Публикувай отговор